Προς το περιεχόμενο

τροφοδοτικο για το msd!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

........απλά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ switching τροφοδοτικό στα πεταλάκια μου! Χίλιες φορές "παραδοσιακό" και ας έχει ripple!!  ;D

 

Γιατι; Εχω διαβασει αυτα που λεει στο stinkfoot.se, αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα  τρεχοντας οποιοδηποτε πεταλι θελει Boss-style τροφοδοσια με ενα Onespot η Powerall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα, τα λέει όλα ο Stinkfoot!

 

--

Why no switching type adapters?

 

These days there are plenty of switching type supplies out there (1spot/Godlyke/Diago/Rocktron etc, and of course the Maplin/Radio Shack variants). They can deliver more current than a standard adapter of similar size, and are also said to be quieter with less hum. And still I do not recommend any adapter of that type. I'll even go so far as to strongly advise against using them. They can cause a high frequency whining noise in certain pedals (mostly clock-driven circuits like delay/reverb/chorus etc), which is not nice. Also, a problem in one of your pedals can cause them to severely damage your pedals. Click here if you want to know more about this issue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις...η ειρωνια ειναι ομως οτι..αργησατε λιγακι..

πηρα απο μονος μου την πρωτοβουλια και αγορασα το κλασσικο boss psa 230 http://www.thomann.de/gr/boss_psa_230.htm?sid=74192ef4f4d66cff729fb99f94dd0f8d και δεν παρατηρησα καποιο προβλημα...βεβαια δεν το τεσταρα και με αλλα για να δω αν ακουγεται η λειτουργει καλυτερα..ευχαριστω γισ τις απαντησεις και αν δω κατι στην πορεια θα το ποσταρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα, τα λέει όλα ο Stinkfoot!

 

Και παρ'ολα αυτα, εγω εχω τρεξει με switching ανταπτορα (απο καθαρη περιεργεια) delay, chorus, reverb, ψηφιακα και αναλογικα, μονα τους και ολα μαζι, και θορυβο που να οφειλεται στην τροφοδοσια τους δεν εχω ακουσει (και μαλιστα σε μπασοκαμπινεδες με tweeter, που αναπαραγουν πολυ πιο υψηλες συχνοτητες απο τις κιθαριστικες καμπινες). Και ακομα δεν εχω τιναξει στον αερα το rig μου, σε οποια σκ**οπριζα κι αν το εχω συνδεσει.

 

Εξαλλου, ολοκληρη Boss αντικαθιστα τον "παραδοσιακο" της ανταπτορα με switching (δεν ξερω ποιον πηρε τελικα ο hariskats). Δε νομιζω να το επραττε αν ηταν τοσο επικινδυνο οσο λεει ο Andreas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αν είναι σταθεροποιημένο ΕΧΕΙ μέσα 78**. Αλλιώς τι σταθεροποιημένο είναι!  ;D

 

Δεν είναι έτσι. Υπάρχουν σταθεροποιημένα τροφοδοτικά χωρίς τη χρήση οποιουδήποτε 78xx, 317 ή άλλου τρίποδου ολοκληρωμένου σταθεροποιητή. Πριν εμφανιστούν δηλαδή αυτά δεν υπήρχαν σταθεροποιημένα τροφοδοτικά; Μέχρι κι εγώ προσωπικά έχω φτιάξει τροφοδοτικά χωρίς χρήση τέτοιων ολοκληρωμένων και είναι το ίδιο καλά με ένα με 78xx (όσον αφορά τη σταθεροποίηση. Το 78xx έχει κι αλλα καλούδια όπως θερμική προστασία κλπ)

 

Kαι έναν πυκνωτή εξομάλυνσης, θα τον έχει. Δεν γίνεται να μην έχει... έστω έναν 220μ!

Σε αυτή την περίπτωση, στην έξοδό του το 78** έχει ελάχιστο ripple ακόμη και για 200mA. Άσε που ΟΛΑ τα πεταλάκια έχουν άλλον έναν (και παραπάνω) πυκνωτή στην τροφοδοσία τους.

 

Σύμφωνοι, αλλά εγώ μίλησα για τροφοδοτικά (και υπάρχουν πάμπολλα) που λόγω κόστους δεν έχουν 78xx ή άλλη αξιοπρεπή σταθεροποίηση και φιλτράρισμα. Φυσικά αν έχει καλό σταθεροποιητή και καλό φιλτράρισμα δε θα έχεις πρόβλημα (αυτό μας έλειπε!). Αλλά εγώ έλεγα για τα άλλα, τα φτηνά και πιθανότερο-να-βρεις-σε-μαγαζιά ηλεκτρονικών. Έχω δει: με χάλια σταθεροποίηση, με καλούτσικη σταθεροποίηση αλλά χάλια φιλτράρισμα, με καλή σταθεροποίηση (7809 ή 317) αλλά μέτριο φιλτράρισμα (ναι, με μικρό πυκνωτή) και φυσικά και με λάθος τοπολογία (μεγάλος πυκνωτής ΜΕΤΑ το 78xx). Αυτά δεν έχουν τόση σημασία για τον απλό χρήστη, όση έχει το αποτέλεσμα: τα περισσότερα universal τροφοδοτικά βγάζουν θόρυβο στα πεταλάκια και είναι γεγονός (ή τουλάχιστον μπορεί να έχει κάτι το νερό της Σαλονίκης και να βγάζει χάλια τροφοδοτικά... ;D )

 

Η κάτω γραμμή είναι διακεκομένη, και αυτό απλά είναι το σύμβολο που το βρίσκουμε σε μία συσκευή που τροφοδοτείται με συνεχές ή παράγει συνεχές....

200px-Direct_current_symbol.svg.png

.... και δεν έχει καμία σχέση με το, η τάση εξόδου έχει μια (πολύ μικρή) κυμάτωση. Έτσι πιστεύω δηλαδή... πρώτη φορά το ακούω. Υπάρχει κάποιο άλλο σύμβολο για το συνεχές (χωρίς ripple)?

 

Παρέθεσες μια εικόνα, κι εγώ θα παραθέσω μια άλλη που είδα στην ίδια σελίδα που βρήκες εσύ τη δικιά σου. Αυτήν:

 

500px-Current_rectification_diagram.svg.png

 

Ο τίτλος της (που δε φαίνεται στην εικόνα αλλά φαίνεται στο site - http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_current ) είναι αποκαλυπτικός:

 

Types of direct current.

 

Άρα νομίζω αυτό απαντάει άμεσα στην ερώτησή σου. Αν δεν έχει ripple το half-wave rectification, τί έχει;! ;D

 

Οπως είπα και προηγουμένως (ίσως όχι τόσο κατανοητά) είναι ότι το DC δε σημαίνει "σταθερό". Σημαίνει "μιας κατεύθυνσης". Και αυτό ακριβώς υποδηλώνουν οι τρεις διακεκομμένες γραμμούλες στο σύμβολο. Και βεβαίως υπάρχει σύμβολο για την απόλυτα σταθερή τάση (μιας μπαταρίας ας πούμε) και είναι το "=" ή το "-" (επειδή όμως το τελευταίο συγχέεται με το "μειον", δεν πολυχρησιμοποιείται).

 

Όσον αφορά τα switching, έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Και τα απλά έχουν υπέρ και κατά όμως. Ο καθένας διαλέγει ό,τι του κάνει κέφι, αλλά δεν υπερτερεί το μεν έναντι του δε (ή αντιστρόφως). Και αυτά που ακούγονται για τα switching είναι απλά καταστροφολογίες.

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παρ'ολα αυτα, εγω εχω τρεξει με switching ανταπτορα (απο καθαρη περιεργεια) delay, chorus, reverb, ψηφιακα και αναλογικα, μονα τους και ολα μαζι, και θορυβο που να οφειλεται στην τροφοδοσια τους δεν εχω ακουσει (και μαλιστα σε μπασοκαμπινεδες με tweeter, που αναπαραγουν πολυ πιο υψηλες συχνοτητες απο τις κιθαριστικες καμπινες). Και ακομα δεν εχω τιναξει στον αερα το rig μου, σε οποια σκ**οπριζα κι αν το εχω συνδεσει.

 

Εξαλλου, ολοκληρη Boss αντικαθιστα τον "παραδοσιακο" της ανταπτορα με switching (δεν ξερω ποιον πηρε τελικα ο hariskats). Δε νομιζω να το επραττε αν ηταν τοσο επικινδυνο οσο λεει ο Andreas.

 

Το switching μια χαρά θα δουλέψει, μέχρι να συμβεί κάτι. Αν, συμβεί ποτέ!

Κατά τα άλλα είναι υπέροχο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Babtua,

 

Δεν είπα ότι όλα τα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά γίνονται μόνο με 78** κτλ. Έλεος!

Τα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά όμως που πουλάνε στα μαγαζιά ηλεκτρονικών και όχι τα δήθεν σταθεροποιημένα, τι άλλο θα έχουν? Λυχνίες?!

 

Τώρα αυτά που λες για το half-wave και full-wave και τις γραφικές παραστάσεις τι θες να πεις? Ανέφερα πουθενά ότι το half-wave rectification δεν έχει ripple?

 

Aν οι διακεκομένες στο σύμβολο σημαίνουν ripple και το σύμβολο του συνεχές χωρίς ripple (μπαταρία) είναι δύο ευθείες, οκ! Κανένα πρόβλημα! Αλλά μην λες πράγματα που δεν είπα...  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά όμως που πουλάνε στα μαγαζιά ηλεκτρονικών και όχι τα δήθεν σταθεροποιημένα, τι άλλο θα έχουν (εκτός από 78xx, σύμφωνα με την προηγούμενη πρόταση)? Λυχνίες?!

 

Aν θες να το επαναλάβω, θα το επαναλάβω: υπάρχουν σταθεροποιημένα (όχι δήθεν) τροφοδοτικά (ΚΑΙ στα καταστήματα ηλεκτρονικών) που δεν έχουν 78xx. Απλά και κατανοητά.

 

 

 

Τώρα αυτά που λες για το half-wave και full-wave και τις γραφικές παραστάσεις τι θες να πεις? Ανέφερα πουθενά ότι το half-wave rectification δεν έχει ripple?

 

Ανέφερα εγώ ότι ανέφερες ότι το half-wave rectification δεν έχει ripple; Ανέφερες όμως

.... και δεν έχει καμία σχέση (το σύμβολο, σύμφωνα με την προηγούμενη πρόταση)  με το, η τάση εξόδου έχει μια (πολύ μικρή) κυμάτωση.

Κι εγώ απλά είπα ότι έχει σχέση, και το έδειξα με τη γραφική παράσταση. Ότι DC είναι και το half-wave, γι αυτό και υπάρχει η διακεκομμένη γραμμή στο σύμβολο. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

 

 

Αλλά μην λες πράγματα που δεν είπα...  >:(

 

Δεν το έκανα... υπέδειξέ μου σε παρακαλώ πού το έκανα, για να επανορθώσω αν το έκανα.

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες να το επαναλάβω, θα το επαναλάβω: υπάρχουν σταθεροποιημένα (όχι δήθεν) τροφοδοτικά (ΚΑΙ στα καταστήματα ηλεκτρονικών) που δεν έχουν 78xx. Απλά και κατανοητά.

 

Και τι έχουν? Πληζ, μην μου πεις 317.... ή κάτι παρόμοιο!

 

Ανέφερα εγώ ότι ανέφερες ότι το half-wave rectification δεν έχει ripple; Ανέφερες όμως Κι εγώ απλά είπα ότι έχει σχέση, και το έδειξα με τη γραφική παράσταση. Ότι DC είναι και το half-wave, γι αυτό και υπάρχει η διακεκομμένη γραμμή στο σύμβολο. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

 

 

Δεν το έκανα... υπέδειξέ μου σε παρακαλώ πού το έκανα, για να επανορθώσω αν το έκανα.

 

 

Αν δεν έχει ripple το half-wave rectification, τί έχει;!

 

Τώρα, αν έγινε παρεξήγηση κάνω πάσο....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι έχουν? Πληζ, μην μου πεις 317.... ή κάτι παρόμοιο!

 

Ήδη το ανέφερα παραπάνω και σε παρακαλώ να διαβάζεις καλύτερα: "Υπάρχουν σταθεροποιημένα τροφοδοτικά χωρίς τη χρήση οποιουδήποτε 78xx, 317 ή άλλου τρίποδου ολοκληρωμένου σταθεροποιητή."

 

Τί έχουν...; Μα, ότι είχαν όλα τα τροφοδοτικά πριν εμφανιστεί το 78xx και τα υπόλοιπα ολοκληρωμένα. Διακριτά στοιχεία - transistors, zener (και δίοδοι γενικότερα), αντιστάσεις και πυκνωτές.

 

 

Τώρα, αν έγινε παρεξήγηση κάνω πάσο....

 

Προφανώς και παρεξήγησες, το εξήγησα και αναλυτικά στο επόμενο ποστ: "απλά είπα ότι έχει σχέση, και το έδειξα με τη γραφική παράσταση. Ότι DC είναι και το half-wave, γι αυτό και υπάρχει η διακεκομμένη γραμμή στο σύμβολο. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο." Η λέξη ripple αναφερόταν εμφανώς στην ύπαρξη διακεκομμένης γραμμής στο σύμβολο του DC.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου