Προς το περιεχόμενο

Βοηθηστε με να διαλεξω το τελευταιο πεταλι μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ψήθηκα να πάρω τρέμολο, που μαζί με drive ήταν τα πρώτα μου εφε, όταν άκουσα τον Wes Montgomery στο Portrait of Jenny (από το δίσκο με το Wynton Kelly trio)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι το εξης:

 

To tremolo θα ειναι πιο χρησιμο για καθαρους ηχους, ιδιως για καποια blues chords ενω το Super Shifter ισως φαινεται πολυ πιο χρησιμο για βρωμικους ηχους οταν χρησιμοποιω το harmonizer και ειδικοτερα το t.arm trem effect που εχει. Καπως ετσι το σκεφτομαι!

Είχα το Harmonist, το χρησιμοποιούσα σπάνια, έπρεπε να είσαι 100% κουρδισμένος, και ότι και να έκανες δεν ακουγόταν σαν 2 κιθάρες που παίζαν Ηarmony. Άσε που κάθε φορά έπρεπε να σκύβεις να αλλάξεις τη σκάλα. Σκέψου τώρα σκοτάδι, γρήγορες κινήσεις και αν έκανες λάθος και αντι για Αm έβαζες Bm και εσύ έπαιζες σε Am? π.χ

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να παρεις τρεμολο...

για μενα ειναι ενα εφε που μπορεις να το χρησιμοποιησεις αρκετα συχνα, αρα και θα το χαρεις καλυτερα.

απο την αλλη το PS-5 εχει καποιο ενδιαφερον, αλλα ποσες φορες θα το χρησιμοποιησεις?!?!?

 

μια αλλη προταση ειναι να παρεις το expression factory της digitech που μπορει να μην εχει τρεμολο, αλλα εχει Uni-Vibe & Leslie Rotary Speaker & Whammy.

 

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εχει μεινει μια θεση για ενα τελευταιο πεταλι στο pedal board που εχω φτιαξει. Το μυαλο μου εχει κολλησει αναμεσα στο BOOS PS-5 Super Shifter και στο BOSS TR-2 Tremolo.

Οταν εχω τετοια διλληματα, τελικα τα αγοραζω και τα δυο! Δε γινεται να σου πουμε ενα απ'τα δυο αφου εχουν εντελως διαφορετικη χρηση, και περιπου το ιδιο συχνη, αναλογα με τις αναγκες του κομματιου. Αλλιως το θεμα γινεται περισσοτερο: ''Ποιο εφφε απ'τα δυο σας αρεσει περισσοτερο''. Ετσι κιαλλιως στις μουσικες που σ'ενδιαφερουν θα βρεις χωρο να τα χρησιμοποιησεις και τα δυο!

(Τι πειραζει καποιο πεταλι να βγαινει εξω απ΄το pedalboard? :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να παρεις τρεμολο...

για μενα ειναι ενα εφε που μπορεις να το χρησιμοποιησεις αρκετα συχνα, αρα και θα το χαρεις καλυτερα.

απο την αλλη το PS-5 εχει καποιο ενδιαφερον, αλλα ποσες φορες θα το χρησιμοποιησεις?!?!?

 

μια αλλη προταση ειναι να παρεις το expression factory της digitech που μπορει να μην εχει τρεμολο, αλλα εχει Uni-Vibe & Leslie Rotary Speaker & Whammy.

 

 

 

νομιζω οτι και αυτη η προταση εχει πολυ (μα πολυ) ενδιαφερον! αρχιζω κιολας να ψαχνω για κριτικες καθως και video στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ METAL ZONE !!!  ;D Μetal zone εχεις ? να παρεις . ειναι το απαραιτητο συστατικο για ενα επαγγελματικο rig.

 

????????????????????????????????????????????????

 

-1000 γιατί είναι εκτός topic

-10000000 γιατί η πρόταση απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!!

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

????????????????????????????????????????????????

 

-1000 γιατί είναι εκτός topic

-10000000 γιατί η πρόταση απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!!

 

 

καλα δεν νοιωθεις. το smiley δεν το βλεπεις?

 

 

 

Και γω σου προτεινω το tremolo ,αν και θα μπορουσες να εχεις σκεφτει ενα πιο καλο πεταλι οπως το worm της eh που ειναι true bp και εχει πολλα παραπανω απο ενα απλο τρεμολο . tremolo/phaser/vibrato/wah και ειναι και στην τιμη κοντα

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι και αυτη η προταση εχει πολυ (μα πολυ) ενδιαφερον! αρχιζω κιολας να ψαχνω για κριτικες καθως και video στο youtube.

 

σου εστειλα πμ....αν σε ενδιαφερει να το ακουσεις απο κοντα....

;)

 

Βαγγελης

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου