Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάνω (και θα συνεχίσω να κάνω) παραγγελίες από Amazon


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η acs είναι γνωστό οτι είναι μεγάλο καφενείο..Ας μη μιλήσω..

 

Πάντως με τις αγορές απο Αγγλία Γερμανία κτλ υπάρχει το μεγάλο κακό οτι φεύγουν τα χρήματα απο την Ελλάδα..Αλλά έτσι που είναι οι τιμές και η εξυπηρέτηση στην Ελλάδα τι να κάνεις;Και εγώ όλα απο έξω τα αγοράζω αν και με στεναχωρεί αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια, καλο ειναι να μην γυρισει ΚΑΙ ΑΥΤΟ το θεμα στο γνωστο τροπαρι!

(καλοι γερμανοι, κοπανοι ελληνες μαγαζατορες)

οποιος δεν μπορει να καταλαβει γιατι ο τομαν ειναι φθηνοτερος (και οχι γιατι οι ελληνες μαγαζατορες ειναι πιο ακριβοι) με γεια του με χαρα του, αλλα το χουμε πει εδω δεκαδες φορες.....!

τωρα, μιας και καποιος μιλησε για το αφτερς σειλς σερβις, για την συμπεριφορα και ολα αυτα, ο ελληνας εμπορος (κανω την γενικευση για χαρη της κουβεντας, δεν λεω πως ισχυει παντα)ηταν τοσα χρονια κοπανος σε ολους τους κλαδους, ειτε πουλαει κιθαρες, ειτε σκαλιστα τραπεζακια, ειτε τηλεορασεις.....! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο?? Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται! Ας προσεχες, τωρα το πηρες, καντο πακετο μονος σου και τραβα στην αντιπροσωπεια! Ακουμπησες τα λεφτα, αντε γεια φιλε μου, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!!

 

 

 

Καλα υπερβαλλω λιγο... ή μηπως οχι? ::)

 

 

 

Καμμιά περιγραφή δεν είναι υπερβολική γιά να αποδώσει το πνεύμα τών συναλλαγών με τούς εντόπιους εμπόρους μουσικών ειδών. Εγώ πλέον όταν περνάω ΜΟΝΟ ΑΠ' ΕΞΩ από τα μαγαζιά τους χαμογελάω...  :) Έχω τώρα 1 και 1/2 χρόνο χωρίς ταπεινωτική, μειωτική και καταθλιπτική εμπειρία και είμαι καλά! Αυτοί όχι και τόσο  ;)...

 

Όσο γιά τα λεφτά πού φεύγουν έξω, τί να γίνει... Δεν θα αρρωστήσουμε κι όλας γιά να έχουμε Ελλάδα ευπόρων εμπόρων. Το πολύ-πολύ να μάς αγοράσει σαν κράτος η Γερμανία και να γλιτώνουμε και τα μεταφορικά απ' τον Thomann. (Υπερβάλλω;  :o )

 

Και, φίλε Αλέχαντρε, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ, είναι θεραπευτικό! (Και πώς γουστάρω όταν μαζευόμαστε και αρχίζουμε!...  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, φίλε Αλέχαντρε, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ, είναι θεραπευτικό! (Και πώς γουστάρω όταν μαζευόμαστε και αρχίζουμε!...  ;D )

αν ειναι κατι σαν ψυχοθεραπεια, με τις ευχες μου....! :)

αλλα οπως και να το κανουμε, το οτι μαζευομαστε και λεμε ολοι το μακρυ μας και το κοντο μας(και ας ειμαστε πολλοι) δεν παει να πει πως το κανει και αληθεια!

 

και εξηγω για αλλη μια φορα, παρ οτι το εχουν κανει και αλλοι!

ειτε το θελουμε ειτε οχι, το υψηλο ενσημο, τα κουφα ενοικια που μπορει να εχει η μπενακη η η σολωνος,τα εξωφρενικα προστιμα της εφοριας, οι οχι και τοσο καλες συμφωνιες με τους επισημους αντιπροσωπους λογω καταναλωσης και ενα καρο αλλες δαπανες που αυτη τη στιγμη και απο την θεση που ειμαστε δεν μπορουμε να ξερουμε,θα μετακυλιστουν στον καταναλωτη!

φιλικα παντα!

 

και ξεκαθαριζω πως πια σχεδον ψωνιζω ΜΟΝΟ απεξω!

αλλα γιατι ειναι πιο φτηνα, οχι γιατι ο ελληνας εμπορος ειναι κλεφτης και σαλτιμπαγκος, γιατι δεν ειναι!

και να σαι σιγουρος πως το 90% αν μπορουσε να ριξει τις τιμες του στο μισο και να εχει διπλασια πελατεια θα το εκανε!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειτε το θελουμε ειτε οχι, το υψηλο ενσημο, τα κουφα ενοικια που μπορει να εχει η μπενακη η η σολωνος,τα εξωφρενικα προστιμα της εφοριας, οι οχι και τοσο καλες συμφωνιες με τους επισημους αντιπροσωπους λογω καταναλωσης και ενα καρο αλλες δαπανες που αυτη τη στιγμη και απο την θεση που ειμαστε δεν μπορουμε να ξερουμε,θα μετακυλιστουν στον καταναλωτη!

 

 

Οταν ομως εχεις 2 μαγαζια ιδιου οικονομικου μεγεθους, στην ιδια περιοχη, υπο τις ιδιες συνθηκες, με το ιδιο προιον και ο Α πουλαει σε τιμες thomann ενω ο B 45% πιο πανω, δε σου βρωμαει κατι?

 

 

Υ.Γ. Εγω παλι ψωνιζω σχεδον αποκλειστικα απο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νιώθω ελαφρώς αιρετική. Δεν έχω ψωνίσει ακόμα τίποτα απ' έξω.

Έχω φυσικά και κακές εμπειρίες, αλλά έχω και καλές.

Από τιμές πάντως ότι πήρα και μέσα και έξω το ίδιο το βρήκα (ή και ελάχιστα φθηνότερα εδώ) και για ένα δυο καταστήματα έχω και μια εκτίμησή ώστε να πάω ξανά και την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα τους πιστευσω απο τη στιγμη που μαγαζια 3 τετραγωνα πιο κατω πουλανε το ιδιο προιον σε τιμες thomann? Αυτοι δηλαδη πως το καταφερνουν?

 

πολλα μπορει να ναι στην μεση!

απο το να εκανε μεγαλυτερη παραγγελια μεχρι να εχει δωσει ακαλυπτες επιταγες,

μεχρι να εχει λιγοτερα λειτουργικα εξ αιτιας της θεσης του η του προσωπικου του! :)

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα μπορει να ναι στην μεση!

απο το να εκανε μεγαλυτερη παραγγελια μεχρι να εχει δωσει ακαλυπτες επιταγες,

μεχρι να εχει λιγοτερα λειτουργικα εξ αιτιας της θεσης του η του προσωπικου του! :)

 

 

 

Επ' ευκαιριας του προηγουμενου μηνυματος σου αλλαξα και το δικο μου για να το κανω και πιο κατανοητο : μιλαμε για μαγαζια ιδιου οικονομικου μεγεθους υπο τις ιδιες συνθηκες. Θες παραδειγμα απο το κεντρο της Θεσσαλονικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Εγω παλι ψωνιζω σχεδον αποκλειστικα απο μεσα.

 

εσυ δεν εμενες αγγλια?

το δικο σου μεσα, μηπως ειναι το δικο μας εξω? :)

 

δυστυχως απο θεσ/κη δεν ξερω για να εχω αποψη!

αλλα και παλι, βγαλε την θεση, μπορει να ισχυουν τα αλλα που σου πα!

η μπορει να ναι κατι αλλο, που ακριβως επειδη ουτε εσυ ουτε εγω εχουμε μαγαζι με οργανα δεν μπορουμε να σκεφτουμε! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον, εσείς παιδιά στην Αθήνα βλέπετε και καμμια κιθάρα στα μαγαζιά. Για ρωτήστε και στην επαρχία τί γίνεται που η καλύτερη κιθάρα που βρίσκεις είναι Squier Affinity και Epiphone G-310 σε τιμές +80-100 ευρω από της Αθήνας.

 

Κι άλλο ένα υπέροχο. Έψαχνα βίδες για pickguard Stratocaster. Φυσικά εδώ δεν έχει κανένας από τους ντόπιους (λογικό), αλλά υπάρχει παράρτημα μεγάλου μαγαζιου της Αθήνας, στου οποίου το online μαγαζι υπάρχει το προϊόν. Λέω ας πάω και σ'αυτους μπας και βρω. Όλα αυτά γιναν την προηγούμενη Πέμπτη. Πάω εκεί, μου λέει ο μαγαζάτορας δεν το έχω, αλλά μπορώ να στο παραγγείλω και θα έρθει απο βδομάδα. Ξαναπάω από εκεί σήμερα μια εβδομάδα αργότερα και μου λέει "Α, δεν ήρθε ακόμη, αύριο περιμένω παραλαβή". Οκτώ ημέρες για να πάει ένα πράγμα από την Αθήνα σε μα πόλη τρείς ώρες απόσταση. Βέβαια, από Amazon έρχονται σε δύο μέρες από Αγγλία και από GuitarFetish σε πέντε μέρες από Αμερική...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου