Προς το περιεχόμενο

fender masterbuilt stratocaster - Απ' την Κική κι απ' την Κοκό ποια να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000

 

 

Αυτη μονο μονο λογω ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥ χρωματος αξιζει τα λεφτα της. :)

 

 

Mωρε εχει και φανταστικο μπρατσο ,και ωραιο ηχο και χαμηλο βαρος αλλα μην τρελαθουμε τωρα που κοστιζει 3500 χιλιαρικα καινουρια(!) κι αν ηταν απο τον μαστροταδε θα κοστιζε τα διπλα...Μου ακουγονται πολυ περιεργα ολα αυτα.Να πεις οτι την ειχα παραγγειλει συμφωνα με τα προσωπικα μου γουστα παει στο διαολο (που και παλι πολλα, παρα πολλα ειναι)αλλα προκειται για μια τυπικη (προσεγμενη,καλοφτιαγμενη )κατασκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ROUND LAM ROSEWOOD board,πολυ πιο ομορφη απο την slab

μήπως θα μπορούσε να εξηγήσεις σε εμάς τους αδαείς τη διαφορά; ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να συμπληρώσω φίλε sf ότι όντως η eric johnson είναι και για μενα η καλύτερη strat παραγωγής (είχα 2)  αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ...εκτός CUSTOM SHOP.

Ένα πρωί λοιπόν βάζουμε καρφί στον dual showman (vintage κομμάτι) του Jimmy, 2 eric johnson, 1 squier με specs 57 (v maple klp.) και μια fender custom shop limited edition 66 closet clasic strat ...παρόντες...6-7 παλιοί , νέοι κλπ.

Διενεργήθηκε δοκιμή με strummin και κάποια lead runs στα ίδια volumes με πάνω κάτω τις ίδιες συνθήκες....κι εγώ επαναλαμβάνω πίστευα τα ίδια για την eric johnson και μάλιστα την είχα αγοράσει δις (μια σε c.a.r. που είναι αγαπημένο χρώμα, και αργότερα σε 2 colour sburst  η οποία είχε περισσότερο resonant

 

ε πως να το κάνουμε ρε συ sf

όταν έπαιξε η 66 limited...κάποιος άνιξε τα φώτα...κι έχω και μάρτυρες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θα μπορούσε να εξηγήσεις σε εμάς τους αδαείς τη διαφορά; ;)

 

b904_12.jpg

 

slab board

 

7b7c_1.jpg

 

round lam

 

slab board:μια παχια φλυδα rw πανω στο maple μπρατσο σε slab μορφη (αν κοιταξεις καλα θα δεις οτι εκει που ενωνενται με το maple ειναι ΕΥΘΕΙΑ η γραμμη)

 

round lam:μια λεπτη φλυδα rw LAMINATED (δηλ.κολλημενη στην κουρμπα του μπρατσου αν κοιταξεις καλα θα δεις οτι εκει που ενωνενται με το maple ειναι  η γραμμη ακολουθει το radius του μπρατσου,αυτο δινει μια σαφως πιο γερη κατασκευη λογω του lamination,επισης αυτα τα μπρατσα ακουστικα "σκανε" περισσοτερο σαν maple,ολες οι Fender μετα απο το 1963 τετοια μπρατσα εχουν,δυστυχως μετα το 80 τα κατηργησε η νεα ιδιοκτησια της Φεντερ,μαλλον γιατι κοστιζει πολυ η παραγωγη τους)

 

όταν έπαιξε η 66 limited...κάποιος άνιξε τα φώτα...κι έχω και μάρτυρες

 

απλα ηταν καλυτερα σεταρισμενη και ισως σου αρεσαν περισσοτερο οι μαγνητες της.

 

εμενα η δικη μου η EJ εχει ριξει ΑΓΡΙΟ ξυλο σε πολλες απο  τις CS που εχω βαλει διπλα της & σε παρα πολλες original vintage strat (βεβαια το χαλια σετ απ που ειχαν βοηθησε πολυ στο να ηττηθουν... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και για να τα περιλάβω όλα...τα χέρια που τα πάτε? μήπως αν σας δώσω μια ultimate relic black 1960 θα παίξετε σαν τον john mayer?...(την επιλέγει όμως ...κι αυτό μου λέει πολλά προσωπικά κι ας μην παίξω ποτέ με τον Clapton...δεν τον είδα με καμια "vintage ...87?" φίλε zoo.

 

 

Φιλε Δημητρη μπορει να μην ειδες τον Clapton

αλλα εδω

http://www.gilmourish.com/?page_id=68

μπορεις να δεις τον κολητο του τον David Gilmour να γαργαλαει την αγαπημενη του κιθαρα ( η αλλη ειναι η πασιγνωστη black strat )

η οποια ειναι fullerton 1983 vintage reissue '57 με EMG κι εχει φτιαχτει απο το ιδιο team που φτιαχτηκε η πρωην μου 1987 early Corona vintage reissue  '62.

 

Ετσι εγκυκλοπαιδικα αφου σ'αρεσουνε και τα ψαχνεις , απο το 1985 εως τα τελη του 1987 δεν κυκλοφορησε καμια καινουργια vintage reissue , γιατι ειχανε μεινει τρεις κι ο κουκος , ειχανε ντραβαλα να ξεμπερδεψουνε με την CBS και προτιστως μετακομιζανε στο Corona.

Ολα τα early κοματια του Corona ειναι ακριβως ιδια με του Fullerton γιατι ηταν stock σωματα , μαγνητες κλπ απο το Fullerton.

 

Η ποιοτητα της 87 reissue ηταν καταπληκτικη και ο ηχος της συγκρινεται μονο με μια stratocaster του  1967-69 που ειχα παλια με big headstock χωρις Bullet , τετραβιδη.

 

Ο φιλος συνφορμιτης που την χτυπησε , ειμαι σιγουρος οτι πεταει απο την χαρα του ;D

 

Οι early vintage reissue , ειναι οι καλυτερες , ομορφοτερες & με mojo stratocaster που εχω δει και παιξει πλην των original vintage ( και πιστεψε με εχω παιξει παρα ...μα παρα πολλες και vintage και συνχρονες! )

 

Ευτυχως εχω κρατησει μια Fullerton 1983 Fender Stratocaster Vintage reissue '57 ιδια μ'αυτη του Gilmour αλλα σε πιο ανοιχτο κοκκινο και η κριτικη μου πανω στις κιθαρες δεν βγανει απο αυτα που διαβασα καπου ή που μου ειπανε καποιοι , αλλα απο αυτα που ειδα ,ακουσα και καταλαβα κανοντας sex μαζι τους.

Ναι αυτη η κιθαρα ειναι ειναι φταιγμενη για αγριο SEX  ;D ;D ;D

 

Κι οπως σου ξαναπα και πιο πριν , αυτα ειναι μοναχα η γνωμη μου και τιποτα αλλο.

Τωρα αμα συνφωνει κι ο Gilmour μαζι μου , τι να πω?

 

Προκειται μαλλον για μια καθαρη συμπτωση..... ;D

 

Αντε εβιβα  ;)

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι early vintage reissue , ειναι οι καλυτερες , ομορφοτερες & με mojo stratocaster που εχω δει και παιξει πλην των original vintage ( και πιστεψε με εχω παιξει παρα ...μα παρα πολλες και vintage και συνχρονες! )

 

και με ΟΛΑ τα specs...ΛΑΘΟΣ (side dots,12th fret dots,headstock shape,finish...) ;D ;D

 

Η ποιοτητα της 87 reissue ηταν καταπληκτικη

 

ειχα δυο early vintage ri και αν και ειχαν πολυ καλο ηχο (nothing to write home about though) ηταν  κακα κατασκευασμενες (τοσο αθλια neck pockets ουτε η 69αρα μου δεν ειχε... ;D)

 

οι τωρινες Vintage RI (ειδικα οι thin skin) ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες (και με τα σωστα specs) ,απλα οι early vintage RI εχουν πλεον ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ αξια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ε πως να το κάνουμε ρε συ sf

όταν έπαιξε η 66 limited...κάποιος άνιξε τα φώτα...κι έχω και μάρτυρες ;D

 

Είναι αυτή που σου έδειξα στο βίντεο? Γιατί αν είναι αυτή, πρέπει να παρεδεχτείς ότι σου δωσα και μαμώ τις συμβουλές...lol

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου