Προς το περιεχόμενο

τροφοδοτικο για το msd!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορειτε να μου προτεινετε ενα φθηνο σταθεροποιημενο τροφοδοτικο ας ειναι και no name δεν με πειραζει που να μπορω να το αγορασω απο εδω και οχι απο εξω..δεν θελω να παρω οποιο ναναι γιατι ετσι ειχα κανει μια φορα και μου εβγαζε θορυβο στα πεταλια..οποτε πειτε μου εσεις ενα που να ξερετε σιγουρα..μολις απεκτησα το msd telegun και θελω να το τροφοδοτησω με ξεχωριστο τροφοδοτικο μονο του απο τα αλλα (εχω one spot)..επικοινωνησα με TELEGUN και μου ειπε οτι κανει οποιοδηποτε σταθεροποιημενο..

 

δεν θελω το one spot (τον ρωτησα συγκεκριμενα γιαυτο και μου ειπε οτι αν και θα κανει τη δουλεια του εκεινος δεν το προτεινει..)

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν γνωριζει κανενας τπτ???

 

νομιζω πχ οτι το κλασσικο boss δεν ειναι σταθεροποιημενο...ξερει κανενας καποιο αλλο που να ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών και ζήτησε σταθεροποιημένο τροφοδοτικό τόσα βολτ τόσα αμπέρ. Και πες τους να μην είναι switching (παλμοτροφοδοτικό). Και να το μετρήσουν μπροστά σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MSD στην συσκευασία του δεν συμπεριλαμβάνει τροφοδοτικό? Πόσα βολτ και mA χρειάζεται? Αν θέλει τα συνηθισμένα 9V και 100mA (ίσως να λέω και πολλά), γιατί να μην τροφοδοτηθεί από το One Spot?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια να το χαρεις...Εγω το τροφοδοτω ( οπως και αλλα 4 πεταλια με χταποδι ) με  ενα Boss  9v-200 mA και δουλευει απροβληματιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σταθεροποιημένα universal τροφοδοτικά που παίρνεις από τα καταστήματα ηλεκτρονικών είναι τόσο σταθεροποιημένα όσο και το "Δημητρούλα" σε φουρτούνα. Και χωρίς να είναι και παλμοτροφοδοτικά. Ακόμα και κάποια ακριβότερα και (υποθετικά) ποιοτικότερα.

 

Εγώ βέβαια τέτοια χρησιμοποιώ, τα απολύτως φτηνότερα (αφού τα ακριβότερα δε μου προσφέρουν κάτι παραπάνω) αλλά βεβαίως τα ανοίγω και κάνω τις απαραίτητες μετατροπές στα ηλεκτρονικά για να διορθωθεί η κατάσταση.

 

Το Boss νομίζω είναι μια χαρά για τη δουλειά που το θες...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να πεις? 'Οτι δεν είναι σταθεροποιημένα?

 

Αν δεν είναι, σταθεροποιημένο, δεν φταίει το τροφοδοτικό αλλά ο μαγαζάτορας που λέει ψέματα! Αυτό είναι άλλο θέμα...

....δεν μου έχει τύχει ποτέ!

 

Αλλά αν είναι σταθεροποιημένο, όχι switching, αλλά με παραδοσιακό πχ 7809 τι πρόβλημα υπάρχει? Ειδικά στα πεταλάκια που τραβάνε μερικά mA....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα ripple... το οποίο (και ανάλογα με το πεταλάκι) φτάνει στην έξοδο σαν hum. Και ένα 7809 δεν εγγυάται ότι η τάση θα είναι ripple-free, αν δεν έχει σωστό decoupling με πυκνωτές. Άσε που ελάχιστα universal τροφοδοτικά χρησιμοποιούν 7809 (για λόγους κόστους).

 

Μιλάω για τα απλά, σχτικά φτηνά universal τροφοδοτικά με κόστος <15€. Aν είναι να δώσεις παραπάνω, πάρε εγγυημένες λύσεις ειδικά για πεταλάκια για να είσαι σίγουρος (ή βάλε χέρι, όπως εγώ, στα σωθικά ενός φτηνού).

 

Και για να καταλαβαίνει και ο φίλος που έκανε την ερώτηση (και πολλοί ακόμα), ένα τροφοδοτικό έχει τρεις σκοπούς: 1. να κατεβάσει την τάση του σπιτιού από τα 220Volt σε μια χαμηλότερη (συνήθως 9-12Volt), 2. να μετατρέψει την εναλλασσόμενη (AC) τάση που έχουν τα 220 Volt σε συνεχή (DC) τάση και 3. να φιλτράρει αυτήν την τάση ώστε να έχει όσο το δυνατόν λιγότερη κυμάτωση. Επειδή οι περισσότερες συσκευές δεν πολυ-επηρεάζονται από μικρή κυμάτωση, και για εξοικονόμηση χρημάτων, πολλοί κατασκευαστές τροφοδοτικών παραλείπουν το ενδελεχές φιλτράρισμα της τάσης εξόδου αφήνοντας μερικά mV κυμάτωσης. Στα πετάλια όμως αυτό μεταφράζεται σε αυξημένο hum. Πολλοί θεωρούν το 3 ως άμεσο αποτέλεσμα του 2, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Γι αυτό, αν παρατηρήσετε προσεκτικά στα συνήθη τροφοδοτικά, εκεί που γράφει την τάση εξόδου έχει δίπλα ένα σύμβολο σαν "=" αλλά με την πάνω γραμμή διακεκομμένη που σημαίνει ακριβώς αυτό: η τάση εξόδου έχει μια (πολύ μικρή) κυμάτωση.

 

Το "πολύ μικρή" είναι θέμα ερμηνείας του κατασκευαστή. Υπάρχουν τροφοδοτικά που παρόλο που έχουν τέτοιο σύμβολο είναι καθαρότατα από άποψη κυμάτωσης, είναι άλλα που είναι χάλια. Τα φτηνά είναι χάλια, τα ακριβά δεν ξέρεις που θα πέσεις. Μόνο με επιτόπια δοκιμή μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

Επίσης ο όρος "switching" δεν σημαίνει ότι δεν είναι σταθεροποιημένο. Φυσικά και υπάρχουν "switching" τροφοδοτικά που είναι σταθεροποιημένα και ripple-free!

 

Επίσης, έχετε υπόψιν ότι όσο πιο κοντά στα όρια φτάνεις ένα τροφοδοτικό (όσον αφορά τα mA που δίνει), τόσο μεγαλώνει η κυμάτωση. Μπορεί δηλαδή με ένα τροφοδοτικό που δίνει πχ 200mA να τροφοδοτείς ένα πετάλι που τραβάει 30mA και όλα μέλι-γάλα, αλλά όταν πας να βάλεις περισσότερα που τραβάνε όλα μαζί 190mA τότε να έχεις θόρυβο σε όλα.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα ripple... το οποίο (και ανάλογα με το πεταλάκι) φτάνει στην έξοδο σαν hum. Και ένα 7809 δεν εγγυάται ότι η τάση θα είναι ripple-free, αν δεν έχει σωστό decoupling με πυκνωτές. Άσε που ελάχιστα universal τροφοδοτικά χρησιμοποιούν 7809 (για λόγους κόστους).

 

Mα αν είναι σταθεροποιημένο ΕΧΕΙ μέσα 78**. Αλλιώς τι σταθεροποιημένο είναι!  ;D

Kαι έναν πυκνωτή εξομάλυνσης, θα τον έχει. Δεν γίνεται να μην έχει... έστω έναν 220μ!

Σε αυτή την περίπτωση, στην έξοδό του το 78** έχει ελάχιστο ripple ακόμη και για 200mA. Άσε που ΟΛΑ τα πεταλάκια έχουν άλλον έναν (και παραπάνω) πυκνωτή στην τροφοδοσία τους.

 

Γι αυτό, αν παρατηρήσετε προσεκτικά στα συνήθη τροφοδοτικά, εκεί που γράφει την τάση εξόδου έχει δίπλα ένα σύμβολο σαν "=" αλλά με την πάνω γραμμή διακεκομμένη που σημαίνει ακριβώς αυτό: η τάση εξόδου έχει μια (πολύ μικρή) κυμάτωση.

Η κάτω γραμμή είναι διακεκομένη, και αυτό απλά είναι το σύμβολο που το βρίσκουμε σε μία συσκευή που τροφοδοτείται με συνεχές ή παράγει συνεχές....

200px-Direct_current_symbol.svg.png

.... και δεν έχει καμία σχέση με το, η τάση εξόδου έχει μια (πολύ μικρή) κυμάτωση. Έτσι πιστεύω δηλαδή... πρώτη φορά το ακούω. Υπάρχει κάποιο άλλο σύμβολο για το συνεχές (χωρίς ripple)?

 

Επίσης ο όρος "switching" δεν σημαίνει ότι δεν είναι σταθεροποιημένο. Φυσικά και υπάρχουν "switching" τροφοδοτικά που είναι σταθεροποιημένα και ripple-free!

 

Δεν είπε κανείς το αντίθετο...  ???

 

........απλά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ switching τροφοδοτικό στα πεταλάκια μου! Χίλιες φορές "παραδοσιακό" και ας έχει ripple!!  ;D

 

Επίσης, έχετε υπόψιν ότι όσο πιο κοντά στα όρια φτάνεις ένα τροφοδοτικό (όσον αφορά τα mA που δίνει), τόσο μεγαλώνει η κυμάτωση. Μπορεί δηλαδή με ένα τροφοδοτικό που δίνει πχ 200mA να τροφοδοτείς ένα πετάλι που τραβάει 30mA και όλα μέλι-γάλα, αλλά όταν πας να βάλεις περισσότερα που τραβάνε όλα μαζί 190mA τότε να έχεις θόρυβο σε όλα.

 

Πολύ σωστά! Καλύτερα άλλο ένα τροφοδοτικό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου