Προς το περιεχόμενο

EMG & Squier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω βέβαια πως προσωπικά μετάνιωσα που έβγαλα τους stock της epi - είμαι ανώμαλος, μου άρεσαν περισσότερο!  :P

Τον air zone τον είχα σε μια jackson, αρκετά καλός μαγνήτης αλλά δεν είναι για όλους KATE ME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεταξύ άλλων. Πολλοί ξεχνούν πως τα volume (κυρίως) και tone pots κάνουν πολλή δουλειά στην κιθάρα αν χρησιμοποιηθούν σωστά. Εξάλλου, υπάρχουν και τα EQ και οι διάφοροι ενισχυτές. Και πάλι, περί ορέξεως...

 

Aμα ειναι να βαζεις το volume στο 2 για να "καθαρισεις" εναν μαγνητη και το βαζεις συχνα, αλλαξε τον :)

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα ειναι να βαζεις το volume στο 2 για να "καθαρισεις" εναν μαγνητη και το βαζεις συχνα, αλλαξε τον :)

 

Έχω δύο κιθάρες με σταυρούς διαόλους και EMG και μια με γωνίες και τσεκούρια, πιστεύεις πραγματικά ότι προσπαθώ να καθαρίσω τους μαγνήτες?!?!  ;D  ;D  ;D

Πάντως συμφωνώ απόλυτα. Απλά ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά, κι έχεις πάντα γνώμονα το τι παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δύο κιθάρες με σταυρούς διαόλους και EMG και μια με γωνίες και τσεκούρια...

 

Και γιατι βρε ανθρωπε αφου εισαι στον σωστο δρομο εγραψες οτι θες να παρεις squier classic vibe? :P

Οι σταυροι ειναι αναποδοι? Αν οχι ερχονται σε αντιθεση με τους διαολους και προκυπτει ενα ισορροπημενο οργανο!

Αν ειναι αναποδοι την θελω asap! ;D

 

On topic.

Δεν ειπε το παλικαρι τι ειδους μεταλ παιζει... Υπαρχουν μεγαλες διαφορες ηχητικα μεταξυ των ειδων.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι βρε ανθρωπε αφου εισαι στον σωστο δρομο εγραψες οτι θες να παρεις squier classic vibe? :P

Οι σταυροι ειναι αναποδοι? Αν οχι ερχονται σε αντιθεση με τους διαολους και προκυπτει ενα ισορροπημενο οργανο!

Αν ειναι αναποδοι την θελω asap! ;D

 

On topic.

Δεν ειπε το παλικαρι τι ειδους μεταλ παιζει... Υπαρχουν μεγαλες διαφορες ηχητικα μεταξυ των ειδων.

 

 

Ε σε μερικά είμαι vintage/old school τύπος! Για τους σταυρους... ανάλογα από που βλέπεις την κιθάρα!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους σταυρους... ανάλογα από που βλέπεις την κιθάρα!!!  ;D

 

Μάλλον ανάλογα αν είσαι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας... ;)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν κυριαρχουσαν ηλιθιες αντιληψεις και ειχα καφροκιθαρα θα την ειχα τιγκαρει με iron cross inlays... Οπως και να την δεις ιδιοι φαινονται.

Αλλα το πιο πιθανο ειναι αν επεζα λαιβ να ετρωγα το ξυλο της ζωης μου + σπασμενη κιθαρα...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει πολύ με EMG και έχω ηχογραφήσει με EMG αλλά και με άλλους έχω να πω:

 

Ο 81 στη bridge είναι πολύ καλός και τρομερά αθόρυβος.

O 85 είναι μία ωραιότατη πατάτα

Ο 60 είναι ο,τι καλύτερο έχει βγάλει η EMG σε humbuckers (να διορθώσω κατι που ειπώθηκε πριν: 85-81 φοράει ο Kerry King, Zakk Wylde etc. 60-81 φοράει ο Hetfield, Jim Root etc).

 

...αλλά αυτός ο περιορισμός του να έχεις active κύκλωμα είναι θάνατος... γιαυτό λοιπόν........ ΤΙΠΟΤΑ δε συγκρίνεται με Bare Knuckle μαγνήτες... Miracle Man, Warpig, Nailbomb... μιλάμε για hot μαγνήτες με τρομερό definition. Όποιος δεν έχει δοκιμάσει...κακό του κεφαλιού του...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου