Προς το περιεχόμενο

Charvel So-Cal guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρώσω μόνο, πως όταν ένα εξάρτημα φέρει το χαρακτηρισμό R  παύει να μας κάνει να αναρωτιόμαστε, αλλιώς το ίδιο ισχύει για όλους τους κατασκευαστές,

 

http://www.charvel.com/pdf/SD%20Style%202rev3.pdf

 

όσο για την τιμή, μήπως έχουμε συνηθίσει να μας τα παίρνουν άπειρα και παραξενευόμαστε όταν δε συμβαίνει τόσο κραυγαλέα αυτό;

Δίνω και ένα μοντέλο ΜΙΜ για παράδειγμα, το οποίο θεωρώ αξιολογότατο (με ορίτζιναλ floyd παρακαλώ) σε σχέση με την τιμή του.

http://www.thomann.de/gr/fender_stdstrat_fr_hss_rw_car_2009.htm

 

Μηπως θα μετρουσε πολυ περισσοτερο ενα σωμα απο fender ΜΙΜ με FR και ενα licensed  μπρατσο με χαρακτηριστικα των νεων charvel ;  αν οχι το ιδιο γιατι το θεωρω λιγο τσιμπημενο σε τιμη στο e-bay ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστουμε ολους οικογενειακως!  ;D

 

Πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες,ελαφρια με ανετο μανικι για φεντερομαθημενους (ελαχιστα πιο "παχυ" απο μια συνηθισμενη στρατ στα πρωτα ταστα), πολυ πλουσιες αρμονικες απο τους μαγνητες στα βρωμικα (οσο πιο βρωμικα τοσο καλυτερα), ειδικα ο tone zone τα σπαει, απαισια πλαστικα καθαρα (ειπαμε να λεμε αληθειες  ;D ) , εκπληκτικο floyd που με βαρβαρη χρηση και αστρωτες εντελως χορδες κραταει απιστευτη σταθεροτητα αν και εχω εναν απειροελαχιστο τζογο στο tremolo arm που μου θυμιζει μια lag που ειχα παλια με floyd και δεν ξερω αν υπαρχει σε ολα τα floyd.Θα προσπαθησω να τον εξαλειψω αυτο τον μικροτζογο γιατι μου χαλαει την αισθηση της τελειοτητας στο οργανο.

Α μην ξεχασω οτι συνοδευεται και απο strap locks.

Αυτα για αρχη. :)

 

@gregg  πω πω μονο που σκεφτομαι οτι πρεπει να ξεβιδωσω τοσες βιδες ωστε να βγει σωστα και χωρις να αφησει υπολειματα η ζελατινα βαριεμαιιιιι  ;D

@Vac στην προβα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστουμε ολους οικογενειακως!  ;D

 

Πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες,ελαφρια με ανετο μανικι για φεντερομαθημενους (ελαχιστα πιο "παχυ" απο μια συνηθισμενη στρατ στα πρωτα ταστα), πολυ πλουσιες αρμονικες απο τους μαγνητες στα βρωμικα (οσο πιο βρωμικα τοσο καλυτερα), ειδικα ο tone zone τα σπαει, απαισια πλαστικα καθαρα (ειπαμε να λεμε αληθειες  ;D ) , εκπληκτικο floyd που με βαρβαρη χρηση και αστρωτες εντελως χορδες κραταει απιστευτη σταθεροτητα αν και εχω εναν απειροελαχιστο τζογο στο tremolo arm

 

 

Επειδη ειμαι και εγω κατοχος μιας socal εχω να πω τα εξης:ειναι ενα αξιοπρεπες οργανο,πραγματι το τρεμολο δεν χανει καθολου ......χωρις ομως να θεωρω οτι εχει την τρομερη αισθηση και πραγματι εχει λιγο τζογο.....

Ο evolution που εχει στην neck θεση ειναι καταπληκτικος μαγνητης και στα καθαρα και στα βρωμικα.Αντιθετα ο tone zone ειναι tone zone δλδ εμενα δεν μου αρεσει ...τα καθαρα ειναι πλαστικα και στα βρωμικα υπαρχει θολουρα .Αυτο βεβαια λυθηκε αφου πρωτα δοκιμασα σε αυτην την κιθαρα και αλλους dimarzio οπως evo2(καλα καθαρα αλλα τα βρωμικα εβγαζε ενα γρεζι που δεν μου αρεσε καθολου),d sonic (πεντακαθαρος μαγνητης αλλα χωρις ογκο) ,γενικα κατεληξα οτι δεν μου αρεσουν οι dimarzio.....εκτος απο τον evolution neck που τον αφησα και τον θεωρω πολυ ωραιο μαγνητη.Στην θεση bridge εβαλα τον καλυτερο για τα δικα μου γουστα που ταιριαξε και πολυ ωραια με τον evolution,εναν TB-5 SEYMOUR DUNCAN CUSTOM οπου η κιθαρα εγινε αυτο που θελω εγω και μου αρεσει.Το μπρατσο ειναι γενικα καλο με ωραιες διαστασεις και σχετικα καλη αισθηση....βεβαια οταν μετα πιανω την american deluxe που εχω με το καταπληκτικο μπρατσο που διαθετει,το μπρατσο της charvel φαινεται λιγο μπιου νιαου.

Εν κατα κλειδι για τα λεφτα της ειναι αξιολογο οργανο χωρις να πεις οτι υστερει καπου αλλα χωρις να παθαινεις και την πλακα σου.Υπαρχει περιπτωση σε αυτα τα λέφτα εαν ψαξεις να βρεις κατι καλυτερο.....αλλα μπορει και παλι οχι....γουστα ειναι αυτα ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου