Προς το περιεχόμενο

Reverb: μόνο εμένα με χαλάει να υπάρχει ενσωματωμένο στον ενισχυτή?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Αρχικά να δηλώσω ότι είμαι φανατικός χρήστης του reverb!! :D Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που δε μου αρέσει όταν βρίσκεται ενσωματωμένο σε έναν ενισχυτή και προσωπικό το θεωρώ ένα μεγάλο μείον του ενισχυτή! Γιατί?

 

1ον) Συνήθως υπάρχει απλά ένα knob για τον έλεγχό του το οποίο προφανώς σε περιορίζει αρκετά ως προς το αποτέλεσμα που θες να πετύχεις..

 

2ον) Πολλές φορές δεν υπάρχει καν footswitch για τον έλεγχό του!

 

3ον) Για τους παραπάνω λόγους, η χρήση πεταλιού reverb είναι συνήθως απαραίτητη, με αποτέλεσμα το reverb του ενισχυτή να είναι ένα άχρηστο feature, που αρκετές φορές οδηγεί και σε tone sucking (σπανίως βέβαια αντιληπτό)... Πέρα του ότι το πληρώνεις παραπάνω...

 

Γιατί ανοίγω όμως αυτό το θέμα? Γιατί βλέπω σε 1002 reviews ενισχυτών που δεν έχουν reverb χρήστες να παραπονιούνται γι αυτό, θεορώντας το αρνητικό για τον ενισχυτή...

 

Εσείς πώς το βλέπετε το θέμα? Θα με ενδιέφεραν πραγματικά οι απόψεις σας... Μόνο εγώ είμαι άραγε που ξενερώνω όταν βλέπω ενισχυτές με reverb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 και απο μενα!

και εγω τον ενιχτυτη τον θελω οσο πιο απλο γινεται!

πολλες φορες την βρισκω ακομα και αν δεν εχει γκειν, αλλα μονο μαστερ βολιουμ!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με πολυχαλάει. Για να'μαι ειλικρινής μου είναι αδιάφορο αν ο ενισχυτής μου αρέσει γενικώς. Όσο για το tone sucking, αν σκοπεύεις ούτως ή άλλως να χρησιμοποιήσεις reverb ακόμα και το πεταλάκι/πεταλιέρα/rack θα είναι tone sucker, σε μικρότερο ή και μεγαλύτερο βαθμό, οπότε δεν το βλέπω και τόσο τραγικά. Στην τελική αν σ'αρέσει τόσο πολύ ο ενισχυτής και σε χαλάει το reverb μπορείς απλά να το... ξεριζώσεις!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και απο μενα!

και εγω τον ενιχτυτη τον θελω οσο πιο απλο γινεται!

πολλες φορες την βρισκω ακομα και αν δεν εχει γκειν, αλλα μονο μαστερ βολιουμ!

 

γι'αυτό λοιπόν και εγώ βολεύτικα με έναν little giant...

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

;D

 

''Zed's dead baby,Zed's dead...''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10 και από εμένα... Γενικά και εγώ θέλω έναν ενισχυτή που να έχει τα βασικά, ακόμα και το eq πολλές φορές με χαλάει γιατί μπορεί να το το αλλάξω δυναμικά για κάθε τραγούδι (και να καταλήγω σε πετάλια πολλές φορές αν και σιγά σιγά τα απαλείφω από το board μου)... Αλλά έλα μου που αυτός ο ρημάδης ο GK έχει ένα κανάλι με απίστευτο Overdrive και έχω σκαλώσει...  

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα ειναι καλο το ενσωματωμενο γιατι οχι???

Εχεις ακουσει reverb απο...twin reverb?απολαυση.το βαζεις καπου και γουσταρεις...

Το βγαζεις...ξαναγουσταρεις..

Εγω παλι σιχαινομαι τα πεταλακια και τα πεταλουδια και τα charleston...

Και επειδη παιζω και distorted...o 6100(marshall)που χω,δεν εχει reverb.

Αλλα δεν χρειαζεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ reverb, εκτός από το σπίτι μου. Ούτε σε πρόβες ούτε σε live, οπότε μου είναι εντελώς αδιάφορο αν έχει ο ενισχυτής ή όχι.

Και ο ηχολήπτης το πρώτο πράμα που θα σου πει είναι "βγάλε το reverb".

Το δεύτερο "χαμήλωσε το gain"...  ;D ;D ;D

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με πολυχαλάει. Για να'μαι ειλικρινής μου είναι αδιάφορο αν ο ενισχυτής μου αρέσει γενικώς. Όσο για το tone sucking, αν σκοπεύεις ούτως ή άλλως να χρησιμοποιήσεις reverb ακόμα και το πεταλάκι/πεταλιέρα/rack θα είναι tone sucker, σε μικρότερο ή και μεγαλύτερο βαθμό, οπότε δεν το βλέπω και τόσο τραγικά. Στην τελική αν σ'αρέσει τόσο πολύ ο ενισχυτής και σε χαλάει το reverb μπορείς απλά να το... ξεριζώσεις!  ;D

Ναι ρε συ αλλά όσο tone sucking και να έχεις από το πετάλι (κάτι που περιορίζεται αρκετά με διάφορους τρόπους όπως true bypass, λούπες κλπ)... το χρησιμοποιείς! Ενώ το reverb του ενισχυτή? :-\ Όσο για το ξερίζωμα... σωστός αλλά έτσι χάνεις κατά έναν βαθμό την μεταπωλητική αξία του μηχανήματος... Και στην τελική μου τη δίνει να πληρώνω για κάτι που θα ξεριζώσω!! :P

 

Να πω ότι την έννοια του tone sucking εννοώ απλά την "περιττή διαδρομή", όχι ότι είναι και αισθητό στο αυτί (σπάνια αυτό)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω οτι το reverb ενσωματώθηκε στους ενισχυτές γιατί ήταν ένα απο τα πρώτα εφέ που βγήκαν και τελικά έγινε συνήθεια

 

Προσωπικά προτιμώ χωρίς reverb (σπάνια το χρησιμοποιώ)

 

Σήμερα που έχεις ότι θέλεις έξτρα σε πετάλι και να μην έχει ο ενισχυτής δεν έγινε και τίποτα.

 

Αν και απο παλιά κυκλοφορούσε έξτρα σαν εφέ σε πετάλι......χμμμμ......μάλλον κουτί ;D

 

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0217500000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου