Προς το περιεχόμενο

vst plugins κατα την ηχογραφηση


koxcygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω μια απορεια για τα vst plugins που χρησημοποιουμε κατα την ηχογραφηση π.χ ενας compressor στην φωνη η ενα guitar amp modeling. Ας παρω για παραδειγμα το guitar rig. Γραφω μια κιθαρα και βαζω insert το guitar rig ....λογικα το σημα μου γραφετε αφου εχει περασει μεσα απο το guitar rig, Η απορεια μου ειναι απλη. Γιατι οταν στη συνεχεια σβησω το vst plugin η κιθαρα ακουγετε καθαρη λες και δεν ειχε περασει απο καπου, λογικα δεν επρεπε να γραφτει η κιθαρα μεσα απο το guitar rig και  οταν το σβησω η κιθαρα να ακουγετε επεξεργασμενη.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλή ερώτηση. Συμβαίνει και σε εμένα όταν ηχογραφώ με πρόγραμμα που δεν δουλεύει μέσα από το DAW. Πρέπει να έχει να κάνει με την "καλωδίωση" και την πορεία του σήματος. Όπως το φαντάζομαι τώρα, θα μπορούσε η κιθάρα σου να ηχογραφείται και μετά να περνάει από το Guitar Rig. Έτσι εσύ την ακούς μεν επεξεργασμένη από τον τελευταίο σταθμό (ηχείο) όμως η εγγραφή έχει προηγηθεί της επεξεργασίας, κάτι που μάλλον δεν θέλεις :-)

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση. Συμβαίνει και σε εμένα όταν ηχογραφώ με πρόγραμμα που δεν δουλεύει μέσα από το DAW. Πρέπει να έχει να κάνει με την "καλωδίωση" και την πορεία του σήματος. Όπως το φαντάζομαι τώρα, θα μπορούσε η κιθάρα σου να ηχογραφείται και μετά να περνάει από το Guitar Rig. Έτσι εσύ την ακούς μεν επεξεργασμένη από τον τελευταίο σταθμό (ηχείο) όμως η εγγραφή έχει προηγηθεί της επεξεργασίας, κάτι που μάλλον δεν θέλεις :-)

 

Ακριβως

 

Και λογικο ειναι να μην θελω κατι τετοιο, γιατι αν π.χ θελω να βαλω εναν κομπρεσορα σε φωνη λογικα δεν θα κανει τιποτα κατα την ηχογραφηση και γενικα δεν υπαρχει και λογο να χρησημοποιω plugins κατα την ηχογραφηση παρα μονο στη μιξη

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν θέλεις να ηχογραφήσεις και το plug in θα πρέπει να το βάλεις insert στο input και όχι στο track.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν βάλεις το vst plugin στο input & βγάλεις το Direct monitoring & πατήσεις την επιλογή monitor στο audio track,αυτό που ακούς το γράφεις.

 

Λάθος αυτά που σου έγραψα είναι για insert στο audio track.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική συμβουλή βέβαια μιας και γράφεις με plugins είναι να χρησιμοποιείς όσο το δυνατόν λιγότερα κατά την ηχογράφηση. Δεν λέμε τώρα για το Guitar Rig που είναι ο ήχος σου αυτός καθαυτός αλλά π.χ. reverb, compressor, τέτοια εφέ δεν είναι καλό να τα χρησιμοποιείς όταν ηχογραφείς καθώς έτσι, αν αργότερα π.χ. δεν σου άρεσε το reverb που έβαλες, δεν μπορείς να το διορθώσεις, παρά μόνο να το ξαναγράψεις. Οπότε να γράφεις όσο πιο "καθαρά" και "στεγνά" μπορείς, και περαιτέρω επεξεργασία στη μίξη.

 

Διορθώστε με φίλοι συμφορουμίτες, αλλά καλά δεν λέω;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Κάτι σχετικό που θέλω να ρωτήσω... Πως μπορείς να κάνεις monitor με εφφέ κατά την  ηχογράφηση (φωνές πχ) αλλά να ΜΗΝ γράψεις το εφφέ; Έχω cubase

Ευχαριστώ!

Ηλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν θέλεις να ηχογραφήσεις και το plug in θα πρέπει να το βάλεις insert στο input και όχι στο track.

 

Ποιο input??? Καπου μπερδευτικα.(ακυρο)

Δηλαδη το βαζω στο vst input chanel και μετα την ηχογραφηση  αφαιρω το plugin. Σωστα?

 

Καλημέρα,

Κάτι σχετικό που θέλω να ρωτήσω... Πως μπορείς να κάνεις monitor με εφφέ κατά την  ηχογράφηση (φωνές πχ) αλλά να ΜΗΝ γράψεις το εφφέ; Έχω cubase

Ευχαριστώ!

Ηλίας

Απλα το βαζεις σαν insert στο κανναλι αυτο που και γω...μονο που εγω θελω να το γραφω μαζι με το plug in

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ αλλά χμ δεν αρκεί νομίζω :-( Εάν το βάλω insert στο input όπως στη δική σου περίπτωση (vst effect πχ compressor ή reverb αντί Guitar Gig όμως) τότε θα το γράψει. Απλά δεν θα το ακούω την ώρα της ηχογράφησης εκτός αν έχω το monitor του καναλιού ενεργό και ανενεργό το direct monitoring, σωστά; Εγώ θέλω να το ακούω (προς διευκόλυνση του τραγουδιστή πχ) αλλά να μη το γράφω μάλλον σε μπέρδεψα ή δε κατάλαβα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου