Προς το περιεχόμενο

Σχέδια για Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά... όχι ακριβώς.  ;D ;)

Kαλά και εσύ...μην τσιμπάς αμέσως!!!

 

Και τα οποία κόστισαν όσο ο προϋπολογισμός ενός μικρού Αφρικανικού κράτους, απ'όσο λένε...

Καλά, αυτοί μπορεί να λένε ότι θέλουν...παρ όλα αυτά, οι κιθάρες τους έχουν πολύ ωραίο ήχο (και εμφάνιση)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το rosewood ξεχνα το,η κιθαρα σου θα ΚΟΣΤΙΣΕΙ πολυ (ειναι πανακριβο),θα ειναι ΠΟΛΥ βαρια και θα ακουγεται απαισια (τιγκα στα πριμα με παρα πολυ αχρηστο sustain).

 

Μεινε στην κλασσικη συνταγη: alder,ash,pine

 

Το Alder μ'αρέσει τρομερά αλλά έχω κολλήσει με την εμφάνιση του παλίσσανδρου. Υπάρχει κάποια μέθοδος να μου προτείνετε ώστε να είναι εξωτερικά Rosewood ενώ εσωτερικά Alder?

 

Δηλαδή το όνειρό μου είναι να είναι έτσι (με μαύρο pickguard).

http://www.warmoth.com/Showcase/images/bodies/large/pt1436a.jpg

 

Τι θα μπορούσα να κάνω?

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα μπορούσα να κάνω?

http://www.warmoth.com/Bass/BassBodyBlanks.aspx

Πήγαινε στο Laminate Top Info. Έτσι το κάνει και η Warmoth

O φίλος σου, ο οργανοποιός, θα έπρεπε να το ξέρει. Εάν δεν το ξέρει...φοβάμαι ότι θα πετάξεις τα λεφτάκια σου...φιλικά ( και το εννοώ χωρίς να θέλω να θίξω κανένας)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.warmoth.com/Bass/BassBodyBlanks.aspx

Πήγαινε στο Laminate Top Info. Έτσι το κάνει και η Warmoth

O φίλος σου, ο οργανοποιός, θα έπρεπε να το ξέρει. Εάν δεν το ξέρει...φοβάμαι ότι θα πετάξεις τα λεφτάκια σου...φιλικά ( και το εννοώ χωρίς να θέλω να θίξω κανένας)

 

no prob. Βασικά κι εκείνος κάτι τέτοια μου λέει, απλά αυτό που σκεφτομαι είναι:

 

Αν πάω σε laminate, πώς θα γίνει να είναι συνεχής σε κάθε πλευρά του σώματος σαν να είναι το ίδιο ξύλο και όχι επένδυση? Γίνεται κάτι τέτοιο?

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω σε laminate, πώς θα γίνει να είναι συνεχής σε κάθε πλευρά του σώματος σαν να είναι το ίδιο ξύλο και όχι επένδυση? Γίνεται κάτι τέτοιο?

Mε το τρίψιμο που γίνεται, οι 2 επιφάνεις γίνονται εννιαίες. Προφανώς και επειδή είναι 2 διαφορετικής "υφής" ξύλα και φαίνεται σαν επένδυση. Συνήθως αυτό δεν ενοχλεί εάν...

1) βάλεις φιλετάκι (binding)

http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/Options/BindingOptions.aspx

2) κάνεις χρωματισμό burst και καλύψεις την ένωση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τη σήμερον ημέρα, με τις επιλογές που έχουμε...είναι "χαζό" καποιος να ανακαλύψει ξανά τον τροχό (τις Tele δηλ). Είναι πιο ασφαλές, εύκολο και πιο φτηνό να κάνουμε μια γύρα, στα καλά μαγαζά και τον ΕΜπέη και σίγουρα θα βρούμε το σώμα που ψάχνουμε. Σε custom καταστάσεις και οργανοποιούς (νομίζω), πάμε όταν θέλουμε κάτι που δεν βρίσκουμε εύκολα (πχ 45 τάστα του William...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η σχέση μου με το burst κινείται στα όρια του αβυσσαλέου μίσους (:P)... θα ήθελα να το αποφύγω. Συμφωνώ σε όσα λές περί " reinventing the wheel". Απλά θα ήθελα να κάνω και αυτή τη "χάρη" στον κολλητό μου για να αποκτήσει επιπλέον εμπειρία.

 

Μάλλον θα πάω προς binding.

 

1000 thanks για τη βοήθεια. +10 Karma από μένα!  ;D ;D ;D

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε custom καταστάσεις και οργανοποιούς (νομίζω), πάμε όταν θέλουμε κάτι που δεν βρίσκουμε εύκολα (πχ 45 τάστα του William...)

 

το κίνητρο ήταν μία all-rosewood tele χωρίς να μου κοστίσει 4000...

αλλά μετά τη συμβουλή του Superfunk μάλλον άλλαξα γνώμη  ;)

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα ήθελα να κάνω και αυτή τη "χάρη" στον κολλητό μου για να αποκτήσει επιπλέον εμπειρία.

Εξαρτάται πάντα, ποιός πληρώνει τα υλικά... ;) Και αυτο που σχεδιάζεις δεν είναι τζάμπα. Ο φίλος σου θα τη λουστράρει κιόλας?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειδικά αν γίνει με wood binding θα δείχνει πανέμορφο.

 

Το rosewood στο καπάκι μπορείς να το κάνεις και με κερί, δεν χρειάζεται σώνει και καλά φινίρισμα με κάποιο βερνίκι. Θα είναι κάπως πιο ευαίσθητο όμως σε χτυπήματα.

 

Μιας και το πας για εκεί, σκέφτηκες και για all-rosewood neck?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου