Προς το περιεχόμενο

Ποτενσιομετρα για EMG


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και κανα χρονο παιζω με EMG στην Κιθαρα μου, αλλα εχω ενα προβλημα. Τα ποτενσιομετρα της EMG (αυτα που ειχαν μαζι οι μαγνητες) μου φαινονται πολυ "γρηγορα". Δηλαδη, με ενα αγγιγμα εχει ανοιξει/κλεισει. Απο τη μια αυτο ειναι αρκετα βολικο αν θες να κλεινεις γρηγορα εντασεις, αλλα στην περιπτωση μου, που μ'αρεσει να παιζω με τον neck μαγνητη με χαμηλωμενο το volume, ειναι λιγο ζορι να πετυχω με τη μια το σημειο που θελω. Τι ποτενσιομετρα μπορω να βαλω αντι για αυτα των EMG για να εχω ενα πιο "σκληρο" γυρισμα? Υπαρχει κατι που να μπορω να πειραξω στα ηδη υπαρχοντα ποτενσιομετρα ετσι ωστς να τα "σκληρυνω"???

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς, να τα σκληρύνω? Δηλαδή είναι πολύ χαλαρώ το ποτενσιόμετρο και ανοιγοκλείνει εύκολα ή σου κόβει απότομα το σήμα στην κλίμακα του volume?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο, δλδ ειναι "χαλαρο" το ποτενσιομετρο. Το Volume μια χαρα ειναι. Σε απλα ελληνικα, τα knobs γυριζουν πολυ γρηγορα/ευκολα.

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο, δλδ ειναι "χαλαρο" το ποτενσιομετρο. Το Volume μια χαρα ειναι. Σε απλα ελληνικα, τα knobs γυριζουν πολυ γρηγορα/ευκολα.

Τότε δεν υπάρχει τρόπος για να σκληρύνουν. Απλά άλλαξέ τα.

Δες για fender 500άρια, αν και απο την EMG έρχονται με 25άρια, τα 500άρια που έχω πάνω στη δικιά μου δουλεύουν πολύ καλύτερα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται είναι σχεδιασμένα να αποδίδουν σωστά με τα 25kΩ αλλιώς θα έδιναν απ'την αρχή 500kΩ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλευουν παντως δεν βλεπω καποιον λογο προβληματος.... Αλλα γι ανα ειμαστε ασφαλεις, πιο σκληρα 25αρια δεν μπορω να βρω?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να βρεις.

Αν θυμάμαι καλά τα 25άρια της Shadow είναι πολύ ποιοτικά και πιο σκληρά απο τα fender.

Θα αγοράσεις απο Ελλάδα ή on-line?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες για fender 500άρια, αν και απο την EMG έρχονται με 25άρια, τα 500άρια που έχω πάνω στη δικιά μου δουλεύουν πολύ καλύτερα.

 

 

Mην το κανεις.

 

Δες σε αυτο:

http://www.emginc.com/pdfs/faq/EMG-FAQ-Wiring-Questions.pdf

 

την απαντηση στο ερωτημα can i mix emg's with passive pickups στην οποια η emg απανταει στο ποιο ειναι το προβλημα χρησιμοποιησης τους με 500Κ ποτενσιομετρα

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου