Προς το περιεχόμενο

EMG & Squier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντί για 9volt = 1 μπαταρία, 18volt = 2 μπαταρίες. Κάνει τον ήχο πιό ζεστό και γεμάτο.

Αν έχεις χώρο για 2 μπαταρίες βέβαια όλα αυτά.

Οι ΕΜG-X υποτίθεται ακούγονται σαν τους "παλιούς" στα 18V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και πως ξερω αν εχω χωρο? οι επι του ζακκ θα εχει?!?!?!

 

Αν έχεις ξεχωριστό battery compartment θα έχεις χώρο στο cavity για άλλη μια. Αν όχι ίσως δεν χωρέσουν δύο στο cavity. Ξεβίδωσε δυό βίδες, πάρε δυό μπαταρίες και υπολόγισε πάνω-κάτω (υπ'όψην ότι θα έχεις κι άλλα καλώδια μαζί με τις μπαταρίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει πολύ με EMG και έχω ηχογραφήσει με EMG αλλά και με άλλους έχω να πω:

 

Ο 81 στη bridge είναι πολύ καλός και τρομερά αθόρυβος.

O 85 είναι μία ωραιότατη πατάτα

Ο 60 είναι ο,τι καλύτερο έχει βγάλει η EMG σε humbuckers (να διορθώσω κατι που ειπώθηκε πριν: 85-81 φοράει ο Kerry King, Zakk Wylde etc. 60-81 φοράει ο Hetfield, Jim Root etc).

Ο 81 ειναι απο τους χειροτερους emg,στην jackson που εχω με 81-85,ο 85 εχει αρκετα πιο υψηλο output απ'οτι ο 81,και ακουγεται και πιο καθαρος με γεματο ηχο.

 

Εγω παντως θα προτεινω στο παλικαρι να βαλει 85-85 η 85-60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το cavity  και ποιες βιδες να ξεβιδωσω αυτες που ειναι κατω απ τα ποτενσιομετρα?

 

Ξεβιδώνεις τις βίδες στο καπάκι ακριβώς πίσω από κεί που βρίσκονται τα ποτενσιόμετρα στο μπροστινό μέρος της κιθάρας. Εκείνο είναι το cavity με τα ποτενσιόμετρα. ΔΕΝ πειράζεις τίποτα άλλο, απλά βλέπεις αν χωράνε οι μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 18V δεν κάνουν τίποτα, ψυχολογικά είναι το θέμα.

έχω ηχογραφήσει με

8,5V (μπαταριά περίπου 13-14 μήνες πάνω στην κιθάρα)

9,4V (καινούργια) και

18,..V (2X καινούργιες) και δεν υπάρχει η παραμικρή διάφορα  :P μην τρώτε παραμύθι  ;)

 

studio54GR  σε ακούω συνέχεια που ορκίζεσαι και πίνεις νερό στο 85/85 18V αλλα δεν

πείθει κανέναν φίλε μου. Για τα 18 είπαμε  ::) όσο για τα μοντέλα είναι καθαρά θέμα

γούστου και για με να ο 85 bridge είναι απαράδεκτος τουλάχιστον για μεταλ που παίζω.

προτιμώ 81/60 λόγο ceramic μαγνήτη  ;)

τι είδος παίζεις αν επιτρέπετε? γιατί έχει σημασία 

 

 

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις άλλαξα απο περιεργεια απο αυτά που άκουγα τον 81tw bridge με εναν 89 και τον 81 τον έβαλα neck.Παιζω πιο hard rock,heavy και μπορω να πω οτι δεν περιμενα να μου αρέσει τοσο.Απο τους καλύτερους που έχω ακουσει σε αυτή τη θεση.Πάντως ο 81tw για neck δεν μπορω να πω οτι με τρελάνε αν και το single coil του ακουγεται καλά και στη μέση με τους 2 μονους είναι καλύτερα απο πριν.Με βλέπω για έναν 89 ακόμη για neck.Όλα αυτα παίζουν με τα γουστα του καθενός....

 

Παιζω στα 18 volt και έχει διαφορά.Δεν αλλάζει χροιά ο μαγνητης ουτε ήχο για αυτο φυσικά δεν ακουγεται στις ηχογραφησεις.απλά έχει περισσοτερο headroom ,καθαρίζει καλύτερα και ξεκομπρεσάρει κάπως ειδικά πιο χαμηλωμενος ο μαγνητης.Για πολλούς είναι θεμιτό αυτό για άλλους όχι.Αν και στον 81 δεν είναι τόση η διαφορά όσο στον 89 για 60 δεν ξέρω.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα γράφεις είναι.....

Θα σου πρότεινα 85 στο Neck, αλλά και ο 89 είναι πάρα πολύ καλός εκεί.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου