Προς το περιεχόμενο

garage band


mousikara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας και χρονια πολλα ειμαι νεο μελος και ηθελα να ζητησω την βοηθεια απο ατομα που γνωριζουν καποια πραγματα για το συγκεκριμενο προγραμμα.1.πως μπορω να συνδεσω το μπουζουκι στον υπολογιστη?2.τεμπο[flash=200,200] πως θα ξερωποιο ειναι το σωστο τεμπο και γενικα πως προσαρμοζω το ντραμς και την κυθαρα σταμετρα μου?

  ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας και χρονια πολλα ειμαι νεο μελος και ηθελα να ζητησω την βοηθεια απο ατομα που γνωριζουν καποια πραγματα για το συγκεκριμενο προγραμμα.1.πως μπορω να συνδεσω το μπουζουκι στον υπολογιστη?

Καλώς ήρθες

To μπουζούκι σου έχει μαγνήτη?

...ας ξεκινήσουμε από εδώ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου εχει μαγνητη ναι

Ωραία, τότε χρειάζεσαι για πρώτη δόση ένα μικρό καρφί σε μεγάλο

http://www.monstercable.com/productdisplay.asp?pin=3969

MCL_MSTMINI_FM.jpg

όχι απαραίτητα αυτό αλλά κάτι τέτοιο.

 

Μετά πάς στο System Preferences-Sound και το ορίζεις σαν Line In. Bέβαια έχεις βάλει το μικρό καρφί στον Mac σου. Τον ίδιο ορισμό (Line In), βάζεις και στα preferences του Garageband. Ήδη εχεις ήχο.

Τώρα τι track ανοίγεις κλπ (audio mε το monitor on)...με μία ματιά στο site της Apple...σε 10 λεπτά θα ξέρεις απ έξω και ανακατωτά όλο το Garageband

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα ξερωποιο ειναι το σωστο τεμπο και γενικα πως προσαρμοζω το ντραμς και την κυθαρα σταμετρα μου?

Aυτά τώρα, είναι λίγο κινέζικα. Αudio κιθάρες και ντραμς ή midi?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα για να καταλαβεισ τι ακριβως ψαχνω.εγς παιζς μπουζουκι και επειδη δεν εχς μπαντα ηθελα να βρς η μια κιθαρα η ενα ντραμσ να με συνοδευει και επειδη το προγραμμα αυτο δεν το ξερω ακομα ψιλοπεδευομαι.γτ αναγκαστικα πρεπει να ξερω και τισ συνχορδιεσ στιν κιθαρα για να τισ βαλω μεσα στο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φωνήεντα τι έγιναν? και τα τελικά ςςς....Γράφε σωστά για να σου γράφω και εγώ σωστά...είμαι και μεγάλος άνθρωπος.... ;)

 

επειδη δεν εχς μπαντα ηθελα να βρς η μια κιθαρα η ενα ντραμσ να με συνοδευει

Αυτό ή λέγεται midi file ή backingtrack. Για ελληνικά κομμάτια (που μάλλον σε ενδιαφέρει), εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω...εκτός εάν θέλεις να παίξεις ethnic 8)

Πάρε μια γεύση

http://www.hittrax.com.au/products_H.asp?InetOrder=True&id=211&cat=Greek

 

αναγκαστικα πρεπει να ξερω και τισ συνχορδιεσ στιν κιθαρα για να τισ βαλω μεσα στο προγραμμα.

...Από που να σε βοηθήσει κάποιος...κοίτα, τα κομπιουτεράκια είναι ωραία, αλλά θέλει και την ελάχιστη γνώση των προγραμμάτων και των αρχείων που θα χρησιμοποιήσεις. Ψάξε γενικά στο νετ να καταλάβεις πως λειτουργούν τα midi files και θα σου λυθούν αρκετές απορίες.

Ας πούμε το πρόγραμμα πέρνει μόνο του τις συγχορδίες και εάν δεν σε βολεύουν, τις αλλάζεις...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
κοιτα για να καταλαβεισ τι ακριβως ψαχνω.εγς παιζς μπουζουκι και επειδη δεν εχς μπαντα ηθελα να βρς η μια κιθαρα η ενα ντραμσ να με συνοδευει και επειδη το προγραμμα αυτο δεν το ξερω ακομα ψιλοπεδευομαι.γτ αναγκαστικα πρεπει να ξερω και τισ συνχορδιεσ στιν κιθαρα για να τισ βαλω μεσα στο προγραμμα.[/quotε]

 

Ναι γιατι αμα ξερεις τις συγχορδιες θα παιξεις παπαδες...Θα γραφει Amin7 και εσυ θα διαβασεις σσσσσ μινορε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου