Προς το περιεχόμενο

προβληματακι με Reverb blues junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eδω και λιγο καιρο για καποιο λογο δεν λειτουργει το reverb απ τον B junior,οταν ειναι ανοιχτο βγαζει μονο φυσημα,(καπου καπου λειτουργει για λιγο απο μονο του),τελος παντων δεν το χρησιμοποιω μεχρι να παει για service o ενισχυτης,και παιρνω Reverb απο την πεταλιερα (tonelab st).

Aυτο που μου εκανε εντυπωση σημερα ειναι οτι ειχα κλειστο volume και master στον ενισχυτη και ηταν ανοιχτο τερμα το reverb (του πιτσιρικα δουλεια μαλλον),οταν ανοιξα πεταλιερα και επαιξα,προς μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα πως εβγαζε ηχο...εκλεισα το reverb,και σταματησε,ανοιγοντας το παλι ειχε ηχο κανονικα...περιεργο ε?

Αν μπορει να μου εξηγησει καποιος τι μπορει να συμβαινει πριν φωναξω Παπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθες βλάβη, πιθανότατα δεν κάνουν επαφή τα RCA του Reverb Tank, είτε στην μονάδα του ενισχυτή είτε πάνω στα ελατήρια.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθες βλάβη, πιθανότατα δεν κάνουν επαφή τα RCA του Reverb Tank, είτε στην μονάδα του ενισχυτή είτε πάνω στα ελατήρια.

 

Και τι πρεπει να γινει?

πως περναει σημα απ το reverb στο μεγαφωνο με κλειστο volume και master?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λές οτι έβγαζε ήχο εννοείς πολύ λίγο ήχο ε? δεν ακουγόταν ο ενισχυτής κανονικά έτσι?

 

δε ξέρω αν οι νεότεροι made in mexico blues jr κάνουν το ίδιο, αλλά μπορεί να φταίει η διαφορετική δομή του κυκλώματος που δίνει σήμα στο reverb.

 

με τις λίγες γνώσεις μου, η διαφορά στο κύκλωμα δε φαίνεται να είναι η κύρια αιτία για αυτό που λές, αλλά και το κύκλωμα του reverb χρησιμοποιεί ένα op amp επομένως μπορεί να λειτουργει ίσως σαν πολυ πολυ μικρος ενισχυτης.

 

δεν είναι κάτι που πρεπει να σε ανησυχεί πάντως

 

αν σε παρηγορεί καθόλου, το κάνει κι ο δικός μου (made in usa).

 

εδώ θα μάθεις τα πάντα για τον ενισχυτή σου που είναι πάρα πολύ καλός ενισχυτής

http://billmaudio.com/wp/

ξεκοκκάλισέ το! ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό το volume λίγο δύσκολο να είχες ήχο από την κιθάρα. Μήπως ο μικρός σύνδεσε την tonelab αλλού? Μήπως μπέρδεψες το master με το reverb? Είναι και δίπλα-δίπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό το volume λίγο δύσκολο να είχες ήχο από την κιθάρα. Μήπως ο μικρός σύνδεσε την tonelab αλλού? Μήπως μπέρδεψες το master με το reverb? Είναι και δίπλα-δίπλα...

Οχι..οπως ειπα,κλειστο το volume κλειστο και το master,ανοιχτο το reverb εχω ηχο,οχι πολυ δυνατο βεβαια...το τσεκαρα παλι τωρα για τυχον λαθος.Δεν τον γλυτωνω τον Παπα ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε, κατέφτασε το ιππικο ;D

 

myster το κάνει κ μένα - κλειστα όλα και προενισχυση και ενισχυση, το reverb στο τέρμα, και ακούς την κιθάρα να παίζει, απλα πολύ σιγά, μου δίνει την αίσθηση οτι δε μπορεί να οδηγήσει το ηχείο καλά.

 

στο billm audio διάβασα οτι το reverb circuit έχει ένα op amp, λες να μπορεί αυτό να κάνει τη δουλειά? μιλάμε για ίσα-ίσα να ακους

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου θυμίζει ένα boogie που είχα κάνει service πρίν από κανα εξάμηνο, το κουμπί του reverb είχε χτυπηθεί (πιθανόν κατα το κουβάλημα) και είχε παραμορφωθεί η πίσω πλευρά του ποντενσιόμετρου με αποτέλεσμα να μην κάνει επαφή.

 

Δεν λέω ότι είναι αυτό σίγουρα, αλλά κάνε μία δοκιμή να παίξεις ενώ κάποιος τραβάει πρός τα έξω το κουμπί του reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου