Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με Esp Horizon FR II


kostaras75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για την esp horizon fr ii.http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_fr2_stbc_egitarre.htm

Την εχω βαλει στο ματι αλλα δεν μπορω να την δοκιμασω στην Πατρα που μενω γιατι απλα δεν την εχει κανενας. :-\

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευελικτη κιθαρα μιας και παιζω πραγματικα οτι να'ναι απο σατριανοκατασταση μεχρι μεταλ.Αυτη τη στιγμη παιζω με μια ibanez js1000 και με μια ibanez s prestige αλλα θελω να παω σε κατι λιγο πιο επιθετικο στυλ κιθαρας (οχι καφρικο) και μια απο τις δυο θα την πουλησω.Αλλοι λενε οτι ειναι καλο εργαλειο και αλλοι οτι ειναι πολλα τα χρηματα συγκεκριμενα για ESP κιθαρα.Οτι δηλαδη θα επρεπε η τιμη της να ειναι χαμηλοτερη.Βεβαια απο αυτους που ειχαν αποψη δεν την εχει παιξει κανενας...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Πληροφοριακα η κιθαρα θα κουμπωσει με τον peavey classic 30 και την digitech rp1000.

Αν καποιος ξερει κατι παραπανω για το εργαλειο θα βοηθησει πολυ.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να τη λιγουρεύεσαι καιρό αυτη την κιθάρα :P

 

ξαναδιάβασε τα θέματα που είχες βάλει, εγώ πάντως τα ίδια θα έγραφα πάλι.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155473.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171123.msg363269#msg363269

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171202.0

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ :P

Εχεις δικιο ;D

Ξεχασα τελειως οτι ειχα ξανακανει ερωτημα σχετικα με την συγκεκριμενη κιθαρα στο παρελθον.....ειχα στο μυαλο μου οτι το ερωτημα ηταν σχετικα με καποιο ηλεκτρονικο καταστημα και αν ηταν αξιοπιστο κτλπ και ετσι ανοιξα παλι το θεμα.

Sorry παιδια για την επαναληψη.Αλλα και παλι αν ξερει κανενας κατι παραπανω ας πει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανέφερα επειδή θυμήθηκα οτι είχα απαντήσει μια φορά για την horizon οποτε έψαξα και σε ξεσκέπασα!

 

όπως και νά'χει, θα ξαναπώ πως με απογοήτευσε το πόσο λεπτό φαίνεται το σώμα της απο πάνω (καθώς παίζεις)

 

επίσης, εμένα δε με βολεύει και το switch σε εκείνο το σημείο

 

λογικά πάντως σαν όργανο θα είναι πολύ ευέλικτο, έχει και coil tap κουμπί, τρέμολο, όλα.

Θυμάμαι οτι έπαιζες πολύ άνετα στα τάστα κοντά στο joint λόγω neck-thru

 

δες τα μαγαζιά που αναφέρονται και στα άλλα θεματα, κάνε τα τηλέφωνά σου και κανόνισε με τον εκάστοτε μαγαζάτορα ραντεβού για ντέμο μια μέρα. Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, πρέπει να την παίξεις και να την δεις από κοντά πρώτα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Do it.

 

Τα χρηματα της ειναι μια χαρα για αυτα που προσφερει και η ποιοτητα κατασκευης ειναι απλα αψογη.

Εγω εχω την ΝΤ ΙΙ την οποια σκεφτομαι να πουλησω βεβαια γιατι το μανικι της ειναι τελικα αρκετα λεπτο για τα γουστα μου.

Αλλα εσενα σαν Ibanezας πιστευω οτι μια τετοια θα σε βολεψει παρα πολυ.

 

Ηχος, απο πολυ heavy μεχρι απιστευτα καθαρος(τι σου κανει ενα split coil ;D)

Sustain....................βαριεσαι να περιμενεις να τελειωσει η νοτα.

Φινιρισμα, αψογο.

Original Floyd Rose.

 

Τι αλλο θες?

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα μανικια ευτυχως δεν εχω προβλημα....οπως παιζω ανετα με την ibanez s prestige που εχει πολυ λεπτο αλλο τοσο ανετα παιζω και με την js1000 που εχει σαφως πιο χοντρο...προσαρμοζομαι ευκολα....απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι αξιζει τα τοσα χρηματα απο θεμα κατασκευης κυριως και γενικα να ειναι ενα καλα προσεγμενο και αξιοπιστο οργανο.

Οκ. παιδια να ειστε καλα για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν κατοχος μιας ESP (Alder, Floyd Rose).

Καταρχας να σου πω πως ειναι απο τα πιο ευκολοπαικτα οργανα που εχω πιασει.

Παναλαφρη, πολυ ωραιο μανικι και φοβερη δουλεια στο neck through.

Γενικα ειναι τοσο καλοκατασκευασμενη και προσεγμενη που ειναι αδυνατο να της βρεις ενα ψεγαδι.

Παμε στα του ηχου τωρα. Φοβερο sustain, BUT... Ξυριζει... :-\

Τι εννοω? Η συγκεκριμενη που ειχα, λογω του συνδυασμου εβενου και alder ειχε λιγο περισσοτερα πριμα απο αυτα που μπορουσα να ανεχτω.

Το split της εκανε καλη δουλεια αλλα και παλι τα πριμα κανανε ισως εντονοτερη την παρουσια τους οταν η ESP επαιζε με ''μονους'' (σπλιταρισμενος ο '59, για να τα λεω ολα ηταν αρκετα γλυκος παντως)...

 

Η γενικη εντυπωση που μου εδωσε ειναι οτι προκειται για κιθαρα dedicated στο μεταλ ηχοχρωμα και γενικα στα ''γκαζια''.

Οταν προσπαθουσα να παιξω κατι αλλο σα να βρισκοταν εξω απο τα νερα της...

Αρα κατα την ταπεινη μου αποψη δεν εχει την ευελιξια που θα περιμενε καποιος διαβαζοντας τα features της.

Σου δινει εν κατακλειδι την εντυπωση ενος high end, μεταλιαρικου οργανου.

Το Floyd Rose και τα κλειδια Gotoh ειναι συνδυασμος που σου εγγυωνται κουρδισμα μια φορα το μηνα...

 

Υ.Γ. ΟΛΑ τα παραπανω ισχυουν για τις ALDER Horizon. Πολυ θα ηθελα να δοκιμασω και μια MAHOGANY (AFTO INE??) για να διαπιστωσω αν θα ηχει το ιδιο ή θα εχει πιο γεματο και ''μπασατο'' ηχο (τον οποιο και θα προτιμουσα).

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοω? Η συγκεκριμενη που ειχα, λογω του συνδυασμου εβενου και alder ειχε λιγο περισσοτερα πριμα απο αυτα που μπορουσα να ανεχτω.

 

εγώ νόμιζα οτι ο έβενος στις ταστιέρες δίνει περισσότερη μουντάδα και όχι πριμα ??? ::) ::)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τη Horizon ασχημη μπορει να την πεις  >:( ΑΛΛΑ μουντη οχι!

Δεν ξερω τις ακριβεις ιδιοτητες του εβενου αλλα οσα οργανα εχω ακουσει με alder και εβενο ψιλοξυριζαν (για τα δικα μου γουστα ετσι?)

Αντιθετα σε μια Gibson με μαονι και εβενο το ηχητικο αποτελεσμα στα δικα μου αυτια ηταν πολυ ικανοποιητικο. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειρωνικά το έλεγα ;D

 

αν κάτι ξυρίζει, αυτό σίγουρα δεν είναι η ταστιέρα. Έχει μαγνήτες, γέφυρες, nut, ηλεκτρικά...

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου