Προς το περιεχόμενο

Κενό στο χείλος και μη σφηγμένες βίδες σε καινούριο Snare. Επιτηδευμένο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Πριν λίγες μέρες παρέλαβα το καινούριο μου Pearl Reference (και ναι, είναι υπέροχο!) Έβγαλα λοιπόν τις μεμβράνες και τα στεφάνια σήμερα για να του ρίξω μια ματιά και παρατήρησα τά εξής:

 

Κατ, αρχήν κοιτάζοντας το χείλος που πατά το resonant head, στα σημεία απ' όπου περνάνε τα snares κάνει μια μικρή καμπή προς τα μέσα. Νόμιζα πώς πρέπει το χείλος να είναι ολόισιο. Σίγουρα πάντως μοιάζει να είναι φτιαγμένο έτσι, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως και μία στις χίλιες είναι κάποιο πρόβλημα. Πάντως ο ήχος του μου μοιάζει αψεγάδιαστος...

 

Επίσης, οι βίδες που κρατάνε τα εξαρτήματα δεν ήταν σφηγμένες τελείως. Για να μην το παρακάνω τους έφερα 1/4 στροφή στην κάθε μια, χωρίς να τις ζορίσω, γιατί ξέρω πως πρέπει να είναι σταθερές γιατί παίζει και να λασκάρουν με τον καιρό. Έκανα πατάτα λέτε?

 

Άν έχει κανείς το ίδιο ταμπούρο, μήπως μπορεί να μου πεί αν και σε κείνον συμβαίνουν τα ίδια? Ευχαριστώ!

 

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εσοχή λέγεται snare bed και την έχουν όλα τα ταμπούρα. Χρησιμεύει στο να ακουμπούν οι χορδές στο κάτω δέρμα σε όλο το μήκος τους, και χωρίς αυτή θα βούιζαν σαν τρελές. Είναι από τα σημαντικότερα σημεία στην κατασκευή ενός ταμπούρου, και ανάλογα με το πώς και το πόσο καλά είναι κομμένη μπορεί να το κάνει να ακούγεται από χάλια έως εκπληκτικά.

 

Όσο για τις βίδες – υποθέτω ότι μιλάς για αυτές που κρατάνε τα βασάκια, το μηχανισμό των χορδών κ.λπ. – καλά έκανες και τι έσφιξες αφού σου φάνηκαν χαλαρές, και ακόμη καλύτερα που δεν το παράκανες!

 

Με γειά το Reference! Γράψε εντυπώσεις όταν το φέρεις στα ίσια του και στα μέτρα σου.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, τέλεια! Ευχαριστώ παιδιά γιατί το είχα ένα μικρό αγχος... Αυτό για το Snare bed δεν το ήξερα, πολύ ωραία πληροφορία!

 

Πήρα το ξύλινο 14x6.5! είναι υπέροχο!

 

Προσπαθώ να το φέρω στα μέτρα μου, αλλά είμαι και ολίγον τί άχριστος στο κούρδισμα και το παιδεύω... αλλά ήδη ακούγεται φανταστικά!

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να το φέρω στα μέτρα μου, αλλά είμαι και ολίγον τί άχριστος στο κούρδισμα και το παιδεύω... αλλά ήδη ακούγεται φανταστικά!

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=14

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι... το έχω δεί πάνω από 10 φορές, αλλά νομίζω πως δεν μπορώ να το φέρω στα ίσια του στο τέλος, στο fine tuning (αν θυμάμαι σωστά τον όρο). Επίσης δεν ξέρω πόσο περίπου να σφίξω το κάθε δέρμα... υπάρχει κάποιο στάνταρ ή είναι αναλογα με το κάθε τύμπανο? Ας πούμε, το resonant στο ταμπούρο πρέπει να έιναι πιό σφιχτό από το πάνω. Αλλά δεν μπορώ να το πετύχω ούτε σαν αίσθηση, ούτε σαν νότα (όπως ο Κος Gatzen).

Τί να πω... απλά δεν μπορώ να κουρδίσω...αλλά το παλεύω. Το πολύ συχνό κούρδισμα μπορεί να βλάψει το ξύλο?

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... το έχω δεί πάνω από 10 φορές, αλλά νομίζω πως δεν μπορώ να το φέρω στα ίσια του στο τέλος, στο fine tuning (αν θυμάμαι σωστά τον όρο). Επίσης δεν ξέρω πόσο περίπου να σφίξω το κάθε δέρμα... υπάρχει κάποιο στάνταρ ή είναι αναλογα με το κάθε τύμπανο? Ας πούμε, το resonant στο ταμπούρο πρέπει να έιναι πιό σφιχτό από το πάνω. Αλλά δεν μπορώ να το πετύχω ούτε σαν αίσθηση, ούτε σαν νότα (όπως ο Κος Gatzen).

Τί να πω... απλά δεν μπορώ να κουρδίσω...αλλά το παλεύω. Το πολύ συχνό κούρδισμα μπορεί να βλάψει το ξύλο?

 

ειδικα το reference που ειναι και θηριο δε νομιζω να παθει τιποτα...μην αγχωνεσαι!

και μη κοιτας στο 100% τον Gatzen απλα παρε ιδεες...

 

το reso πρεπει να ειναι καταρχην λεπτο δερμα και σφιχτο...το ποσο σφιχτο εξαρταται απο εσενα

 

στο batter αν θες πχ βαθος και δυναμη το εχεις πιο χαλαρο (low tuned) ενω με τον αντιθετο τροπο το εχεις πιο ''κουδουνιστο''

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα το reference που ειναι και θηριο δε νομιζω να παθει τιποτα...μην αγχωνεσαι!

και μη κοιτας στο 100% τον Gatzen απλα παρε ιδεες...

 

το reso πρεπει να ειναι καταρχην λεπτο δερμα και σφιχτο...το ποσο σφιχτο εξαρταται απο εσενα

 

στο batter αν θες πχ βαθος και δυναμη το εχεις πιο χαλαρο (low tuned) ενω με τον αντιθετο τροπο το εχεις πιο ''κουδουνιστο''

 

Το έχω ριμάξει από χθες το καημένο, κι ακόμα δεν το έχω φτιάξει :(  ενώ ένας φίλος που είχε έρθει και το είχε κουρδίσει, το είχε κάνει μανούλα! Πφφ... τι να πώ, απλά ξενερώνω... τες πα, θα τη βρώ κάποια στιγμή την άκρη...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά! :D

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου