Προς το περιεχόμενο

Μερικα delay από τη Μ13


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να παρακαλέσω τους κατόχους της M13/M9 μόλις μπορέσουν να γράψουν μερικά πρόχειρα κλιπ με ήχους tape echo, προσπαθώντας να φτάσουν όσο γίνεται περισσότερο τον ήχο αυτό με το ανάλογο wow/flutter, το saturation, με ελαφρύ chorus και με λίγο high pass που έχει μια ψιλοφθαρμένη ταινία. Aπό ότι θυμάμαι θα πρέπει να υπάρχουν προσομοιώσεις δυο ή τριων tape echoes στα εν λόγω μηχανήματα - αν το κρίνετε απαραίτητο, βάλτε κι άνω του ενός delay αν θέλετε να "πλουτίσετε" ηχητικά το αποτέλεσμα.

 

Ηχογραφησα στον Vox AC4 στην επιλογη 1/4W με SM57 off axis , χρησιμοποιωντας ενα delay καθε φορα, εκτος απο το κλιπ "milk" που περιεχει 3+ expression και το "analog+reverse" που περιεχει analog και reverse (ποιος θα περιμενε κατι τετοιο? ;D).

 

Δεν εγινε καμία αλλη επεξεργασια εκτος απο normalize.

 

 

 

mod_dly1.mp3

mod_dly2.mp3

lo-res.mp3

sweep_echo.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου! Αυτό που είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω είναι το λο-ρεσ κλιπάκη, το μιλκ και το ψραψκ. Mιας και:

(α) δεν έχω λεφτά για ένα τθβε Eψηοπλεχ, ένα Φθθλτονε TTE ή ένα Ρολανδ Σπαψε Εψηο,

(β) ψάχνω μια πιο ευέλικτη λύση,

 

...κοιτάω την M9. Τεράστιο προσόν (ίσως το μεγαλύτερο) η παράλληλη χρήση πολλών δελαυσ και άλλων εφφε που υπακούουν σε ένα ταπ τεμπο και παίρνουν και εχπρεσσιον πεδαλ. Έχει ακόμη αρκετά μπαγκζ όμως...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... έχω στο μυαλό μου εκείνο της Βοσσ και δεν του πολυμοιάζει... θα του έβαζα έξτρα σπρινγ ρεωερβ αλλά δεν φτάνει (όπως δεν φτάνει μια απλή πρόσθεση κορους για να βγει ο εν λόγω ήχος), ίσως θέλει και λίγο περισσότερο από τον "κορεσμό" που έχουν οι ταπεσ. To Βοσσ είναι πολύ καλό αλλά κι εκείνου του λείπει - λίγο - αυτός ο φοβερός "οργανικός" ήχος που αποτελεί τη διαφορά μεταξύ πλυμένου και πραγματικά καθαρού... ("εντάξει, μας έσκασες, κάνε οικονομίες και πάρε ένα Eψηοπλεχ").

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ανεβαζω και ολα μαζι σε ενα .zip αρχειο, γιατι ο Μιλτος δεν μπορει να κανει 11 κλικς λεει.  ;D

M13+ac4.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου άρεσαν πολύ! Μπράβο ρε γύφτο!  8)  ;D

 

Γράψε αν δεν σου κάνει κόπο (και αν τα έχεις σημειώσει) και τι models χρησιμοποίησες,  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου