Προς το περιεχόμενο

Επαναλήψεις θεμάτων νο.2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό το σε ύφος παρατήρησης "ψάξε και λίγο, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί" πρέπει να μετριαστεί λίγο

 

αν ψάξω για alder, basswood για παράδειγμα θα βρω αναφορές   στα δύο αυτά ξύλα, ΟΧΙ ΟΜΩΣ απαραίτητα και αυτό που θέλω, δηλαδή συγκριτικό

 

το ίδιο αν ψάξω για "ξύλα κιθάρας", θα βρω π.χ. κάποιον να ρωτάει "τι ξύλα θες να έχει η κιθάρα που ψάχνεις;" το οποίο προφανώς δεν βοηθάει

 

κι αν θέλω να βρω review για έναν ενισχυτή ΑΒΓ, μπορεί να βρω τόπικ όπου κάποιος λέει "το κλιπάκι το έγραψα με τον ενισχυτή ΑΒΓ", που και πάλι δεν με βοηθάει καθόλου

 

το ότι ένα θέμα έχει ξανασυζητηθεί, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ και πως είναι και εύκολο να βρεθεί με αναζήτηση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερεις τι κακο κανει στην βαση του forum να εχει τεραστιο αριθμο θεματων γιαυτο το λες . μπορεις πολυ απλα να κανεις search και αντι να ανοιξεις θεμα να γραψεις σε αυτο που ταιριαζει , ειδικα αμα μιλαμε για τα ξυλα κιθαρας.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στειλε ΤΩΡΑ το ονομα σου και τη μουσικη που σου αρεσει στο 1184/4 με τον κωδικο

ΝΟΙΖ και θα λαβεις sms με τον τυπο και τα specs της κιθαρας που σου ταιριαζει! ;D

                    πχ : ΝΟΙΖ ΜΑΡΙΟ ROCK    send ... 1184/4

 

 

[move]χρεωση 2,4e ανα SMS[/move]

;) ;D

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς έγραψα αλλά δεν το 'πιασες: το ότι θα ψάξεις ΔΕΝ σημαίνει και ότι θα βρεις αυτο που ΘΕΛΕΙΣ

 

πες μου όμως, τι ακριβώς κακό κάνει στη βάση του φόρουμ; πεστο και με τεχνικούς όρους, τυχαίνει να έχω ειδίκευση σε βάσεις δεδομένων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνετε οφτόπικ, το θέμα διασπάται και πηγαίνει στο About Noiz (όπου υπάρχει και ανάλογο παλαιότερο θέμα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι λογικο να προτεινει κανεις να δει καποιος ενα παλαιοτερο θεμα. Το θεμα ειναι να μην του την λει και μετα παει λεγοντας.

 

Αλλωστε δεν μπορουμε να παραθετουμε θεματα που εχουν γραφτει πριν 2, 3 χρονια ολο και κατι θα εχει αλλξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το σε ύφος παρατήρησης "ψάξε και λίγο, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί" πρέπει να μετριαστεί λίγο

 

Παίρνω σαν έναυσμα το παραπάνω ποστ να παραθέσω μερικές προσωπικές εμπειρίες απ'το Νοιζ (δηλ. δεν κάνω κριτική στην άποψη):

 

1) Πολλές φορές εισπράττω κάτι γραμμένο σαν να μου απευθύνεται σε αυστηρό τόνο, ενώ ο γραφών δεν είχε τέτοια πρόθεση.

 

2) Όταν δεν γνωρίζεις κάτι και ψάχνεις να βρεις την απάντηση μέσα από τα ποστ ενός θρεντ, ζαλίζεσαι και ξοδεύεις χρόνο. Ειδικά όταν ενα θρεντ 10 σελίδων περιέχει και πολύ χαβαλέ. Με τα πρώτα 3-4 θρεντ γελάς, μετά απλά δυσκολεύει.

 

3) Αρχικά είχα την υπομονή να βλέπω τα παρόμοια θέματα και να επαναλαμβάνομαι. Τώρα λιγότερο, εξαιτίας και του περιορισμένου χρόνου που διαθέτω λόγω δουλειάς. Αυτό, σε συνδυασμό με την ανυπομονησία κάποιου να αφομοιώσει πολύ υλικό σε ελάχιστο χρονικό διάστημα δημιουργεί more often than not μια διάθεση "αντιπαράθεσης".

 

Όσο θα υπάρχουν καινούριοι στο παιχνίδι (δηλαδή πάντα), θα υπάρχουν και επαναλήψεις. Στο χέρι όλων μας είναι να αποφεύγουμε(όσο μπορούμε) τις προσωπικές αντιπαραθέσεις, να εξασκούμε μεγαλύτερη υπομονή και να μην βιαζόμαστε να εκλάβουμε κάτι ως γραμμένο με αρνητική διάθεση. Την έχω πατήσει αρκετές φορές και είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι έχουν παθει το ίδιο.

 

Απ΄την αλλη ομως όταν βλέπεις κατά μέσο όρο 10 νεα θέματα την ημέρα για πόσους μήνες πάνω σε παρόμοια θέματα, ε, μάλλον και οι νέοι που μπαίνουν έχουν ενα μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Οι περισσότεροι εδώ πάντως έχουν δείξει οτι είχαν το στοιχειώδες decency να διαβάσουν λίγο για τα που και πως του forum πριν ρωτήσουν κάτι  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψε πλήρως ο ανωτέρω 7ος υιος του 7ου υιου...

Αυτός ήταν και ο σκοπός του αρχικού μου ποστ.

 

Καλή η ανυπομονησία των νέων posters, αλλά δεν νομίζω ότι είναι ευγενικό να μπαίνεις πρώτη φορά σε ένα φόρουμ και να "απαιτείς" αμέσως "άντρα θέλω, τώρα τονε θέλω"... Καλό είναι οι νεοεισελθόντες να κάτσουν λιγάκι να διαβάσουν, να ψαχτούν, να μελετήσουν, να δουν το φόρουμ με τι κανόνες λειτουργεί, ποιά η δομή του..να μην πηγαίνουν αμέσως για την "μασημένη τροφή".

 

Είπαμε, έχει καταντήσει ήδη η ζωή μας "fast food", ας μην είναι έτσι και η ιντερνετική μας επικοινωνία (που τουλάχιστον έχουμε εδώ το δικαίωμα επιλογής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το σε ύφος παρατήρησης "ψάξε και λίγο, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί" πρέπει να μετριαστεί λίγο

 

το ότι ένα θέμα έχει ξανασυζητηθεί, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ και πως είναι και εύκολο να βρεθεί με αναζήτηση  ;)

 

συμφωνώ και επαυξάνω, τις μισές φορές που γίνεται μία ερώτηση, η συνήθης απάντηση είναι "ψάξε βρες το"....λες και οι ερωτήσεις δεν έχουν σχέση με το φόρουμ ή θα μας πέσει δύσκολο να πούμε την άποψή μας πάνω σε κάποιο θέμα που γνωρίζουμε καλά, έστω κι να το έχουμε ξανασυζητήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου