Προς το περιεχόμενο

laptop με ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ texas instrmunets chipset


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Υπάρχει κάποιο λάπτοπ στην αγορά με ενσωματωμένο firewire chipset?Διαθέτω μέχρι 1000+- € και θα το χρησιμοποιώ κυρίως με το ni traktor pro ίσως αργότερα και με το ableton.Έχω στον νου μου και το macbook pro 13" αλλά πρόκειται να ανβαθμιστεί σύντομα.Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Υπάρχει κάποιο λάπτοπ στην αγορά με ενσωματωμένο firewire chipset?

 

Ευτυχώς το firewire chipset το δίνουν όλοι πλέον, δεν είναι στα εξτρά χαρακτηριστικά.

Eπίσης ευτυχώς ο μύθος με το ΤΙ chipset καταρρέει, παίζουν σωστά κι άλλα chipsets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα όμως που τα περισσότερα laptop -μιας που μιλάμε για αυτά- δεν "φοράνε" Asus...

Λες να ξέρουνε κάτι παραπάνω οι κατασκευαστές;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η αναγκαιότητα ύπαρξης του Texas Instruments chipset να μην ισχύει πλέον για όλες τις κάρτες ήχου, πάντως προς το παρόν είναι ένας εγγυημένος τρόπος να δουλέψει μια χαρά με κάρτες ήχου συγκεκριμένων κατασκευαστών, π.χ. Focusrite.

Επίσης έχει αναφερθεί ότι και το chipset της VIA δουλεύει σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο στάνταρ windows λάπτοπ για μουσικές εφαρμογές?

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που φτιάχνουν laptops ειδικά για μουσικές εφαρμογές αλλά αφενός μιλάμε για σχετικά μικρές εταιρίες με ό,τι αυτό συνεπάγεται (κυρίως για θέματα service σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά), αφετέρου είναι αρκετά ακριβές λύσεις.

 

Προσωπικά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη μια τόσο εξειδικευμένη λύση προκειμένου να κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Καλύτερα πάρε ένα καλό laptop του εμπορίου, από κάποιον αξιόπιστο κατασκευαστή, με γνωστές πρακτικές γύρω από την υποστήριξη μετά την αγορά του μηχανήματος (ταπεινή μου άποψη φυσικά).

 

Επειδή το πιθανότερο είναι ότι ίσως και να μη χρειαστεί να ξοδέψεις όλο σου το budget, με τα χρήματα που ίσως να περισσέψουν μπορείς να πάρεις έναν SSD σκληρό στο μέλλον και να είσαι καλυμμένος από τον μεγαλύτερο κίνδυνο που διατρέχει ένα laptop κατά τη λειτουργία του, τους κραδασμούς και την ταχύτητα από τον σκληρό δίσκο. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου κάποια πραματάκια Εδεσσαίε που δεν στα έχει πει κανένας, κι κατόπιν κάνε του κεφαλιού σου αρχοντάκο μου.

Το laptop το θέλεις για εργασία στο σπίτι και για home παραγωγές και home working;

Aν ναι τότε κάνεις τεράστιο λάθος που κοιτάς για laptop.Άλλαξε ρότα άμεσα.

Για home working "φτιάξε" ένα desktop με τις καλύτερες προδιαγραφές που υπάρχουν -πιο φτηνά θα σου έρθει- κι ξεκίνα αμέσως δουλειά.

Για φορητότητα πασά μου (το τονίζω για φορητότητα) πάρε ένα laptop με διπλοπύρηνο επεξεργαστή και 2 ή 4 γίγα μνήμη και είσαι αριστροκτατία.

Ούτως ή άλλως πασά μου wav δεν θα αναπαραγάγεις;Aντε στην χειρότερη κανένα live ableton;Mόνο αν έχεις ήδη στο home studio σου δυνατό desktop πάω πάσο.

Είναι πολλοί εκείνοι που ζηλεύουν ότι βλέπουν σε διάφορα φανταχτερά live performance, τα Mac ή τα δυνατά Vaio.

Kαι που να ξέρανε ότι όλοι αυτοί σπίτια τους σε desktop "μαγειρεύουν", είτε pc είτε Mac.

Αριβεντέτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι στο σπίτι υπάρχει ήδη ισχύρο pc ικάνο να σηκώσει ένα αρκετά απαιτητικό project.Απο το λάπτοπ που θα πάρω δεν ζητάω τόσο δύναμη όσο αξιοπιστία.Δεν πρέπει να μου βγάζει έρορ ή να κρασάρει .Αυτό είναι το point μου.Θα χρησιμοποείται για live με το ableton live και με το traktor.

Δεν θα χρησιμοποιηθεί για home αν και σε αυτό το σημείο κάνεις λάθος καθώς είναι πολύ αυτοί που εργάζονται πάνω σε macbook pro και στήνουν ολοκληρη παραγωγή εκεί πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τελευταίο άσε με να αμφιβάλλω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμώ τις ικανότητες των Macbook pro.

Ακόμα μία λάθος αντίληψη που εντόπισα όχι μόνο σε σένα αλλά κι σε πολλούς άλλους.

Το αν είναι σταθερό κι δεν κρασάρει δεν εξαρτάται μόνο από το hardware configuration.

Τα έρορ μας κάνουν "τσα" για πολύ διαφορετικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου