Προς το περιεχόμενο

fender masterbuilt stratocaster - Απ' την Κική κι απ' την Κοκό ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέ ότι κιθάρα και να παίξω έχω τον ίδιο ήχο...

Είναι καιρός να στραφείς στις midi κιθάρες...και να θέλεις, ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις τον ίδιο ήχο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως αν θες ΓΕΝΙΚΑ να σου πω ποια ειναι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ (με ....μπυρα...100 ετων στις ποιοτικες Strat... ;D)  η "καλυτερη" Fender Strat AYTH τη στιγμη,τοτε ειναι ΑΥΤΗ

 

 

αν θες να σου πω και τους λογους πες μου. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΑ specs καλε μου ανθρωπε?

 

Νομίζω ζητάει να προτείνουμε ΕΜΕΙΣ κάποιες masterbuilt με βάση τα specs που υπάρχουν σε ηδη έτοιμες.

 

αν θες να σου πω και τους λογους πες μου. :)

 

 

:D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να σας τα ...πω (θελω ομως χαρτζηλικι.. ;D ;D)

 

1.Πρωτα απο ολα το μεγαλο 1966-1970 CBS Headstock ,ΧΩΡΙΣ την τριβιδη μπουρδα των after 1971 strats και το απαισιο bullet.

 

Και large 70s decal!! (Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΟΜΟΡΦΙΑ δηλ.)

 

2.1969 pickups,ο καλυτερος μαγνητης που βγαζει αυτη τη στιγμη η Fender για εμενα.

 

3.ROUND LAM ROSEWOOD board,πολυ πιο ομορφη απο την slab,ακουστικα δινει περισσοτερο snap στον ηχο και σε συνδιασμο με το quarter Shawn maple μπρατσο ειναι σαφως το πιο τεθωρακισμενο μπρατσο που υπαρχει (δεν νομιζω να χρειαστει να χρησιμοποιησεις ποτε τη βεργα)

 

4.Super thin παλαιωμενο  NITRO finish για εμας τους παλιους που μας τη σπανε τα mint οργανα (και ΑΠΑΙΧΤΑ χρωματα)

 

5.Ωραιο παχιο μπρατσακι με 6105 ταστα και 9αρι radius (για να βολευονται ΟΛΟΙ).

 

συνολικα ειναι ενας συνδιασμος ΟΛΩΝ των καλων στοιχειων των late 60s strat ,ο οποιος ομως δεν ειχε υπαρξει πριν ποτε σε ΜΙΑ κιθαρα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν και μη πολυγραφοτατος ,μιας και ειμαι κατοχος τριων στρατ μεταξυ των οποιων  μια c. s (ναι την ροζ -σομον)... μιας eric johnson και μιας  fender με all part μπρατσο και lipstic (προς το παρον ) μαγνητες θα σου πω την γνωμη μου.

Η καθε μια εχει κατι που με βολευει-μου αρεσει .Η c.s ειναι ουσιαστικα μια καλοφτιαγμενη vintage με birdseye μπρατσο ,ελαφρια  και ομορφουλα.ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! Δεν θα ελεγα οτι ΑΠΟ ΗΧΟ ειναι το οργανο της ζωης μου αφου εχω ακουσει κι αλλες σαν κι αυτην και ισως να κοστιζαν και λιγοτερο...ΟΜΩΣ η δικια μου θα εχει παντα μια προστιθεμενη μεταπωλητικη αξια οσο περναει ο καιρος συγκρινομενη βεβαια με τα μοντελα παραγωγης.

Οσο για τις μικρες παραγωγες των μεγαλομαστορων παραδεχομαι οτι μετα απο 30 χρονια ντργκαντρουγκα ΔΕΝ ειμαι ικανος να ακουσω τις διαφορες μεταξυ 2 κιθαρων απο το c.s  του αρχιμαστορα και της απλης εργατιας...Εκτος αν δεν ειναι και τοσο ''ορατες''.... ;)

Παντως μεταξυ των 3 στρατ μου προτιμω την eric johnson  που ειναι η καλυτερη στρατ παραγωγης για μενα .Και φυσικα οι επιλογες -απαιτησεις -επιθυμιες του καθενος ειναι απολυτα σεβαστες.Σου ευχομαι να πραγματοποιησεις το ονειρο σου! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μεταξυ των 3 στρατ μου προτιμω την eric johnson  που ειναι η καλυτερη στρατ παραγωγης για μενα .

 

+1000

 

 

(ναι την ροζ -σομον).

 

Αυτη μονο μονο λογω ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥ χρωματος αξιζει τα λεφτα της. :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε superfunk...τίποτα δεν αναιρεί τίποτα, μάλλον εγώ δεν εξήγησα σωστά.

μπορεί ΚΑΠΟΙΑ να παίζει θεικά από τα 60ς....όχι όλες...όταν κάνεις αμάν να βγάλεις έξω όργανα για να καλύψεις την ζήτηση και να προλάβεις τον ανταγωνισμό εννοείται ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ.

Στο πιο πάνω δεν αντιφάσκει το γεγονός ότι δίδεται μεγαλύτερη προσοχή σε αυτά του cuastom shop έτσι κι αλλιώς........

Προσωπικά είχα 4-5 custom shop κατά καιρούς και όλες έπαιζαν εξίσου καλά πάντα σε παραλληλία με τα χαρακτηριστικά της κάθε μιας και ο ήχος της. Δεν συνέβαινε όμως το ίδιο με όργανα σειράς...μεγάλες διαφορές από όργανο σε όργανο χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα βρεις και japan ακόμα να σε ευχαριστεί 100%

Ρε παιδιά...εγώ σας έδειξα 2 κιθαρίτσες με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και ρώτησα ποια από τις 2 προτιμάτε...τι νόημα έχει να φορτώνουμε το thread  με προτάσεις για κάτι άλλο? πείτε απλά ...καμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα από όλες τις strat που είχα - εχω, έχουν περάσει από τα χέρια μου.... Η φτιαχτή deluxe μου είναι η πιό καλοφτιαγμένη από όλες και με τα καλύτερα δυνατά ξύλα, και οι άλλες δυό ήταν Japan.... η μιά 80s και η άλλη...... ΤΟΚΑΙ.

 

Πάρε την Κοκό....  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά...εγώ σας έδειξα 2 κιθαρίτσες

 

ΠΟΙΕΣ ΚΙΘΑΡΙΤΣΕΣ μας εδειξες?

 

εννοείται ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ.

 

ο ΜΟΝΟΣ λογος να ΜΗΝ "παιζει καλα" μια συγχρονη αμερικανικη,ιαπωνικη,μεξικανικη στρατ ειναι το κακο σετ απ,φερτην να στη σεταρω να δεις πως θα παιζει... ;D ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου