Προς το περιεχόμενο

Μίξη φωνής και...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο συνηθισμενο προβλημα με τις φωνες ειναι οτι ειναι λιγο η ΛΑΘΟΣ κομπρεσσαρισμενες & τιγκα στο reverb.

Προσωπικα εχω σταματησει τη χρηση reverb στις φωνες εδω και χρονια...

Για να δωσεις παρουσια στη φωνη (εννοειται βεβαια οτι πρωτα απο ολα εχεις κανει οσο το δυνατον καλυτερη ενορχηστρωση & κομπρεσσαρισμα των οργανων) δοκιμασε μερικα απο τα παρακατω κολπακια

 

1.βαλε ΔΥΟ delay.ENA με ΙΣΧΥΡΟ pre-delay και σχεδον μηδενικη "ουρα".Αυτο θα βγαλει τη φωνη πιο μπροστα χωρις να την ανεβασει σε ενταση κανοντας το τραγουδι να ακουγεται σαν το 99% των ελληνικων καγκουροπαραγωγων :lol: .

Μετα χρησιμοποιησε ενα ΔΕΥΤΕΡΟ delay ΑΝΤΙ για reverb για να δωσεις ογκο & χωρο στη φωνη (και εδω μην το παρακανεις,γενικα βαζε XAMHΛΟ FEEDBACK & "ΔΙΝΕ" delay στο mix μεχρι να "ανοιξει η φωνη)

 

2.σε πολυ "πυκνα" mix με πολλα οργανα που "ανταγωνιζονται" τη φωνη κανε copy τη φωνη σε ενα δευτερο καναλι και περνα τη απο λιγο distortion (το καλυτερο απο ολα στον "πραγματικο" κοσμο ειναι το RAT για αυτη τη δουλεια) με τα πριμα του "πεταλιου" ανεβασμενα.

Μετα μιξαρε τη ΧΑΜΗΛΑ μαζι με την κανονικη φωνη..θα παθεις πλακα με την ευκρινεια που δινει...

 

3.Προσεχε ΠΟΛΥ τις κιθαρες & τα keyboards ,λαθος παιξιματα & ηχοι μπορει να φερουν την καταστροφη...γενικα να αποφευγεις τα υπερβολικα "γκαζια" ειδικα τα προενισχυτικα,καθως και τις "πλατες" τυπου "καραβι" (Πυξ-Λαξ δηλ. :lol: ) ....

 

4.Δεν μπορω να σου τονισω αρκετα ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι το σωστο κομπρεσσαρισμα της φωνης!!

Ξεκινα με τα βασικα σετιγνκς δηλ. Γρηγορο attack,ενα thershold γυρω στα -5db ,release γυρω στα 0,5 ms & ratio απο 4:1 εως και 15:1 (οσο πιο μπασα φωνη τοσο μεγαλυτερο ratio) & ΔΙΝΕ GAIN απο τον κομπρεσσορα αντι να ανεβαζεις τα βουομετρα της φωνης,προσεχοντας βεβαια τις παραμορφωσεις...αν και λιγη κομπρεσοπαραμορφωση μπορει να χρειαζεται..πειραματησου)

 

5.αν εχεις πολα σσσσ κοβε λιγο στην περιοχη των 6khz (αν και γενικα ειμαι προσωπικα αντιθετος με τη χρηση eq στα περισσοτερα οργανα,προτιμω τις οσο το δυνατον καλυτερα equalized ΠΗΓΕΣ αντι τη χειρουργηση με eq & ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ME TO ΕQ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!µ

 

Όσο γι αυτό:

Εγω θα προτείνω να μας χαρίσεις ενα ακουσμα για να μιλάμε συγεκριμένα.

 

Το θέμα είναι ότι δε μιλάω για ένα κομμάτι αλλά για όλα!!!!!!!

 

Γι αυτό λοιπόν μπορείτε να ακούσετε μερικά κομμάτια μου από το site της μπάντας μου http://www.okband.tk και από εκεί και πέρα... με επιπλέον δεδομένα, περιμένω και πιο συγκεκριμένα σχόλια γενικότερα και ειδικότερα! ;)

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρωτη ακροαση θα ελεγα οτι το βασικο σου προβλημα ειναι το υπερβολικο βαθος στη φωνη....το ακουω βεβαια απο τα ηχεια της πλακας του υπολογιστη μου..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντως υπάρχουν πολλοι λόγοι για τους οποίους ίσως δεν δουλευουν για σένα οι παραπάνω μίξεις. βεβαια η ποιοτητα των mp3 είναι πολυ χαμηλη και ακουω σε ακουστικα λογω μετακομισης αλλα...

 

οι φωνές είναι αρκετά flat και ενα απλό pitch fix δεν νομίζω να σε σώσει. Καλο θα ήταν να ξαναγραφτούν τα φωνητικά γιατι και το performance υστερεί αρκετά αλλα και οι λέξεις δεν τονίζονται σωστα όπως και φυσικα ειναι εκτός χρόνου και pitch. Με τι μικρόφωνο εχουν γραφτεί...δεν ακούω καθόλου υψηλες συχνότητες και παρόλου που εχει να κανει με το performance ισως να είναι καή ιδεα να επενδύσεις σε ενα καλό mic και ενα pre.

 

Επίσης εχει πολυ reverb kai delay και όχι αρκετό ογκο.

 

το μπάσο ακουγεται λιγο "καρφί". θελει λιγο eq και comp. επίσης στο πρώτο κομματι ειναι λιγο χαμένο

 

οι κιθάρες μου ακουγονται πολυ wide και χωρίς αρκετό όγκο μπορεις να δκιμασεις ενα δυο layers ακομα με αλλο ενισχυτη και αλλη κιθάρα ίσως με αλλη παραμόρφωση.

 

γενικά το editing θέλει λιγει δουλεια..ακουω μερικα peaks σε αρκετα σημεια στις λουπες.

 

..γενικα δουλεψε πάνω στο recording λιγο περισσοτερο κατα τη γνώμη μου. ειναι λιγο εως αδυνατο να σωσεις ενα κακο performance στη μιξη. ιδιαιτερα στη φωνη που ειναι το πιο σημαντικο συστατικο σε ενα τραγουδι και ακόμα περισσότερο στην pop...θα επιστρεψω με περισσοτερα..

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ήταν να ξαναγραφτούν τα φωνητικά γιατι και το performance υστερεί αρκετά αλλα και οι λέξεις δεν τονίζονται σωστα όπως και φυσικα ειναι εκτός χρόνου και pitch.

 

Το ξέρω! Η αλήθεια είναι ότι τότε τα τραγούδια γράφτηκαν λίγο βιαστικά, και επειδή θα ξαναηχογραφηθούν τα φωνητικά (και ίσως αλλάξω και τονικότητα στα 2 κομμάτια) Γι αυτό ρωτάω, για να αποφύγω τα χειρότερα την επόμενη φορά...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου