Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάνω (και θα συνεχίσω να κάνω) παραγγελίες από Amazon


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα καλά αυτό λες εσύ; ;D Εδώ παίζει το κλασσικό "α όχι, μην πάρετε αυτή την κάρτα... δεν είναι καλή. Έχει πάρα πολλά προβλήματα... Να σας προτείνω την άλλη; Καθείστε να τη δείτε έχει και αυτό και το άλλο, ίδια είναι, απλώς καλύτερη." Μα εγώ έχω ψάξει και θέλω αυτήν που είπα, την έχετε; "Όχι, μας έχει τελειώσει".

 

Τι λέμε για να σε στείλουν ΑΛΛΑ μαγαζιά μετα; ;D

 

 

Πάντως να πω κι εγώ αντίστοιχη ιστορία, παίρνω παλιά σε ένα cdάδικο στη Θεσ/νίκη να παραγγείλω κάτι cd που δεν έβρισκα στην Αθήνα, οπότε μόλις ακούει ότι είμαι από Αθήνα μου λέει "φίλε μου πιστεύω θα τα βρεις και στην Αθήνα πάντως αυτά, τσάμπα πληρώνεις τα μεταφορικά" :o Και μιλάμε την ώρα που πάει να πάρει τα στοιχεία μου για να μου τα στείλει, όχι από την αρχή ή αφού τα έχει στείλει. Προφανώς τα πήρα από αυτόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν ήμουν Λονδίνο, αγόρασα από Αμερική μία Lynx καρτα ($500+). Το παρακολουθούσα, φοβόμουν το τελωνείο, κλπ. Δεν άργισε καθόλου. Την ημέρα που ήταν να μου παραδοθεί, ήμουν σπίτι όλη μέρα περιμένοντας. Κάποια στιγμή μπαίνω στη σελίδα της UPS και βλέπω "devlivered to Ahmed Jujuko (<-...)". Παθαίνω συγκοπή! Ποιός είναι, τι είναι, γιατί είναι; Τελικά ήταν ο Πακιστανός στο μαγαζί από κάτω... Ο deliveras βαρέθηκα να χτυπήσει το κουδούνι μου και εμπιστεύτηκε τον Πακιστανο... οκ...

 

A! εκει η UPS ειναι καλή!!! . Όταν περιμενα παραγγελία 600ευρω, με έπιασε το βανάκι την ώρα που εφτανα στην εξώπορτα απο την δουλειά. Τράβηξαν χειρόφρενο το παιδάκια και ευθυς αμμεσως με ρώτησαν εαν ειμαι ο τάδε. Ναι τους λέω, μου δώσαν το πακέτο, υπέγραψα στο ηλεκτρονικό μαραφέτι αποστολής εκει στο δρόμο και τα μάζεψαν και εφυγαν πριν προλάβω να μπω στην εξώπορτα. ΔΕΝ μου ζητησαν ΚΑΜΜΙΑ ταυτότητα, και απλώς τους ειπα ενα ΝΑΙ ειμαι ο τάδε. Θεωρησαν οτι ειμαι ο τάδε, μονο και μονο επειδή με βρήκαν στο πεζοδρόμιο της διευθυνσης αποστολής.

1000 φορες καλυτερα να γραψουν οτι το παρεδωσαν στον πακιστανό του ισογείου παρα να γράψουν το ονομα σου και κάποιος να την εχει κανει προς αγνωστη κατευθυνση με το πακετο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει περιστατικό με την βελγική UPS με χαμένο - πεταμένο σε εντελώς ΑΣΧΕΤΗ διεύθυνση - δέμα από τον Ντιβή (ο οποίος αποδείχθηκε και αυτός ηλιθιωδώς ασυνεπής) που το δυσθεώρητο επίπεδο αδιανόητης, ανήκουστης και κάθε άλλο παρά επαγγελματικής συμπεριφοράς της θα το ζήλευε ακόμη και η... ACS.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη που επαναφέρω το θέμα, για τυπικούς λόγους απλώς να αναφέρω ότι η χρέωση τελικά ήταν ακόμα χαμηλότερη. Ήταν 985euro και όχι 995! Με λίγα λόγια πλήρωσα 45euro λιγότερα μόνο λόγω της επιλογής μου να πληρώσω σε gbp και όχι σε euro - οπότε κρατήστε το για future reference.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαφρώς οφ τοπικ. Με αφορμή το περιστατικό με τον Πακιστανό και τον Νικόλα στο πεζοδρόμιο, θέλω να πω κάτι για την εμπιστοσύνη των ανθρώπων στο εξωτερικό. Και για να μην το γενικεύω, για την Δανία συγκεκριμένα οπου και ζω εδώ και 1,5 χρόνο.

 

Είχα πάει στη τράπεζα μου να πληρώσω έναν λογαριασμό. Τους δίνω τον λογαριασμό (προς πληρωμή) και τους δίνω και τον αριθμό του λογαριασμού μου στην τράπεζα. Μόνο τον αριθμό σε ένα χαρτάκι χωρίς ταυτότητα ή κάποια πιστωτική κλπ και τους ζήτησα να πληρωθεί ο λογαριασμός με μεταφορά χρημάτων απο τον τραπεζικό μου λογαριασμό. Η συναλλαγή έγινε χωρίς να μου ζητήσει κανενός είδους ταυτοποίηση. Αυτό μου έχει συμβεί άλλες 3 φορές μέχρι τώρα. Απο αυτό και απο παρόμοιες ιστορίες φίλων μου, έχω συμπεράνει οτι υπάρχει μια αμοιβαία εμπιστοσύνη μεταξύ των ανθρώπων στη Δανία.

 

Αργότερα έτυχε να διαβάσω μια έρευνα για το πόσο εύκολα εμπιστευόμαστε έναν άγνωστο σε διάφορες χώρες και η Δανία ήταν δεύτερη χώρα πανευρωπαϊκά ενώ η Ελλάδα ήταν αν θυμάμαι 3η απο το τέλος.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που λες με την τράπεζα ψιλοσυμβαίνει (εώς σχετικά πρόσφατα γιατί μαθαίνω ότι αλλάξανε τα πράγματα) και στην Αγγλία (Λονδίνο). Πήγαινα στην τράπεζα, την Natwest, και τράβαγα χρήματα με την κάρτα απ'το ταμίο, χωρίς χαρτιά, χωρίς pin, χωρίς τίποτε. Δηλ, κλεμμένη να ήταν κανείς δεν θα το έπερνε χαμπάρι...

 

Τώρα έχουν τρελλαθεί γιατι παίζει πολύ 'identity theft' (κλοπή ταυτότητας), όπου ο άλλος χρησιμοποιεί το όνομα σου και αγοράζει τον κόσμο όλο, αυτοκίνητα, κάρα, κλπ, και έτσι ξαφνικά βρίσκεις στο όνομά σου να χρωστάς 300,000 ευρώ!

 

Δανία, ρε Κοκ; Για πες, για πες... Ήλπιζα να επισκεφτώ ένα φίλο, αλλά δεν τα καταφέραμε. Μπορεί στο 2010 (πριν το καλοκαίρι). Τι κάνεις εκει πάνω, αν επιτρέπετε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Natwest στην Αγγλια και χωρις καρτα, χωρις τιποτα δηλαδη να εχεις πανω σου μπορουσες να τραβηξεις μικροποσο, τουλαχιστον αν σε ειχανε δει μια-δυο φορες και απαντουσες καμια απλη ερωτηση. Αυτο πριν απο χρονια, δεν ξερω αλλα αποκλειται να μην εχουν αλλαξει τα πραγματα τωρα! Για αναληψη σε τετραψηφιο νουμερο ομως αναλαμβανει ο διευθυντης, θελανε χαρτια, φωτοτυπιες, και αν γινεται να περασεις την επομενη μερα και συγκεκριμενη ωρα χωρις πολυ κοσμο (και παλι βεβαια σε 10 λεπτα ειχε γινει η δουλεια, μιλαμε για πολιτισμο! ;D)

 

Και οσο για εμπιστοσυνη, στο πανεπιστημιο ενα "ποναει το κεφαλι μου" ή "δεν ενιωθα καλα" κτλ αρκουσε για να παρεις μια μικρη παραταση σε προθεσμιες χωρις ερωτησεις... αρκει να ηταν μια αντε δυο φορες το χρονο. Απο την αλλη βεβαια αν εχανες μια προθεσμια για 5 λεπτα επαιρνες κανονικα το ***** στο χερι: η εμπιστοσυνη ηθελε και αναλογη υπευθυνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οσο για εμπιστοσυνη, στο πανεπιστημιο ενα "ποναει το κεφαλι μου" ή "δεν ενιωθα καλα" κτλ αρκουσε για να παρεις μια μικρη παραταση σε προθεσμιες χωρις ερωτησεις... αρκει να ηταν μια αντε δυο φορες το χρονο. Απο την αλλη βεβαια αν εχανες μια προθεσμια για 5 λεπτα επαιρνες κανονικα το ***** στο χερι: η εμπιστοσυνη ηθελε και αναλογη υπευθυνοτητα.

 

Ακριβώς τα ίδια και εδώ :)

 

Δανία, ρε Κοκ; Για πες, για πες... Ήλπιζα να επισκεφτώ ένα φίλο, αλλά δεν τα καταφέραμε. Μπορεί στο 2010 (πριν το καλοκαίρι). Τι κάνεις εκει πάνω, αν επιτρέπετε; :)

 

Εγώ κάνω το μεταπτυχιακό μου εδώ και τελειώνω το καλοκαίρι αλλα θα κάτσω τουλάχιστον κανα 2 χρονάκια ακόμα για δουλειά και βλέπουμε  ;D

 

Να έρθεις. Είναι όμορφη χώρα, αρκετά ήρεμη και χαρούμενη :) . Περπατάς στο δρόμο και βλέπεις χαμογελαστούς ανθρώπους.

 

Ας μη το συνεχίσουμε εδώ όμως γιατί βγαίνουμε πολύυυυυ off topic. ;)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελετη Περιπτωσης Εξυπηρετησης ΓΕΡΜΑΝΙΑ Thomman:

 

Ετοιμαζομαι να κανω την παραγγελία για τα e-drums μου και ειμαι σε επικοινωνία με Αγγελοπουλο.

''Γιωργο καλησπερα πριν προχωρησουμε μπορεις να τσεκαρεις τις συμβατότητες των pads με το module?''

''Βεβαιως φίλε μου δωσε μου μια-δυο μερες το πολυ και θα σου απαντησω''

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ:

''Φίλε μου ειναι όλα συμβατα, προχωραμε την παραγγελία?''

''Βεβαιως Γιώργο προχωραμε!''

Ερχονται τα ντραμς, ανακαλυπτω ασυμβατοτητες τα ελεγχω και για κανα 20ημερο και τιποτα...Στελνω email:

''Γιωργο τελικα δεν ειναι συμβατα, ειμαι στο 30day money back guarantee, με συγχωρείς αλλα δε δεχομαι να πληρωσω μεταφορικα γιατι σε ειχα ρωτησει για να αποφυγουμε ακριβως αυτο που εγινε''

''Χιλια συγγνωμη φιλε μου, ενημερωσα το customer service. Επικοινωνησε μαζι τους να κανονισεις ποτε να ερθει η UPS να τα παραλαβει απο το σπιτι σου''

Μιλαω και εγω με το customer service και την μεθεπομενη ηρθε η UPS τα πηρε μη 0 κοστος.

 

Μελετη Περιπτωσης Εξυπηρετησης ΕΛΛΑΔΑ Καταστημα στην Χ. Τρικουπη Face to Face επαφη

 

Καλησπερα, θα ηθελα μια βαση για ταμπουρο παρακαλω και ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα σε αυτο και το αλλο

Με τα πολλα πιανω κουβεντα με τον πωλητη-ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ συναμα, και μου λεει τι ταμπουρο εχω μπλα μπλα μπλα......

''Απο που το πήρες?''

Απο το Thomann

τι τοθελα...? ξεκιναει να μου τα χωνει...!

''και πατε και ψωνιζετε απο το ιντερνετ και εμεις τα μαγαζακια κλεινουμε και μπλα μπλα μπλα.....εγω ενα παρομοιο που εχω μπορουσα να στο αφησω Χ ευρω''

''Ναι αλλα εγω το πηρα Ψ ευρω (70 ευρω λιγοτερα)''

μαγκωνετε λιγάκι μουγκα  :-X και απανταει ''ε ενταξει σιγα 10% παραπανω το εχω εγω''

''όχι δεν το εχετε 10% πανω το εχετε 70 ευρω πανω δηλαδη 6 ζευγαρια μπακετες, 1 splash κτλ κτλ''

το αποτέλεσμα? πήρα τον π****ο όπως ημουν και δεν ξαναπατησα και ουτε την βαση πηρα :P

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου