Προς το περιεχόμενο

Power Conditioners


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς κατι τέτοιο ?

 

Ψάχνω για κάτι που θα προφυλάσει τα μηχανήματα απο υπερφόρτωση, απότομες διακοπές ρεύματος ή πτώση τάσης και θα εχει φίλτρα αποθορυβοποιησης.

(Νομίζω οτι τα FURMAN είναι τα πιο διάσημα.)

 

Υπάρχει κανείς στην Αθήνα που να φέρνει ?

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, τα Furman θεωρούνται κορυφή. Και ειδικά εσύ που παίζεις πολύ σε live, είναι καλό να έχεις ένα τέτοιο μηχάνημα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει ένα Furman (μοντέλο δεν θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής) κατά τη διάρκεια ηχογραφήσεων σε studio και συμπτωματικά, έσωσε τα πλήκτρα μου μετά από μια τσαχπινιά του ρεύματος ενώ ένα παλικάρι που εκείνη την ώρα προβάριζε κάτι με πλήκτρα σε απλή μπρίζα, έκλαιγε και χτυπιόταν για την καμένη του τροφοδοσία!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tha simfwnisw kai ego oti ta furman einai ta pio gnwsta. egw prosopika exw ena Samson, moias kai edo pou eimai den borousa na vrw ta furman para mono paragellia. pantos an den exeis kapoio rack gia ton eksoplismo sou, h furman exei power conditioner to opoio einai san poliprizo se sxhma.

 

se genikes grammes, ipotithete oti afta ta mhxanimata exoun ena diktio apo filtra ta opoia kanoun smooth thn kimatomorfh tou revmatos pou paei sta mixaminata. episeis exoun ensomatomena circuit breakers gia apofigh ipertaseis kai prostasia apo power spikes. se genikes grammes, an pezeis se ena swsto xoro opou iparxei swsth hlektrologikh egatastash den to xreiazese aparethta (ena surge protector tha htan arketo), alla mallon that is not the case sthn ellada :).

 

min ksilotheis aparethta gia na pareis ena mixanima 3fasiko me uperevesthitous regulators afta einai poli ektos kai an den eisai world performer me 30 endorsments den to xreiazese. sthn "mikrh" katigoria gia amateurs kai semi-pro, sinithos oso pio polla doseis tha pareis pio polla features (voltmeter kai ammeter pano sto mixanima, rack lights, tuner blah blah) h apla megalitera ratings gia megalitera setup.

 

ola ta megala magazia tha poulane power conditioners. pigene mia volta sto kentro ena savato proi kai rwta.

 

http://www.furmansound.com/international/int_reps.htm

 

na koita o kourbis sthn ippokratous einai o antiprosopos. ama pas pestou kai xeretismata apo ton george sthn agglia :) :P :D :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσω απο τον Κουρμπή να ρωτήσω, θυμάμαι οτι είναι στην Ιπποκρατους. Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Αν έχει παιξει κανείς σε καλοκαιρινά "θεάτρα" στην Ελλάδα καταλαβαίνει για την ποιότητα του ρεύματος που παρέχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου και το ενδεχομενο να παρεις απο το πλαισιο ενα ups που και ρευμα σταθερο θα σου δινει' date=' και μπαταρια θα εχει, για να προλαβεις να κλεισεις τα μηχανηματα με ψυχραιμια. απλα ειναι βασικο να προσθεσεις την καταναλωση ολων των μηχανηματων, συν 30% επιπλεον για μελλοντικες αγορες.[/quote']

 

Εχω διαβάσει οτι τα ups για Η/Υ δεν έχουν κατάληλλα φίλτρα όπως αυτά για μουσική (πχ furman) με συνέπεια να μην φιλτράρουν καλα κάποιες συχνότητες (50Hz και αρμονικές) που εμφανίζονται σαν θόρυβος στα ηχεία. Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία ουτε γνώσεις σε αυτόν τον τομέα μπορεί να κατάλαβα τελείως λάθος.

 

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα του θορύβου γιατί αφ ενός έχουμε πολλά KW σε φώτα πράγμα που δημιουργεί πηγή θορύβου, αφ'ετερου είμαστε θέατρο πραγμα που σημαίνει οτι οι εντάσεις είναι χαμηλές και ο θεατής πρέπει να ακούει καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ FURMAN ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΓΜΑΚΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ

 

ΤΟ UPS ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ

(ΑΜ STD FENDER + ENGLE ) ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ

 

ΘΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου