Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή output transformer σε λαμπάτο ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Ένας φίλος έχει έναν Harley Benton GA15 με καλό μεγάφωνο. Πρόσφατα βρήκα έναν μεταχειρισμένο μετασχηματιστή εξόδου από Fender Blues Jr.

 

1. Αξίζει να βάλει στον Benton τον transformer τού Fender; Θα βελτιωθεί ο ήχος του;

 

2. Ταιριάζει ο μετασχηματιστής από άποψη χώρου, specs κτλ; (Και οι δύο ενισχυτές είναι 15W > 8Ω)

 

3. Τί βαθμό ειδίκευσης στούς λαμπάτους ενισχυτές πρέπει να έχει ο ηλεκτρονικός που θα κάνει την "εγχείρηση"; Μπορεί να την κάνει κι ένας απλός ηλεκτρονικός ή κι εγώ ο άσχετος, ας πούμε;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εάν τα τυλίγματα είναι τα ίδια, καλό θα του κάνει. Οχι βέβαια ότι ο Blues έχει πάνω του την κορωνίδα των μετασχηματιστών. Αλλά έχω την εντύπωση ότι θαναι καλύτερος. Το σίδερο (μ/σ) στους λαμπάτους κάνει την διαφορά. Αν χωράει εσύ το ξέρεις. Εχεις και τον μ/σ και τον HB. Μέτρα.

Εσύ ο άσχετος όχι.

Ένας ηλεκτρονικός που ξέρει να τον μετρήσει, να τον γάλει και να τον βάλει, ναι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Blues JR φοράει 2 Χ EL 84 στην έξοδο, ο GA15 ???

 

Από ότι διάβασα κι αυτός ίδιες φοράει... αν χωράει βάλτον, όμως καμμιά φορά μπορεί να είναι χειρότερη αλλαγή (εγώ δεν το πιστεύω).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks boyz, οπότε λέω στον ηλεκτρονικό να τον μετρήσει, να κοιτάξει τα τυλίγματα, να κάνει τα μαγικά του τέλος πάντων, κι αν είναι όλα ok τον περνάει...

 

Εντάξει, δεν είναι κι η κορυφή τών μετασχηματιστών, πάντως από τού Benton καλύτερος θα είναι... πιστεύω. Κι αφού το παιδί σχεδιάζει να τον κρατήσει σαν δεύτερο ενισχυτή (αργότερα μάλλον θα χτυπήσει κάποιον καλύτερο), τότε δεν έχει να χάσει και τίποτα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Blues JR φοράει 2 Χ EL 84 στην έξοδο, ο GA15 ???

 

Και οι δύο ενισχυτές φοράνε 2x EL84 σε Push-Pull, άρα μπορείς να κάνεις άνετα το replacement, χωρίς πολλά πολλά.

 

http://www.freeinfosociety.com/media/images/1216.jpg

 

Έχω ακούσει τον GA15 και μου φάνηκε αρκετά "μουντός", με έλλειψη treble, ακόμα και με πειράγματα στην προενίσχυση και αλλαγή μεγαφώνου. Πράγμα που σημαίνει ότι ο Μ/Σ εξόδου του είναι κακής ποιότητας και θάβει τα treble. Μαντεύω ότι με τον Μ/Σ του Βlues Jr. θα έχεις δραματική αλλαγή (προς το καλύτερο).

 

Ενημέρωσέ μας όταν κάνεις την αλλαγή, γιατί σκεφτόμουν να πάρω έναν GA15 σα δεύτερο ενισχυτή και να κάνω ακριβώς αυτό (θα του έβαζα έναν Hammond Μ/Σ)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ok, μιάς και το mod είναι πλέον και Babtua approved, θα γίνει στάνταρντ  :D ... Εννοείται ότι θα ενημερώσω με κλιπάκι. Αναμείνατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι θα ενημερώσω με κλιπάκι. Αναμείνατε.

 

Θέλουμε κλιπάκι "πριν" και "μετά" την αλλαγή. Με το ίδιο setup, ρυθμίσεις, μικρόφωνο, κομμάτι...

 

PS: τώρα που το καλοσκέφτομαι, μπορεί βάζοντας τον καινούριο Μ/Σ να έχεις υπερβολικά πολύ treble, αν τα τζιμάνια της Harley Benton του έδωσαν πολύ treble response από την προενίσχυση για να αντισταθμίσουν την απώλεια treble του Μ/Σ. Από μια γρήγορη ματιά στο schematic δε βλέπω κατι τέτοιο, αλλά και να συμβαίνει μπορεί εύκολα να διορθωθεί.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι ότι δεν φταίει ο διαμορφωτής για την μουντίλα..... αλλά οι πυκνωτές στην προενίσχυση.... Φυσικά η δοκιμή θα μας πείσει.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χωράει καν'το! Και μόνο που δεν έχει ο BluesJr τις λήψεις 4/8Ω θα έχει καλύτερα ....πρίμα! Στις υψηλές είναι που επηρεάζουν οι λήψεις στο δευτερεύων.

 

Δεν μας είπες όμως, έχουν το ίδιο μέγεθος?

 

Πολύ φοβάμαι ότι δεν φταίει ο διαμορφωτής για την μουντίλα..... αλλά οι πυκνωτές στην προενίσχυση.... Φυσικά η δοκιμή θα μας πείσει.

 

Μάλλον οι τελεστικοί, θα έλεγα... εκεί στη σειρά.....  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Σ/Κ θα τον πάρω στα χέρια μου τον Μ/Σ, οπότε δεν έχω ακόμη τη δυνατότητα να ελέγξω αν χωράει στο σασί (και τον ενισχυτή τον έχει ο φίλος στη Θεσσαλονίκη...  ;D ) Αν και λογικά, γιατί να μην χωράει, περίπου το ίδιο μέγεθος έχουν οι Μ/Σ, και ευρύχωρο σχετικά το κόβω το σασί τού Ηarley. Άμα δεν χωράει, τον βιδώνω κι απ' την έξω μεριά αν χρειαστεί, δε νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα σ' αυτό.

 

Τώρα, αυτά που λέτε περί τελεστικών και πυκνωτών... Ας πριμοφτιάξει λίγο η κατάσταση με τον M/Σ, και τα άλλα είναι πολυτέλειες...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου