Προς το περιεχόμενο

ακουστική και γέφυρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς μπορώ να κάνω μια ακουστική που δεν έχει βιδακια για ρυθμίσεις στην γέφυρα (σαν ακουστική που είναι) να έχει σε κάθε ανοιχτή χορδή τον ίδιο τόνο και στο 12το τάστο? Η κιθάρα έχει σοβαρό πρόβλημα σε φάση στη ρε στο 12το τάστο της να είναι σχεδόν ντο#. Κάντε κάτι help έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε οργανοποιό ακουστικών οργάνων δοκίμασες να ρωτήσεις τι μπορεί να γίνει? Ενδεχομένως η κιθάρα (ποιά είναι?) να βελτιωθεί κάπως με ένα απλό σεταπ και αλλαγή χορδών.

 

Πάντως, σε ακουστική κιθάρα είναι πολύ δύσκολο να γίνει άψογο intonation. Mία λύση που ίσως λειτουργεί είναι η κατασκευή νέας γέφυρας (ξύλινης ή μόνο του κόκκαλου πάνω στο οποίο "καθονται" οι χορδές, αλλά με σωστές αποστάσεις και γωνίες), αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να γίνει σε πολύ φτηνό όργανο.

 

Δες και αυτο :

 

http://homepage.ntlworld.com/coleman005/intonati.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας λόγος που μπορεί να συμβαίνει αυτό είναι επειδή έχει σκευρώσει.

 

και με παλιές χορδές συμβαίνει επίσης

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι μέτριας αξίας σε χρήματα αλλά είναι πολύ καλή για μένα, να σου πω τι έγινε…

Έφερα της χορδές σε ένα οριακό σημείο σε απόσταση από την ταστιέρα ..έσφιξα τη βέργα… και έφαγα τον καβαλάρη από κάτω και είναι ακριβός λίγο πριν αρχίσει να τεστάρει (μου έχει πετυχει το σεταρισμα αυτή τι φορά) ώμος παρατήρησα ότι όταν παίζω ακόρντα χαμηλά στην ταστιέρα η ρε φαλτσάρει και η μι λίγο… κοίταξα τον τόνο στα 12τα τάστα και έχει γίνει πανικός… και μου έχει πετυχει ρε γαμτ! Τι να κάνω>?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι χορδές σου είναι παλιές, βάλε ένα καινούριο σετ.

 

πρέπει τα χαρακτησριστικά της χορδής να είναι ίδια σε κάθε σημείο της

 

αν ακόμα φαλτσάρει, τσέκαρε αν το μπράτσο είναι όντως ευθύ, διαφορετικά πήγαινέ την σε έναν μάστορα.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χορδές είναι 2 εβδομάδων και το μπράτσο το ίσιωνα τι μισή μέρα χθες, αυτό που λείπει μάλλον είναι τα οριζόντια βιδακια που έχουν η ηλεκτρικές και ρυθμίζουν την απόσταση από καβαλάρη σε νουτ

εκεί τι κάνουμε της ακουστικές… ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανεις ό,τι έκανες για να τη χαμηλώσεις, θυμάσαι αν φάλτσαρε στο 12ο τάστο?

 

υπάρχει πιθανότητα να εβαλες το κόκκαλο της γέφυρας ανάποδα? δηλαδή η μπασα μι να πατάει εκεί που θα έπρεπε να παταει η πρίμα μι

 

χαζές ερωτήσεις, το ξέρω, αλλά αν δεν είναι κάτι τέτοιο, θα πρεπει να την πας σε οργανοποιο. οι ακουστικές κιθάρες δεν έχουν ρύθμιση για intonation που λες. αν η απόκλιση είναι μικρή, μπορεί με ένα καινούριο κοκκαλακι να τη βγάλεις καθαρή, αλλιώς ίσως χρειαστεί να σου αλλάξει όλη τη γέφυρα.

 

καμιά κοντινή φώτο έχεις να μας δείξεις?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Για κάποιο λόγο δεν είδα το τελευταίο ποστ σου τότε Ηρακλή, ως τόσο άνοιξα και άλλο θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=179445.0

εν πάση περιπτώσει το φάγωμα που φαίνετε στο κόκαλο σαν να το έφαγε ποντίκι… εγώ το έκανα, μόνος μου με το σουγιαδακι μου…  ;)

(όταν άνοιξα αυτό το θέμα δεν το είχα φάει ακόμα) Είδα τότε μια φωτογραφία σε ένα φόρουμ με ένα κόκαλο όχι ίσιο, πήγαινε σαν φίδι μπρος πίσω… και υπέθεσα πώς έτσι σεταρονται οι ακουστικές, με φάγωμα και μένουν εκεί… τώρα αυτό το φάγωμα που το έκανα μετά από πολύ σκέψη μην το βλέπεις έτσι 8)) για το αν θέλει φάγωμα από μπροστά ή από πίσω (τελικά το βρήκα δοκιμάζοντας μπρος και πίσω, στην γέφυρα της ηλεκτρικής πώς συμπεριφέρεται) διόρθωσε λίγο την κατάσταση αλλά θέλει ακόμα άλλο τόσο… θέλω δηλαδή ένα κόκαλο το οποίο να είναι λεπτό κάτω για να μπαίνει μέσα στην εγκοπή, και πολύ παχύτερο ψιλότερα για να έχω περιθώριο να επιμηκύνω η να μικραίνω την απόσταση γέφυρα – νουτ όσο χρειάζεται, δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός παiδια, αν όχι να ξαναπροσπαθήσω… την επόμενη φορά θα χρησιμοποιήσω καταλληλότερο εργαλείο (λίμα?) το σουγιαδακι είναι ελεεινό το ξέρω… ;D

12gggg.jpg.eeddf4a0b5896407061a4ed5aa35bfd1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αυτο...

 

 

δεν ξερω αν μπορει να δουλεψει και πολυ και δεν θα σου χαλασει τα υπολοιπα ταστα αλλα μπορεις να το δοκιμασεις.

 

edit: τωρα που το ξαναβλεπω αυτο ειναι για οταν πρεπει να παει προς τα πισω και εσυ θες να το τραβηξεις κι αλλο μπροστα...

 

ισως αμα ετρωγες τοτε το nut  ;D! μην σε παρω στον λαιμο μου και χαλασεις το nut δεν ξερω αν δουλευει ε... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και αυτο σαν βοηθημα για να βρεις που πρεπει να ειναι για καθε χορδη και να υπολογισεις πως πρεπει να φτιαξεις ενα νεο κοκκαλο

 

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Bridges/The_Intonator.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου