Προς το περιεχόμενο

EMG & Squier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή φυσικά είναι η προσωπική σου άποψη..... Η δική μου (τους έχω φάει με το κουτάλι τους EMG) λέει ότι πιό μάπα μαγνήτης από τον κεραμικό 81 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ο 85 είναι πολύ καλός και στην Bridge και στο Neck άμα του χωσεις 18V, έτσι μοιάζει αρκετά με τον 60 (εμένα μάλιστα μου αρέσει περισότερο) Ο 89άρης είναι ένας αναιμικός 85άρης που σπλιττάρει (δεν δοκίμασα να του δώσω 18V να δω πως παίζει).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτή φυσικά είναι η προσωπική σου άποψη..... Η δική μου (τους έχω φάει με το κουτάλι τους EMG) λέει ότι πιό μάπα μαγνήτης από τον κεραμικό 81 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ο 85 είναι πολύ καλός και στην Bridge και στο Neck άμα του χωσεις 18V, έτσι μοιάζει αρκετά με τον 60 (εμένα μάλιστα μου αρέσει περισότερο) Ο 89άρης είναι ένας αναιμικός 85άρης που σπλιττάρει (δεν δοκίμασα να του δώσω 18V να δω πως παίζει).

Α γειά σου, καλέ μου άνθρωπε. Να και ένας καλός.

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι, απο πότε ο 81 έγινε καθαρός μαγνήτης? Να μου πείτε για τον 60, 85 ή 89 σπλιταρισμένο, να το καταλάβω, Ο 81??????

Αν ξαναδώ τον συνδυασμό 81/85 θα αυτοπυρποληθώ... Στο Σύνταγμα...

Κι'εγω μαζί σου, γι'αυτό 85/85 και μάλιστα με Fender 500άρια ποτενσιόμτερα και στο volume και στο tone, εκτός αν θέλεις on board booster, οπότε βάζεις ένα AB (Afterburner) και μετά έχεις ένα κάρο ήχους, να παίζεις απο κλασσική μέχρι νεκρομπούρμπουρουμ.

 

On Topic ;D

Καλά είναι είναι τα 150-160€ για την Classic Vibe, παρεπιπτόντως, μια που λέγαμε για EMG έχεις ακούσει την Classic Vibe με 85/SA/SA??? To έχεις σκεφτεί? ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή φυσικά είναι η προσωπική σου άποψη..... Η δική μου (τους έχω φάει με το κουτάλι τους EMG) λέει ότι πιό μάπα μαγνήτης από τον κεραμικό 81 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ο 85 είναι πολύ καλός και στην Bridge και στο Neck

 

+1000

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη μπαταριουλα στους ακτιβ καθε ποτε την αλλαζεις? και τι ειναι το μοντ των 18v? Επισης εγω θελω στην ζακκ μου να εχω πολυ καθαρο στο μπριτζ και πιο βρωμικο στο νεκ? ποιους βαζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γειά σου, καλέ μου άνθρωπε. Να και ένας καλός.

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι, απο πότε ο 81 έγινε καθαρός μαγνήτης? Να μου πείτε για τον 60, 85 ή 89 σπλιταρισμένο, να το καταλάβω, Ο 81??????

 

Μην τρελαίνεστε/στραβώνετε! ποιός είπε ότι ο 81 είναι καθαρός μαγνήτης? Ο 81 είναι για μία συγκεκριμένη χρήση. Για τίποτε άλλο. Είναι πολύ sterile για οτιδήποτε άλλο. Αλλά γιαυτό που είναι είναι αυτός και μόνο αυτός. Κανείς δεν μπορεί να τον φτάσει σε αυτό που δίνει ο 81.

 

Και επαναλαμβάνω. Δεν ειμαι EMG fan... το αντίθετο θα έλεγα. Έχω γυρίσει ανεπιστρεπτί στο passive community. Απλά, όπως είπα, ο 81 είναι για μία μόνο δουλειά στην οποία είναι αξεπέραστος.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω σε μια κιθαρα 85 μπριτζ και 60 νεκ.Σκοτωνει!!!

 

Σε μια αλλη εχω 85 μπριτζ και 81 νεκ. Αλλα ξυλα μα και παλι σκοτωνει!!!

 

Εχω αλλαξει κανα 2 βδομαδες τον 81 και τον εβαλα και αυτον μπριτζ να δω αμα μαρεσει πιο πολυ τελικα απο τον 85.

 

Ακουγεται σαν κ****α

 

Αυτη τη στιγμη ξεκουρδιζω για να βαλω τον 85 εκει που πρεπει(μπριτζ)

 

Βεβαια ολα αυτα ειναι γουστα 8)

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη μπαταριουλα στους ακτιβ καθε ποτε την αλλαζεις?

 

Η ίδια η EMG στα specs αναφέρει Battery Life περιπου 3000 ώρες σε κλειστό κύκλωμα, που σημαίνει ότι αν δεν παίζεις, αλλά έχεις την κιθάρα συνδεδεμένη με το κολώδιο είναι κλειστό το κύκλωμα (δλδ. εν λειτουργία) => μετράει σε ώρες. Θα είναι του πεθαμού η μπαταρία όταν ακούσεις να βγάζει η κιθάρα ήχους που συνήθως ακούς όταν τρώς φασόλια. Καλό είναι να έχεις μαζι μια ρεζερβα μπαταρία και ένα κατσαβιδάκι σε περιπτωση που δεν έχεις battery clip.

 

Επισης εγω θελω στην ζακκ μου να εχω πολυ καθαρο στο μπριτζ και πιο βρωμικο στο νεκ? ποιους βαζω?

 

Οι απόψεις διίστανται...

Η δική μου, μιας και έχεις την ZW και είχες υπόψην το σετάκι του κ. Wylde, βάλε αυτό. Το πολύ πολύ στην πορεία αν δεν σου αρέσουν βγάλ'τους -> πούλα τους (πράγμα εύκολο)-> βάλε άλλους . και -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά, όταν πρωτοδοκίμασα EMG είχα την ίδια εντύπωση για τον 81, με αυτή κάποιων προλαλήσαντων. Ότι ήταν μάπα! Παρόλαυτα δοκιμάζοντας βρήκα πως πχ. στην solid Les Paul, o 85 σε bridge ήταν τόσο παχύς που χανόταν στην μίξη, ή όταν ακουγόταν, κάλυπτε τα πάντα (μιλάω για ήχο heavy rock μπάντας σε πρόβα και live). Ο 81 είχε ακριβώς τις συχνότητες και το περιβόητο κομπρεσάρισμα που πρέπει για να ξεχωρίζει, ίσως με λίγο ανέβασμα στα μπάσα από τον ενισχυτή for my taste. Σε chambered Les Paul, από την άλλη, o 85 ακούγεται φανταστικά σε bridge, ο 81 χάλια. Ο 60 επίσης φανταστικός σε neck, δεν έχω δοκιμάσει σε bridge (έχω την εντύπωση πως θα μου φαινόταν low gain). Ίσως κάθε όργανο θέλει και διαφορετικά πράγματα.

 

Τους EMG-X τους έχει ακούσει/δοκιμάσει κανείς?

 

ΥΓ: Αν βάλει κάποιος EMG, κάνει μισή δουλειά αν δεν κάνει την 18V μόντα. Πάντως, ενώ για τους "παλιούς" EMG, έλεγαν από την εταιρεία πως τραβάνε μέχρι 27V, στους Χ αναφέρει μόνο 9V.  ??? ??? Σημαίνει κάτι αυτό? Αν θέλω να βάλω X σε κιθάρα με 18V mod, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου