Προς το περιεχόμενο

Ένα άρθρο του Κ. Καββαθά για τον ειδικό τύπο και τους αναγνώστες του


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή συχνά προβάλλεται η άποψη οτι εδω μιλάμε μονο για λάμπες, πετάλια και finishes, έκρινα καλό να μοιραστώ αυτό το άρθρο που πέτυχα κατά τύχη. Προσωπικά, βρίσκω πολλά στοιχεία που αντικατοπτρίζουν και τη δική μου θέση πάνω στο επίπεδο συζήτησεων που έχουμε συχνά εδώ για θέματα φαινομενικά άσχετα με τη μουσική.

 

http://library.techlink.gr/4t/article-main.asp?mag=1&issue=509&article=11518

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολική η άποψη «τα έντυπα ειδικού τύπου δεν διαβάζονται από κανονικούς ανθρώπους». Δηλαδή όσοι τα διαβάζουμε δεν είμαστε «κανονικοί» άνθρωποι; Σίγουρα ειδικών ενδιαφερόντων είμαστε και ψάχνουμε μια πιο ειδικευμένη αρθογραφία, αλλά δεν πιστεύω ότι κατά πλειοψηφία δεν έχουμε επαφή με τα κοινονικό- πολιτικά δρώμενα. Βεβαίως υπάρχουν και τα gigs (κάγκουρες που ασχολούνται μόνο με ζαντολάστιχα ή οτιδήποτε άλλο) που η ζωή τους περιστρέφεται αποκλειστικά γύρω από το όποιο χόμπι τους, αλλά πιστεύω ότι είναι μειοψηφία… Ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι είναι…

Τώρα ως προς το αποτέλεσμα του γκάλοπ – το 92% των ανδρών αναγνωστών- ΟΚ λογικό και αναμενόμενο. Το ίδιο ή και μεγαλύτερο ποσοστό θα υπήρχε σε γκάλοπ αθλητικής εφημερίδας ή τούμπαλιν κοντά στο 100% θα ήταν το ποσοστό αν γυναικείο περιοδικό έθετε θέμα ψηφοφορίας για χρήση eye liner.

Από εκεί και πέρα, δεν έχω και τόση εμπιστοσύνη στα «μαγειρέματα του marketing»- από την πείρα της δικής μου δουλειάς… 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το διάβασες εντελώς βιαστικά. Αν δεν ισχύει αυτό τότε μάλλον δε κατάλαβες μια.

Το ακριβώς αντίθετο λέει.

 

Για το γκάλοπ από εκεί και κάτω λιγότερο με αφορά σαν τοποθέτηση μιας και επικεντρωνόταν να τονίσει ποια περιοδικά είναι καταλληλότερα για τις διαφημίσεις κτλ.

 

Αλλά σίγουρα αυτό που θέλει να τονίσει κ ο μπλου είναι ότι ακριβώς αυτοί που ασχολούνται με ειδικά θέματα είναι ακόμα πιο ενεργοί και σε κοινωνικά και πολιτικά θέματα. :)

 

Και ακόμα έχω να το διαβάσω πιο αναλυτικά το κείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εγινε ρε παιδια? :)

δεν ανοιγει το αρθρο....!

(Η τοποθεσία Web δεν μπορεί να εμφανίσει τη σελίδα)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εγινε ρε παιδια? :)

δεν ανοιγει το αρθρο....!

(Η τοποθεσία Web δεν μπορεί να εμφανίσει τη σελίδα)

 

οντως χτες δε λειτουργουσε...

Σημερα που το δοκιμασα ειναι οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι το συγκρκριμένο άρθρο έχει κάποιο point, η αρθρογραφία του εν λόγω κυρίου ποτέ δεν μου άρεσε. Ελιτισμός, αυταρέσκεια, συνεχής προβολή των προσωπικών και συλλογικών επιτευγμάτων και κυρίως συντήρηση της (ψευδ)αίσθησης ότι τα πονήματά του απευθύνονται σε (και διαβάζονται από) τους επίλεκτους της Άριας φυλής που ασχολούνται με ΑΓΩΝΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ από τα 15 (παρά τις οικονομικές αντιξοότητες), σπουδάζουν ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ στο ΕΜΠ και αποκηρύσσουν κάθε συνήθεια του ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥ ΣΙΧΑΜΕΝΟΥ κωλοέλληνα όπως το ΚΑΠΝΙΣΜΑ και ο ΦΡΑΠΕΣ. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ στο ΕΜΠ και αποκηρύσσουν κάθε συνήθεια του ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥ ΣΙΧΑΜΕΝΟΥ ****έλληνα όπως το ΚΑΠΝΙΣΜΑ και ο ΦΡΑΠΕΣ. :-\

 

Τι πρόβλημα υπάρχει με τους Μηχανικούς που αποκηρύσουν τον ***έλληνα του φραπέ κ του τσιγάρου; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα υπάρχει με τους Μηχανικούς που αποκηρύσουν τον ***έλληνα του φραπέ κ του τσιγάρου; :)

Οτι είναι πρωκτικά καθηλωμένοι τεχνοκράτες.

 

ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ

ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΒΒΑΘΑ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' ότι το αρθρο στοχευει μάλλον στην "αδικία" που υφίσταται ο ειδικός τύπος απο τη βιομηχανία της διαφήμισης (αδιάφορο προς εμένα θέμα), συμφωνω με τις πρωτες παραγραφους του.

 

Πρακτικα, ίσως απλα εξυψωνει τους αναγνωστες του (και κατα συνεπεια τον εαυτο του), αλλα το εβαλα για να υπενθυμισω οτι σε ενα φορουμ που συχναζουν μουσικοι (μιας και αναφερεται ανοιχτα ο τομέας μας στο ίδιο αρθρο), η θεματολογια δεν ειναι τοσο στενη όσο νομίζουν πολλοί. Ναι μεν, δεν αναλύουμε πολιτικά, φιλοσοφικα και κοινωνικα θέματα, αλλά ο λόγος δεν ειναι οτι δεν μας αφορουν ή δεν εχουμε γνωμη επ' αυτών. Και απο αυτη την αφετηρια ξεκιναει και ο Καββαθάς.

 

Στην προκειμένη περίπτωση συμφωνώ μαζί του (και με τα στατιστικά του) : στο noiz συμμετέχουν έξυπνοι, κοινωνικά ενεργοί άνθρωποι και κυρίως καποιου αδιαμφισβητητου επιπέδου (μορφωτικού, παιδείας, κλπ). Κανένας ελιτισμός ως εδώ, ετσι ειναι τα στατιστικά στοιχεία. Θεωρω πεζο τον χαρακτηρισμό μιας υποκουλτούρας που χαρακτηρίζεται απο την κλίση της προς ενα αντικείμενο, ως "βλαμμένοι που ασχολούνται με λάμπες και νίτρα".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου