Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάνω (και θα συνεχίσω να κάνω) παραγγελίες από Amazon


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

''και πατε και ψωνιζετε απο το ιντερνετ και εμεις τα μαγαζακια κλεινουμε και μπλα μπλα μπλα.....εγω ενα παρομοιο που εχω μπορουσα να στο αφησω Χ ευρω''

 

Αχου τα καημενα τα μαγαζακια (οσα ειναι ετσι)... εξυπηρετηση μηδεν, τιμες οσο θελουνε, προσφορες ποτε για κανενα λογο (καλυτερα να μεινει απουλητο παρα 1 ευρω λιγοτερο! no compromise!) και εχουνε και εμας που τολμαμε να κανουμε και ερευνα αγορας! Ετσι εξηγειται οτι τα τελευταια πεντε χρονια εχουν κλεισει τουλαχιστον 27 μαγαζια με μουσικα ειδη στο κεντρο της Αθηνας και αλλα 666 ανα την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελα μωρε, στα περισσοτερα μουσικομαγαζα προσπαθουν να σ φορτωσουν οτι εχουν stock, κ αν εχεις ψαξει λιγο τιμες κ τετοια στο Intenet, τους κοιτας σα βλακας με κατι τιμες που λενε.... :o Οταν σοβαρευτουν λιγο, να το δωσω ενα 50ρικο παραπανω επειδη μου προσφερει κ τη δυνατοτητα να δοκιμασω, αλλα οχι να εχει κερδος 400 ευρω απο μια κιθαρα...Κ αυτα στην Αθηνα ετσι, που να δειτε επαρχεια...."Ελα φιλαρακο εχω καλο Squier απο το 2005...ναι, τις κραταω εδω να στεγνωσουνε τα ξυλα κ να στρωσουνε τα μανικια τους"... Κ τις εχει χωμενες στο υπογειο με τη μουχλα :P:P:P:P

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εμπιστοσυνη ηθελε και αναλογη υπευθυνοτητα.

 

To παραπανω σχολιο νομιζω αξιζει το βαρος του σε χρυσο...

 

Οff τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ αν εχεις ψαξει λιγο τιμες κ τετοια στο Intenet, τους κοιτας σα βλακας με κατι τιμες που λενε.... :o Οταν σοβαρευτουν λιγο, να το δωσω ενα 50ρικο παραπανω επειδη μου προσφερει κ τη δυνατοτητα να δοκιμασω, αλλα οχι να εχει κερδος 400 ευρω απο μια κιθαρα.

 

+100000000000

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αμα ακουσετε τι τιμες λενε για κατι πεταλιερες......θα παθετε σοκ........μιλαμε 100-150 ευρω παραπανω ....δεν μπορω να καταλαβω πως γφινεται αυτο αλλα ημαρτον...μην τρελαθουμε κιολας...........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα ο τομαν ειναι αξιοπιστος για να ψωνιζει κανεις ?

πηρε το αυτι μου οτι επανω στα ειδη του χτυπαει αλλους κωδικους (serial numbers) κτλ... ισχυει αυτο ? μπορει να ειναι και βλακεια βεβαια... και να μην ισχυει και να ειναι μια απλη κακοηθεια... απλα ρωταω εγω ως αδαης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σχόλιο όσον αφορά τις διαφορές στις τιμές.

 

Χωρίς να είμαι ούτε έμπορος ούτε οικονομικός αναλυτής κλπ, με την απλή μου λογική κάνω τους παρακάτω συλλογισμούς.

 

Ο έλληνας έμπορος μπορεί να παραγγείλει απο την fender, gibson, ESP κλπ μερικές δεκάδες κιθάρες. Ο θωμάς και οι λοιποί του εξωτερικού υποθέτω οτι παραγγέλνουν εκατοντάδες για να μην πω χιλιάδες μηνιαίως. Λογικό είναι λοιπόν οτι και η χ-ψ εταιρεία θα του κάνει πολύ καλύτερη τιμή, άρα κι αυτός θα στη δώσει σε καλύτερη τιμή. Επίσης τον θωμά τον παίρνει να ρίξει και λίγο το κέρδος ωστε να μειώσει κι άλλο την τελική τιμή γιατί στο κάτω κάτω θα πουλήσει τουλάχιστον 9-10 κιθάρες την ημέρα (προσωπική εκτίμηση χωρίς στοιχεία). Ο έλληνας που πουλάει 3-4 κιθάρες μηνιαίως προσπαθεί να έχει το μέγιστο κέρδος για να μπορέσει να τα βγάλει και πέρα. Ομοίως και με τα αναλώσιμα. Αν ο θωμάς παραγγέλνει 10.000 σετ χορδές το μήνα και ο έλληνας 100 σετ λογικό είναι να υπάρχει διαφορά στην τελική τιμή.

 

Με την ίδια ακριβώς την λογική βρίσκεις τα ίδια προϊόντα πολύ πιο φθηνά σε ένα σουπερ μάρκετ παρά σε ένα συνοικιακό μαγαζάκι. Ακόμα και ηλεκτρικές συσκευές μπορείς να βρεις σε καλύτερη τιμή σε ένα σουπερ μαρκετ από ότι σε μικρά εξειδικευμένα καταστήματα.

 

Αυτά όσον αφορά τις τιμές και μόνο. Και μιλάω για λογικές διαφορές στις τιμές όχι για διαφορές 90% και 100% που έχω ακούσει κατα καιρούς.

 

Απο εκεί και πέρα η συμπεριφορά, η επαγγελματικότητα, η γνώση, το after sale service κλπ, τα γεγονότα μιλάνε απο μόνα τους.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα ο τομαν ειναι αξιοπιστος για να ψωνιζει κανεις ?

πηρε το αυτι μου οτι επανω στα ειδη του χτυπαει αλλους κωδικους (serial numbers) κτλ... ισχυει αυτο ? μπορει να ειναι και βλακεια βεβαια... και να μην ισχυει και να ειναι μια απλη κακοηθεια... απλα ρωταω εγω ως αδαης...

 

Πιστεύω οτι ο thomann, μια πτέρυγα της αποθήκης του, την έχει χτίσει μόνο απο το noiz. Και δεν έχω ακούσει κανένα πραγματικό παράπονο μέχρι τώρα.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το after sale service

 

Το ποιο?? Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται! Ας προσεχες, τωρα το πηρες, καντο πακετο μονος σου και τραβα στην αντιπροσωπεια! Ακουμπησες τα λεφτα, αντε γεια φιλε μου, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!!

 

 

 

Καλα υπερβαλλω λιγο... ή μηπως οχι? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου