Προς το περιεχόμενο

Vintage τάστα και bending


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ευτυχής κάτοχος μια Gibson SG Junior 61 reissue, η οποία διαθέτει vintage τάστα, τα οποία όσο νά'ναι με δυσκολεύουν κάπως στα bends. Φοράω 10άρες χορδές. Αν πάω σε 11άρες θα δω καμιά βελτίωση στο συγκεκριμένο θέμα ή είναι τελείως άσχετο το μέγεθος των χορδών;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο θα σε δυσκολέψει το μεγαλύτερο gauge χορδών παρά θα σε διευκολύνει. Ίσως με 9άρες, αλλά κι εκείνες παραείναι ψεύτικες. Αλλαγή τάστων, ίσως, μια και το όργανο είναι καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο θα σε δυσκολέψει το μεγαλύτερο gauge χορδών παρά θα σε διευκολύνει. Ίσως με 9άρες, αλλά κι εκείνες παραείναι ψεύτικες. Αλλαγή τάστων, ίσως, μια και το όργανο είναι καλό...

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακούσεις πολλές απόψεις , αλλά καθαρά από προσωπική εμπειρία και εμένα μου έκαναν τη ζωή δύσκολη τα vintage ταστα. Μάλιστα σε μία κιθάρα μου τα άλλαξα και έβαλα jumbo και το αποτέλεσμα ήταν η μέρα με τη νύχτα. Δηλαδή τα bends πλέον στο ίδιο όργανο τα έκανα με πολύ μεγαλύτερη ευκολία. Αυτά όσον αφορά το παράγοντα τάστα . Οσον αφορά τις χορδες , γενικά οσο μεγαλύτερη διάμετρο βάζεις , τόσο περισσότερη δύναμη θέλεις γιά το bend. Αυτά... και ξαναλέω μόνο από προσωπική εμπειρία

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα απλώς πέρνα λίγο χρόνο πάνω στην κιθάρα, και θα συνηθίσεις. Ανταλλάσεις λίγη "συγκέντρωση" στα bends, με μια ταστιέρα που "γλυστράει", που πιστεύω ότι είναι σημαντικό.

 

Εγώ έχω 2 - 3 κιθάρες, με vintage και jumbo, και μετά απο λίγο απλώς μαθαίνεις να παίζεις αυτόματα έτσι ή αλλιώς - το οποίο είναι εμπειρία απο μόνο του, αν το δείς και σαν κιθαρίστας/παίχτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα απλώς πέρνα λίγο χρόνο πάνω στην κιθάρα, και θα συνηθίσεις. Ανταλλάσεις λίγη "συγκέντρωση" στα bends, με μια ταστιέρα που "γλυστράει", που πιστεύω ότι είναι σημαντικό.

 

Εγώ έχω 2 - 3 κιθάρες, με vintage και jumbo, και μετά απο λίγο απλώς μαθαίνεις να παίζεις αυτόματα έτσι ή αλλιώς - το οποίο είναι εμπειρία απο μόνο του, αν το δείς και σαν κιθαρίστας/παίχτης.

 

Εδώ θα διαφωνήσω (εν μέρει). Σίγουρα είναι καλό να μπορείς να παίξεις σε οτιδήποτε, αλλά ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν συγκεκριμένοι παράγοντες που κάνουν ένα όργανο να σε βολεύει περισσότερο. Κι εγώ μπορώ να παίξω στα ρόπαλα των framus, και μάλλιστα είναι ΠΟΛΥ άνετα για συγκεκριμένα παιξίματα, αλλά αν θέλω να παίξω σόλο της προκοπής νιώθω at home με πιο shred-o-μανίκια τύπου Ibanez κλπ. Φυσικά είναι ανάλογα πως και τι παίζει ο καθένας, και φυσικά έχει να κάνει και με το επίπεδο του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποία διαθέτει vintage τάστα

 

κανεις λαθος,ΔΕΝ φοραει vintage ταστα (αν εννοεις τυπου Fender),ολες οι Gibson παντα φορουσαν medium jumbo ταστα οπως και η δικη σου (τα λεγομενα "Gibson Frets") τα οποια ειναι μια χαρα ταστα (ειδικα με το 12αρι radius της κιθαρας σου δεν πρεπει να εχεις απολυτως κανενα προβλημα).

 

με αλλα λογια η  κιθαρα σου θελει απλα ενα ΚΑΛΟ σετ-απ.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι Gibson παντα φορουσαν medium jumbo ταστα οπως και η δικη σου (τα λεγομενα "Gibson Frets") τα οποια ειναι μια χαρα ταστα (ειδικα με το 12αρι radius της κιθαρας σου δεν πρεπει να εχεις απολυτως κανενα προβλημα).

 

Δεν εβγαινε μια εποχη μια εκδοση της Les Paul Custom με πολυ μικρα ταστα, που της ειχε μεινει και το παρατσουκλι Fretless Wonder?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα (το 1955) την εκαναν αυτη τη πατατα και δεν το ξανακαναν ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να το θέσω χωρίς να φανώ ιδιαιτέρως τσομπάνης; Χμμμ...

Τα τάστα είναι τόσο χαμηλά που καθώς κάνω bend στη χορδή νιώθω ότι βρίσκει το δάχτυλο κατευθείαν και το ξύλο της ταστιέρας...  :-\

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου