Προς το περιεχόμενο

Bending σε κιθάρες με floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν λογικά όσοι παίζετε σε κιθάρες με floyd rose θα έχετε παρατηρήσει ότι τα σηκώματα έχουν τα προβληματάκια τους.Τί εννοώ?Όταν σηκώνουμε τη χορδή σε τέτοιες γέφυρες σηκώνεται και η γέφυρα καθιστώντας έτσι όλες τις υπόλοιπες χορδές ξεκούρδιστες για όση ώρα η χορδή είναι σηκωμένη.Το φαινόμενο αυτό είναι ακόμα πιο έντονο όταν χρησιμοποιούμε βαριά set χορδών(χωρίς να αλλάζει το κούρδισμα εννοείται).Υπάρχει λύση στο πρόβλημα?

Ή απλά κάθε φορά που θα πρέπει να παιχτεί,και κυρίως ηχογραφηθεί,μια φράση με σηκώματα θα πρέπει να ξεχνάμε το floyd ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μολις χθες εκοψα ενα κομματι ξυλο το κοτσαρησα και την εκανα σταθερη την Jackson μου...τερμα τα προβληματα...συνεχεια in tune  ;)...

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις χθες εκοψα ενα κομματι ξυλο το κοτσαρησα και την εκανα σταθερη την Jackson μου...τερμα τα προβληματα...συνεχεια in tune  ;)...

Sorry αλλά εμένα πρέπει πρώτα να μου κόψει κάποιος το χέρι και μετά το τρέμολο... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα

 

Για να ειμαι ειλικρινης πρωτη φορα το ακουω.

 

Μηπως δεν ειναι σεταρισμενη η κιθαρα σου καλα?

Μηπως να βαλεις κανα ελατηριο παραπανω και να ξανασεταρεις?

Μηπως να παρεις αυτο?  : http://joe.emenaker.com/TremStabilizers/ESP.html

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά κάθε φορά που θα πρέπει να παιχτεί,και κυρίως ηχογραφηθεί,μια φράση με σηκώματα θα πρέπει να ξεχνάμε το floyd ?

 

Εγω παλι γιατι δεν το καταλαβαινω αυτο?

Εγω οταν παιζω αλλα και οταν ηχογραφω και σηκωνω αβερτα γιατι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημμα?

Μαλλον κατι αλλο πρεπει να παιζει.

Εγω παντως δεν μπορω κιθαρα χωρις τρεμολο.sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρει κάποιος κιθάρα με τρέμολο και να της κάνει "πατέντες" για να γίνει σταθερή η γέφυρα και να μην πάρει κιθάρα με σταθερή γέφυρα;  ??? Ε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι γιατι δεν το καταλαβαινω αυτο?

Εγω οταν παιζω αλλα και οταν ηχογραφω και σηκωνω αβερτα γιατι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημμα?

Μαλλον κατι αλλο πρεπει να παιζει.

Εγω παντως δεν μπορω κιθαρα χωρις τρεμολο.sorry.

 

μπορει να εχεις "σφιχτο/α" το τρεμολο/τα ελατηρια και η διαφορα να μην ειναι αισθητη παντως σε κιθαρα με φλοϋντ σιγουρα γινεται αυτο που ειπε ο φιλοσοφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου