Προς το περιεχόμενο

Fender Mexico Deluxe Bass


riviera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση για τους φίλους μπασίστες.

Ψάχνω για το πρώτο μου μπάσο, για live αλλά κυρίως για ηχογραφήσεις (σπίτι μου σπιτάκι μου), δεν είμαι μπασίστας παρά μάλλον ένας μέτριος κιθαρίστας. Δεν είμαι για να δίνω πολλά λεφτά (το βρήκα 700) αλλά δεν θέλω να πάρω και κάτι χαμηλότερης ποιότητας. Γενικά ανάμεσα σε P kai J νομίζω μου άρεσαν τα δεύτερα λόγω ταστιέρας.

 

Τι γνώμη έχετε για κάτι τέτοιο???

Γενικά αν διαφωνείτε ή έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας βγάλτε το απο το σύστημα σας.

Κράξιμο καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Basses/Electric-basses/Fender-Deluxe-Active-Jazz-Bass-RW-Vintage-White/art-BAS0000328-001

 

 

fendermexdlxjazz.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί βρε αδελφέ να σε κράξουμε;

Χρονιάρα μέρα κιόλας;

Να το πάρεις το κορίτσι.

Αμα σε φτιάχνει στο μάτι, σου πάει και στο χέρι και την τιμή την βρίσκεις χαμηλή, να ζήσετε να ευτυχήσετε.

Μια χαρά μπάσο είναι. Και γράφει και τα σωστά επάνω.  ;)

Μην ζητάς γνώμες. Μάλλον θα μπερδευτείς.  ;D

Πάρτο.

 

Α, να μην το ξεχάσω.

Το παρατήρησες ότι είναι με ceramic μαγνήτες και active, έτσι;

Για να μην λες ότι δεν σου βαλα διαόλια..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx man,

απλά επειδή είναι active και δεν έχω παίξει ποτέ με active όργανα είπα να το θέσω έτσι. Απ' ότι διάβασα σε άλλα άρθρα το θέμα active-passive έχει κάπως φανατικούς υποστηρικτές, πόνταρα σε αυτό για να πάρω πληροφορίες!!!!!!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις διαβάσει και ξέρεις τα υπέρ και τα κατά, κάνε τον κόπο και τράβα σε ένα γιορτινά στολισμένο μαγαζάκι και άκου αν σου κάνει.

 

Εγώ έχω και από τα δύο. Ξέρω τι περιμένω και από τα δύο. Και μου αρέσουν και τα δύο.

Αν και τελευταία περνάω μία φάση που κλίνω προς passive. Αλλά θα μου περάσει... μάλλον....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx man,

απλά επειδή είναι active και δεν έχω παίξει ποτέ με active όργανα είπα να το θέσω έτσι. Απ' ότι διάβασα σε άλλα άρθρα το θέμα active-passive έχει κάπως φανατικούς υποστηρικτές, πόνταρα σε αυτό για να πάρω πληροφορίες!!!!!!!! ;D ;D ;D

 

Εγώ σαν μη μπασσίστας (άρα αναίσθητος στο σχετικό mojo  ;D) συμπαθώ τα active ηλεκτρονικά στο μπάσσο. Για να είμαι πιο σαφής, για ηχογραφήσεις και για γρήγορο "στήσιμο" στη μίξη, προτιμώ μια flat και ελαφρώς κομπρεσσαρισμένη απόκριση στο μπάσσο, ώστε να έχω μια καλή "βάση". Είμαι σίγουρος ότι πολλοί μπασσίστες θα ξυνίσουν, αλλά κακά τα ψέμματα, βολεύει το active.

 

Μεγειά!!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι πιο σαφής, για ηχογραφήσεις και για γρήγορο "στήσιμο" στη μίξη ........ Είμαι σίγουρος ότι πολλοί μπασσίστες θα ξυνίσουν, αλλά κακά τα ψέμματα, βολεύει το active.

Και στα live βολεύει...... ;)

 

αλλά για να μην πολυλογώ με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά...

άρα αναίσθητος στο σχετικό mojo  ;D

Το mojo δεν το έχουν (στον βαθμό των passive και πάντα kateme) .

 

Αλλά εγώ το είπα. Θα τον μπερδέψουμε.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για τους φίλους μπασίστες.

Ψάχνω για το πρώτο μου μπάσο, για live αλλά κυρίως για ηχογραφήσεις (σπίτι μου σπιτάκι μου), δεν είμαι μπασίστας παρά μάλλον ένας μέτριος κιθαρίστας.

Επειδή και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα μπορώ να σου πώ το εξής (χωρίς να είμαι και εξπέρ). Το δικό μου μπάσο είναι και active και passive. Στην ηχογράφηση με βολεύει (και γράφεται καλύτερα) η active mode.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην ξεχνάς ότι υπάρχει πάντα η εναλλακτική των Αγγελιών.

 

Υπάρχουν ενίοτε κάτι κουκλίτσες εκεί μέσα σε πολύ λογικά χρήματα...

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσενα marathon αν δε κανω λαθος δεν εχει active μαγνητες αλλα ηλεκτρονικα. Οποτε η επιλογη ειναι μεταξυ passive μαγνητων + passive vol/tone και passive μαγνητων + active preamp circuit. Δεν ειναι ακριβως το ιδιο με ενα κλασσικο jazz vs ενα μπασο με emg active μαγνητες...

 

Απλα για εμπλουτισμο της συζητησης. Το point που εθεσες μπορω να πω οτι οντως ως ενα βαθμο ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται και active kai passive???

 

Επίσης το ίδιο το όργανο, πέρα απο τα ηλεκτρικά θεωρείται ΟΚ???

Το deluxe του τίτλου είναι μόνο για το ότι είναι active???

 

Σορρυ παιδια για τις πολλές ερωτήσεις, απλά συνειδητοπόιησα πως μάλλον έπρεπε να είχα γίνει μπασίστας πριν απο 10 χρόνια και τώρα τρέχω και δεν φτάνω.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου