Προς το περιεχόμενο

Charvel So-Cal guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Thx@ georgekz750 νασυμπληρώσω κάποια πράγματα που δεν πρόλαβα εχτές για να ολοκληρώσω την άποψή μου για τις charvell.

 

Το παράδοξο είναι ότι και ενώ απέφευγα τα necks με μεταβλητό radius, στην Charvell, ήταν ευχάριστη έκπληξη. Τα jumbo frets ποτέ δεν με ξετρέλαναν, εδώ όμως έκανα εξαίρεση και μπορώ να πώ ότι παραδόξως έχω καλύτερη γνώμη πλέον.

 

Σαν χαρακτηριστικά πέρα από 2 διπλούς και ένα Floyd rose trem, είναι "Σπαρτιάτικη" η Charvell. Εννοώ ότι δεν έχει tone crtls, split για τους μαγνήτες, και finish στο neck.

 

Φυσικά αυτά προσωπικά δεν με απασχολούν καθόλου μα καθόλου, από την στιγμή που η κιθάρα "ακούει" μιά χαρά, και με βγάζει αξιοπρεπέστατα. Όπως και άλλοι είπαν καθώς και στο review αναφέρεται, πραγματικά το μπράτσο είναι ίσως το καλύτερο σημείο της πέρα από φυσικά τον πανέμορφο ήχο που μπορείς να πάρεις από τις Charvell. "Τρέχει" εκπληκτικά το χέρι επάνω του... αυτό που μου έκανε επίσης εντύπωση ήταν ο απίστευτα ελάχιστος χρόνος προσαρμοστικότητας.. αν θυμάμαι καλά Τετάρτη έγινε το setup στο μαγαζί και την πήρα μαζί μου, Παρασκευή και Σάββατο έπαιξα κατ ευθείαν live χωρίς καλά καλά να συμπληρώσω 2-3 ώρες παιξίματος να "στρώσω" τις χορδές... το κούρδισμα δεν κούνησε καθόλου ούτε μόρια και έβγαλε 2 live και 4 πρόβες πρίν αλλάξω τις χορδές! Το Floyd rose είναι απίστευτο σε αίσθηση, και η επαναφορά του τέλεια!

 

 

Κλείνοντας να γράψω επίσης ότι πλέον αποτελεί μία από τις 2 strd επιλογές μου για πρόβα & live.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει οπως και δηποτε να κατεβω μια βολτα Αθηνα να πιασω μια, πιο πολυ για την αισθηση του μπρατσου.

Μαγνητες και ηλεκτρικα γενικα δεν με απασχολουν καθως αλλαζονται σχετικα φθηνα (αν δεν βολεψουν).

Απλα απ οτι καταλαβα (αν καταλαβα καλα) το radius ειναι καπως "αντιστροφο" απο της std strat που εχω συνηθισει. Δηλαδη ξεκινας απο πιο στρογγυλεμενη ταστιερα στα πρωτα ταστα και κατεβαινωντας  προς τα κατω φλαταρει. Ή κανω λαθος?

Το οτι το floyd ειναι αξιοπιστο ειναι το πιο θετικο γιατι ειναι και απο τους σημαντικοτερους λογους που την γλυκοκοιταζω, μιας και ξεμεινα τα τελευταια 3 χρονια χωρις locking tremolo (με τη vigier βγηκε διαζυγιο) και αρχισε να μου λειπει η καγκουρια του floyd  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά είναι just perfect, βέβαια περί ορέξεως... πάντως εγώ δεν θα τα πείραζα. Το radius δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου τις πρώτες 4-5 μέρες. Και είναι λογικό μέσα στο γενικό τρέξιμο που ρίχνω δεν πρόλαβα να δώ την κιθάρα καλά καλά. Όπως είπα την έβγαλα live στο τσάκ.... απλά παρατηρούσα ότι δεν ήθελε κανένα κόπο στα bends κάτω από το 12ο τάστο. Πέρα από αυτό όλες οι φράσεις μου "έβγαιναν" πολύ άνετα και αυτό με έκανε να ρίξω μιά πιό προσεκτική ματιά. Το Floyd ναι είναι όλα τα λεφτά! Πραγματικά εξαιρετικά σταθερό... ξεχνάω να την κουρδίσω. Τελευταίο live στις 23/12 πέρασα χορδές την ίδια μέρα που έπαιζα!!! Αυτό δεν το έχω ξανακάνει ποτέ γιατί πάντα μα πάντα έστω και λίγο όλες οι στρατ και gibson που παίζω το κάνουν, θέλουν δηλαδή "μάζεμα" στο κούρδισμα έστω και ελάχιστα ανάμεσα στα κομμάτια. Με την Charvel απλά το ξεχνάω.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ακουστει οτι το FR στις συγκεκριμενες δεν ειναι το "καλο" δηλαδη το made in Germany αλλα καποιο οφισιαλ μεν made in korea  δε.

 

Ξερει κανεις τι παιζει στην πραγματικοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το τρεμολο ισχυει, (ειμαι κατοχος εδο και κανενα μηνα μιας San Dimas style 1) ειναι made in korea, δεν ειναι της ping, ειναι φτιαγμενο σαν official Floyd rose δηλαδη κανονικα κατω απο την επιβλεψη της Floyd.

 

Σαν τρεμολο αν εξαιρεσουσε κατι μικροδιαφορες του στυλ, πιο φαρδυ κεφαλι στις βιδες των tuner, πιο raw tremolo block κτλ ειναι το ιδιο με το γερμανικο (εχω βαλει ενα στην RR3 μου) με τις ιδιες συμπεριφορες στην χρηση.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι πρόσεξα γράφει μόνο Floyd Rose. Δεν το έχω λύσει για να δώ αν γράφει κάτι άλλο κάπου αλλού. Πάντως πρόκειται για εξαιρετικά σταθερό και αξιόπιστο τρέμολο. Αν είναι όντως Κορεάτικο τους βγάζω το καπέλο!!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες είναι...

 

Ξεκινάω τη λίστα απ'τον Ιανουάριο λοιπόν:

 

Αγαπητέ Άγιε Βασίλη,

 

για τα Χριστούγεννα θέλω αυτά τα ολίγα:

 

1. Mesa Boogie TransAtlantic

2. Charvel So-Cal

....

 

 

;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου