Προς το περιεχόμενο

EMG & Squier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πολύ πιο ζεστός και round ήχος... Και πολύ περισσότερος όγκος...

 

Δεν θα το'λεγα... Ειδικά για τον όγκο. Ο 60 είναι μπακάλικα η κάπως πιο vintage oriented έκδοση του 85 (ΜΠΑΚΑΛΙΚΑ είπα). Χαμηλότερο output, γενικά πιο ήπιος μαγνήτης αλλά και πάλι δεν ξεφεύγει πολύ από τον κλασσικό EMG ήχο. Τώρα περί ορέξεως... Εγώ π.χ. τον έχω στη bridge σε μια Epi και κάνει μια χαρά δουλειά, αλλά για μεταλλιές θα προτιμούσα τον 85. Ο 81 είναι σκέτο τζιτζίκι, αλλά στη neck είναι αρκετά καλός.

 

 

ενω ο 85? η διαφορα σε καθαρα/βρωμικα?(με προβληματισες  ::)

 

Καθαρά 60, βρώμικα 85.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για neck ο 81 είναι ότι πρέπει για να έχεις σωστό αβαντάρισμα στα σόλο και μπλεντ με τον 60 είναι διαμάντι... Ο 85 δεν έχει καθόλου καλά καθαρά και έχει τάση προς τσίμπημα (λίγο παραπάνω Picking και βρώμισε κατευθείαν...)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα πιο στρωτός μαγνήτης... Μπορείς να ψάξεις λίγο στο Noiz νομίζω πως έχει συζητηθεί το θέμα για τους EMG... Αλλιώς άνοιξε ένα άλλο thread γιατί τώρα παίρνεις μόνο γνώμες από 2-3 άτομα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τον 60 παιζεις τα μπλουζ?

 

Μεταξύ άλλων. Πολλοί ξεχνούν πως τα volume (κυρίως) και tone pots κάνουν πολλή δουλειά στην κιθάρα αν χρησιμοποιηθούν σωστά. Εξάλλου, υπάρχουν και τα EQ και οι διάφοροι ενισχυτές. Και πάλι, περί ορέξεως...

 

John, για τους EMG θ'ακούσεις 100.000.000.000 διαφορετικές γνώμες, καλύτερα αν μπορείς άκουσέ τους μόνος σου για να βγάλεις συμπέρασμα, αλλιώς απλά υποθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John, για τους EMG θ'ακούσεις 100.000.000.000 διαφορετικές γνώμες, καλύτερα αν μπορείς άκουσέ τους μόνος σου για να βγάλεις συμπέρασμα, αλλιώς απλά υποθέτεις.

Αλλιώς πάνε και πάρε έναν Humbacker from hell και έναν Paf Pro και είσαι μάγκας... (η κάνα air zone)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου