Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για νεα σειρα Marshall MA series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη ο αλλος κιθαριστας που επαιζε σε ενα Roland jazz chorus μετα πολυ βιας τον εβαζε πανω απο το εναμιση ενω εγω τον ειχα στο 5 τον δικο μου...  

 

Πιστευω 100% οτι ηταν θεμα μαγνητων της κιθαρας.

Παιζω με τη fender μου σε αυτον (marshall MA) και τον βαζω στο 5 ας πουμε για να παρω μια Α ενταση ηχου.

Για να παρω την ιδια ενταση Α με την blade (που ειναι εκει στο βιντεο) πρεπει να βαλω τον ενισχυτη στο 4. Αν δε βαλω την καινουρια μου που εφτιαξα με μαγνητες ενεργους EMG στο 2-2,5 ειναι υπεραρκετα για να παρω την ιδια παλι ενταση (Α).

 

(θα μπορουσε να εχει σχέση με το αν ο ενισχυτής είναι class A λεω εγώ π.χ.?

 

Δεν τιθεται θεμα κλασης ενισχυσης. Ολοι αυτοι οι μεγαλοι ενισχυτες ειναι κλασης ΑΒ.

Οι ενισχυτες class A γινονται στα 20 watts και κατω.

 

Για να σου φερω και ενα αλλο παραδειγμα.

Ο peavey που βλεπεις εκει στη φωτο κατω απο τον marshall ειναι κατοσταρης και αυτος (80 μαλλον στα 8 OHM...100 στα 4) αμερικανικης κατασκευης (made in USA) solid state και παιζοντας με το ιδιο οργανο και στους δυο στη θεση 4 (ας πουμε) του ποντεσιομετρου περνω σχεδον ιδια ισχυ και απο τους δυο. Βεβαια ο marshall ειναι πολυ ανωτερος ποιοτικα σε ολα του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγαλο ρολο παλι παιζει και το υφος του καθε μουσικου και η ενταση της πενας του.

Αν βαλεις ενα μπουζουκζη λογου χαρη να παιξει σε αυτον τον ενισχυτη με την ενταση στο 2 και χωρις περασμα στη μικροφωνικη θα ακουστει στο μεγαλυτερο μαγαζι.

Αν βαλεις εμενα και ενα φιλαρακι μου εδω να παιξουμε με ιδιες κιθαρες σε δυο ιδιους ενισχυτες και αυτος παιζει στο 3, εγω πρεπει να παιξω πανω απο το 10 (12-13) για να ακουστω  ;D και παλι θα εχω προβλημα.

 

ΥΓ

Τι εννοω οταν λεω υφος.

Αν βαλεις εμενα που παιζω κλαρινο boem κλασικο μαζι με ενα γυφτο που παιζει δημοτικα να παιξουμε παρεα χωρις ΡΑ κλπ...εμενα δεν θα με ακουσεις καθολου..... :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα δεν πρεπει να ειναι αυτο

 

Για ποιο ακριβως "αυτο" μιλας γιατι εγω ανεφερα 3-4 "αυτα"

Δωσε μας την δικη σου αποψη για το τι ακριβως γινεται και συμβαινουν τετοια παραξενα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου