Προς το περιεχόμενο

Ελεγχος laptop σε live για γνησιότητα προγραμμάτων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαζή απορία αλλά την έχω.... Αν παίζω σε live με πλήκτρα και laptop, υπάρχει περίπτωση να μου την πέσει κανείς για έλεγχο, όσον αφορά τη γνησιότητα των προγραμμάτων?  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη στο φορουμ δεν ενθαρρυνονται κουβεντες περι πειρατικου λογισμικού, μπορεις παντα να βαλεις πολυ ωραια free synthesizers.

 

Τωρα να σου πω δεν το εχω ακουσει ποτέ να γίνεται και αν στοιχηματιζα θα τα βαζα στο οχι, αλλα ποτε δεν ξερεις, μπορει να πεσεις σε καναν εφοριακό με δημιουργικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη μου σκεψη ειναι πως δεν υπαρχει περιπτωση!

γιατι δηλαδη, ειτε αυθεντικα ειτε πειρατικα τα εχεις θα πρεπει να εχεις μαζι σου και τα τιμολογια αγορας?

 

 

 

(η αυτο η ειμαι τοσο ασχετος επειδη δεν εχω βαλει ποτε ουτε πειρατικο ουτε αυθεντικο προγραμμα μουσικης και υπαρχει και αλλος τροπος να ξερεις αν ειναι αυθεντικο! :P :P :P)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'αν ειναι το ίδιο το laptop κλεμμένο?

Και αν εισαι παράνομα στην Ελλάδα?

Και αν το μαγαζι δεν έχει αδεια λειτουργιας αναλογη με την περισταση?

Και αν δεν πληρωνει τη σωστη ΑΕΠΙ?

 

Καλυτερα κατσε σπιτι μην εχεις τρεχάματα!!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν μου τύχαινε θα έλεγα στον τυπά να κάνει πρώτα σύσταση στο μαγαζάτορα για την μη εφαρμογή του νόμου περί καπνίσματος στους εσωτερικούς χώρους... ;D

 

Ουσιαστικά το θέμα με το λογισμικό είναι το license. Αυτά συνήθως αναγράφονται στο κουτί της κάθε εφαρμογής, εκτός από τις περιπτώσεις που η άδεια φορτώνεται σε στικάκι (βλέπε iLοk). Θα πρέπει δηλαδή να κουβαλάμε όλα τα κουτιά για το οτιδήποτε έχουμε εγκατεστημένο στον υπολογιστή μας, από λειτουργικό και βοηθητικές εφαρμογές, μέχρι τα δεκάδες plugins που υπάρχουν; Δε νομίζω ότι μπορεί να ελεγχθεί κάτι τέτοιο πρακτικά.

 

Με την ίδια λογική μπορούν να σε σταματήσουν εφοριακοί στο δρόμο και να σε ελέγξουν για τα όσα μουσικά κομμάτια έχεις στο στερεοφωνικό του αυτοκινήτου ή αν, είσαι με τα πόδια, το φορητό mp3 player ή το κινητό για λαθραίες εφαρμογές;

 

Τυπικά θα μπορούσε να είναι νομότυπο, αλλά πρακτικά ανεφάρμοστο. ;)

 

Αυτό που θα μπορούσε να έχει προβλεφθεί είναι να έχει ο εκάστοτε ελεγκτής το ελεύθερο να σου κατάσχει (έστω προσωρινά) τον υπολογιστή και να τον ελέγχει με τα μέσα που διαθέτει, στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Αυτό βέβαια δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι (υποθέτω πως όχι). Και φυσικά μετά να αποφαίνεται ως προς το ποιο από το υλικό που υπάρχει εκεί μέσα είναι νόμιμο ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική μπορούν να σε σταματήσουν εφοριακοί στο δρόμο και να σε ελέγξουν για τα όσα μουσικά κομμάτια έχεις στο στερεοφωνικό του αυτοκινήτου ή αν, είσαι με τα πόδια, το φορητό mp3 player ή το κινητό για λαθραίες εφαρμογές;

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο γιατί δεν μιλάμε για κατοχή μουσικής και αναπαραγωγή της για ιδιωτική/προσωπική/ατομική χρήση αλλά για δημόσια, ή στην περίπτωσή μας χρήση λογισμικού για ψυχαγωγία δημόσιου χαρακτήρα. Επίσης, έλεγχοι για γνησιότητα λογισμικού στην Ελλάδα γίνονται επισήμως και νομίμως από την Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων του Υπ. Οικονομικών για οποιοδήποτε λογισμικό. Συγκεκριμένα, η προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας περιβάλλεται από ένα αυστηρό νομικό πλαίσιο που προβλέπει μεταξύ άλλων, την επιβολή διοικητικού προστίμου για κάθε παράνομο πρόγραμμα λογισμικού που εντοπίζεται σε υπολογιστή από τις αρμόδιες αρχές (ν. 3524/07).

 

Με πολύ πρόχειρο γκούγκλινγκ ενός λεπτού:

http://www.philenews.com/main/101,1,235,0,29230-.aspx

http://www.pcw.gr/Article/Tendency-Research/software_piracy_reduction_Greece/245-4434.html

http://www.techpress.gr/index.php/archives/2376

 

H υπηρεσία του Υπουργείου συνεργάζεται με αυτούς: http://www.bsa.org/country.aspx?sc_lang=el-GR Aν θες πράγματι να μάθεις λεπτομέρειες χωρίς ραδιοαρβύλα, θα επικοινωνήσεις ή με τους μεν ή με τους δε. Το γεγονός ότι δεν έχω ακούσει προσωπικά να "μπαγλαρώνουν" κανέναν με πρόστιμο σε τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτή που συζητάμε δεν σημαίνει πως δεν έχουν το νόμιμο δικαίωμα και την δυνατότητα να το κάνουν ανά πάσα χρονική στιγμή.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου