Προς το περιεχόμενο

αγορά κλασσικής κιθάρας


robax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους,..

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια καλή κλασσική κιθάρα. Γνωρίζω ότι αυτό το θέμα έχει αναπτυχθεί και παλαιότερα, αλλά θα ήθελα να μάθω αν είναι καλύτερα να προσανατολιστώ σε ένα ξένο κατασκευαστή ή να προτιμήσω έναν δικό μας. Δεν έχω προσωπική εμπειρία σχετικά με ξένους κατασκευαστές, μόνο από cd διαφόρων εκτελεστών που παίζουν με Damman, Otto Vowinkel, Redgate κλπ. οι οποίες ακούγονται θαυμάσιες. Από Έλληνες μόνο Γύπα έχω ακούσει πριν αρκετά χρόνια στο εργαστήριό του..Ακούω προσεκτικά τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για Ελλάδα που είναι πιο φιλική προς το budget σου, πιστέυω πως ξέρεις που θα πας. ΔΕΝ προτεινω καθόλου τον Παύλο Γύπα, γιατι παρά το γεγονός ότι οι κιθάρες του μου αρέσουν πολύ, το ιδιότροπο του χαρακτήρα του μπορούν να σε φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση στο μέλλον (εκ πείρας) όταν πιθανά να χρειαστείς μια επισκευή.

 

Ο Ευθυμιάδης φτιάχνει εξαiρετικές κιθάρες, αλλα ποτέ δεν είχα μια δική μου για να την περιεργαστώ για καιρό με την ησυχία μου.

 

Έμαθα ότι ο Τριανταφύλου δεν είναι πια στην Ελλάδα, αλλα αν η πληροφορία μου είναι λάθος ας μην σε πάρω στο λαιμό μου. Ψάξ' το και εσύ. Είναι πολύ καλός κατασκευαστής/ άριστος επισκευαστής και πολύ καλός χαρακτήρας.

 

Απο εκεί και πέρα, έχεις δει/ακούσει τις Sakurai και τις Kohno στον Παπαγρηγορίου? Μην ακούσεις κουβέντα απο την πιάτσα της κλασσικής κιθάρας. Είναι πολύ καλά όργανα. Άκουσέ τα για να να φτιάξεις δική σου άποψη.

 

Μπορείς επίσης να δεις και τις Horpf στον Ντούκα στα Γιάννενα ή να του τηλεφωνήσεις και ίσως σε φέρει σε επαφή με κάποιον που έχει για να τις ακούσεις. Πολύ καλά όργανα και σε καλή τιμή.

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικά πρέπει να ανεβάσω το προυπολογισμό μου αν θέλω να κοιτάξω προς τα έξω, ναι; Θεωρείς ότι άν διέθετα τα χρήματα θα άξιζε τον κόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο εσένα! ;D

Το ότι υπάρχουν καλοί κατασκευαστές υπάρχουν και πολλοί μάλιστα. Το θέμα είναι πως σκοπεύεις να αξιοποιήσεις το όργανο εσύ, αν σκοπεύεις στο μέλλον να αγοράσεις άλλο κτλ.

 

Πάντως χωρίς πλάκα και αυτά που σου πρότεινα δεν είναι καθόλου κακά όργανα... σε πάνε άνετα πολύ παραπέρα απο το δίπλωμα.

 

Τώρα αν θες οπωςδήποτε να έχεις μια Smallman ή μια Romanillos είναι άλλο θέμα. Αλλα μιλάμε για πολλά χρήματα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα σου πρότεινα να παίξεις με όλες αυτές που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα γιατι είναι όργανα με διαφορετικά χαρακτηριστικά και ήχο. Δες αν σου κάνει κάτι απο αυτά, αλλιώς ξεκίνα να παίζεις με όργανα ξένων κατασκευαστών που έχουν κάποιοι στην Ελλάδα και βλέπεις. Μην ακούς βιντεο ή δίσκους γιατι δεν θα πάρεις αντιπροσωπευτική εικόνα για το κάθε όργανο.

 

Οι Guernica και οι Alhambra είναι πολυ καλά όργανα για τα χρήματά τους, αλλα όλα αυτά που λέμε εδώ είναι πιο πάνω σε κατηγορία.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εγω

 

- ειμαι παλιος ιδιοκτητης "Γυπας" ,

- εχω συζητησει πολυ μαζι του ,

- εχω ακουσει παιξει και παρατηρησει απο κοντα και μακρια διαφορα μοντελα του σε αρκετους χωρους μαζι με αλλες,

- με την δικια μου εχω παιξει μαζι με kohno υπερδιπλασιας τιμης ,

- και επισης διπλα-διπλα με ισαξια Ευθυμιαδης ,  

- εχω ακουσει την προσφατη "Γυπας" ενος μαθητη μου

- απο τοτε που την εδωσα λογω αναγκης ειμαι πικρα μετανιωμενος και οταν ξαναμαζεψω χρηματα , δεν προκειται να το σκεφτω ΚΑΘΟΛΟΥ ,

 

προτεινω Γυπας "χωρις συζητηση"....

απλα σπερνουν και αξιζουν μεχρι και το τελευταιο ευρω.

 

τονιζω δεν εχω ουτε συγγενεια , ουτε συμφερον , ουτε διαφημιστικους σκοπους , ουτε οτιδηποτε μπορει να βαλει το μυαλο σας.

μιλαω βασει εμπειριων και μονο.

 

ελπιζω να βοηθησα.

καλη τυχη.

 

Οι Guernica και οι Alhambra είναι πολυ καλά όργανα για τα χρήματά τους, αλλα όλα αυτά που λέμε εδώ είναι πιο πάνω σε κατηγορία.

 

+2010

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Guernica και οι Alhambra είναι πολυ καλά όργανα για τα χρήματά τους, αλλα όλα αυτά που λέμε εδώ είναι πιο πάνω σε κατηγορία.

+1 σε αυτο!

ας μην μπερδευουμε τον συμφορουμιτη!

 

και εγω εχω ακουσει(ποτε παιξει) δυο ιδιας εποχης κιθαρες του γυπα και του ευθυμιαδη και οι δυο σπερναν! :)

αλλα παρολα αυτα του γυπα μ αρεσε λιγο παραπανω!

 

 

ΔΕΝ προτεινω καθόλου τον Παύλο Γύπα, γιατι παρά το γεγονός ότι οι κιθάρες του μου αρέσουν πολύ, το ιδιότροπο του χαρακτήρα του μπορούν να σε φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση στο μέλλον (εκ πείρας) όταν πιθανά να χρειαστείς μια επισκευή.

 

 

δεν εχω ιδεα αν ισχυει αυτο, αλλα γνωμη μου ειναι πως πρεπει να το λαβεις σοβαρα υποψιν σου!

χιλιες φορες ελαφρως χειροτερο οργανο η ελαφρως ακριβοτερο, παρα να χαλασετε τις καρδιες σας με τον μαστορα και να μπλεξεις σε καμια ιστορια! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου