Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Nut σε Fender Telecaster


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά χαλάρωνα τις χορδές για αλλαγή στην πολυαγαπημένη μου Tele 72 Deluxe και το nut μάλλον ήταν ήδη σπασμένο. Φορούσε αυτές τις χορδές http://www.thomann.de/gr/daddario_ej22.htm με κούρδισμα σε Β. Γιατί έσπασε? Τι κάνω τώρα? Να την πάω σε ένα απλό μαγαζί που σετάρει και εκει μπορούν να το φτιάξουν? Πόσο περίπου θα πληρώσω? Ποιον προτείνετε? Αν βάλω το σπασμένο κομμάτι ξανά στη θέση του λογικά θα συγκρατείται απο τις δυο επάνω χορδές, πειράζει να το έχω έτσι? Ευχαριστώ

2mmy7fb.jpg

or4483.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς για το nut ένα "απλό μαγαζί που κάνει setup" δεν νομίζω ότι θα σε ικανοποιούσε.... Έτοιμο κομμένο nut στην περίπτωσή σου ΔΕΝ παίζει, λόγω των χορδών. Επομένως κοίτα για κάποιον καλό μάστορα να σου φτιάξει ένα από κόκκαλο (ή άλλο υλικό της αρεσκείας σου).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω το σπασμένο κομμάτι ξανά στη θέση του λογικά θα συγκρατείται απο τις δυο επάνω χορδές, πειράζει να το έχω έτσι?

 

Μην το κάνεις καλύτερα... Μου έχει τύχει, και έκανα αυτό που λες... Το αποτέλεσμα ήταν να χαρώ που "έπαιζε" η κιθάρα (κούνια που με κούναγε), και μετά από λίγο σε ένα κάπως δυνατό πάτημα στο 1ο τάστο, κτίνκ, και αποχωρίστηκαν και πάλι τα δύο κομμάτια του nut...

 

Πρέπει, όπως λέει και ο TGL, να ψάξεις κάποιον να σου κόψει ένα νατ για την κιθάρα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλησε το με UHU & you are good to go.

 

το nut εσπασε γιατι χρησιμοποιησες πολυ χοντρες χορδες χωρις να ανοιξεις τα αυλακια.

 

αν ειναι φτηνο πλαστικο οπως στις original vintage Fender (δεν ξερω αν ειναι μπορει να ειναι και corian οπως στις αμερικανικες) πηγαινε σε ενα μαστορα να σου κοψει ενα ωραιο κοκκαλινο nut (κανα 40αρι θα παει)

 

θα σου ελεγα να παρεις ενα pre cut tusq αλλα τα εργαλεια που θα χρειαστεις για να κοψεις σωστα τα αυλακια ειναι πανακριβα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλησε το με UHU & you are good to go.

Φίλος, logo βάζουμε, Tele 72 Deluxe είπαμε είναι...UHU βάζουμε στα vintage όργανα για να μην χάσουμε τον ήχο.... ;) ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ΔΕΝ θα βαλει logo γιατι αν θα βαλει δεν θα μπορει να το βγαλει μετα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις! Δεν ξέρω μάστορες εδώ στην αθήνα, μπορείτε να πείτε εναν καλό? Θα πάω τελικά για κοκκάλινο Nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου