Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση fender squier classic vibe 50s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...κανω διαφορες σκεψεις τον τελευταιο καιρο για την αναβαθμιση της κιθαρας αυτης που περιλαμβανει: γεφυρα, κλειδια(me lock), νεους μαγνητες (σκεφτομαι γι αυτους εδω http://www.thomann.de/gr/fenderscn_stratocaster_pickup_set_aw.htm) και τελος το συστημα me to s-1 switch της φεντερ( επαιξα με την στρατ ενος φιλου μ αυτο και με ενθουσιασε)

 

πιστευετε οτι θα αξιζε καποια τετοια αναβαθμιση..δηλαδη θα ειχα πολυ καλυτερο ηχο μετα απ αυτο?(τα ξυλα της ειναι maple στο μπρατσο και alder(πως λεγεται αυτο στα ελληνικα) στο σωμα)

επισης τι γνωμη εχετε για τους μαγνητες και το s-1 switch που σκεφτομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το original floyd κάνει σχεδόν όσο η κιθάρα και θα σου αλλάξει τον ήχο δραματικά (γνώμη μου). Τους μαγνήτες δεν τους έχω ακούσει. Γιατί θες αυτούς συγκεκριμένα; Έχεις παίξει αρκετά την κιθάρα για να κρίνεις ότι θέλουν αλλαγή οι μαγνήτες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το original floyd κάνει σχεδόν όσο η κιθάρα και θα σου αλλάξει τον ήχο δραματικά (γνώμη μου).

 

+1

 

Εκτός αυτού, το FR σε μια fender είναι τόσο μα ΤΟΣΟ άσχημο...  ;D

 

Γενικά έχοντας παίξει την classic vibe, πραγματικά πιστεύω πως είναι ουσιαστικά μια μεξικάνικη με μερικά updates! Οι μαγνήτες της είναι πάρα πολύ καλοί, και προσωπικά τους προτιμώ απ'τους scn (τους βρίσκω τους χειρότερους της fender), αλλά γούστα είναι αυτά... Αν ζορίζεσαι τόσο με το ξεκούρδισμα (που απ'όσο είδα δεν ήταν θέμα) τότε μπορείς άνετα να βάλεις ένα σετ locking κλειδιά, αν και ποτέ δεν είναι θέμα κλειδιών αλλά set-up και nut, οπότε μπορείς κάλλιστα απλά να βάλεις ένα καλύτερο nut, να κάνεις ένα γενικό set-up με ότι αυτό συνεπάγεται και θα'σαι μια χαρά. Το wiring φυσικά μπορείς να το κάνεις όπως θες, δεν είναι κάτι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστην κάτω την κιθαρούλα βρε και είναι και κουκλί!!!!Καλύτερα πάρε κάνα μεταλοκίθαρο και άστην αυτή γιατί σε 5-6 χρόνια θα καταλάβεις την αξία της!!!!!! (άσε που με τα λεφτά που θα έδινες για όλα όσα είπες παίρνεις πάρα πολύ καλό όργανο... Κοντά στα 500 ευρώ θα έδινες για όλα αυτά που είπες)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5 χρονο + επαιζα μ αυτη μεχρι που πηρα μια επιφον...τους μαγνητες αυτους τους ειχε η στρατ deluxe του φιλου μου, βεβαια αλλο squier αλλο american deluxe αλλα ο ηχος τους και σε συνδυασμο με το s-1 switch με τρελαναν...παρολαυτα θα ηθελα να ακουσω και αλλες προτασεις για μαγνητες(εχω διαβασει και οτι οι texas special ειναι καλοι..η αληθεια ειναι οτι εχω ενα θεματακι με το ξεκουρδισμα γι αυτο το θελω το locking nut..απλα δεν το ανεφερα πριν ::)..οσο για την γεφυρα, το τρεμολο δηλαδη παιρνει καποιο update που θα αναβαθμισει τον ηχο μου? για το s-1 switch τι γνωμη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς το Floyd τότε. Έχουν κυκλοφορήσει κάτι βιντεάκια εδώ μέσα για να σετάρεις το τρέμολο. Βρες τα. Θες ντε και καλά noiseless;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γλυκο, μπλουζ, ροκ...σιγουρα οχι προς μεταλ μερια κ hard

Βρες έναν καλό μάστορα να σου αλλάξει Nut και να σου σετάρει καλά την κιθάρα, βρες μία καλή κάβα να πάρεις jack daniels και μια χαρά blues θα παίζεις μετά... Τώρα αν θες οπωσδήποτε να αλλάξεις μαγνήτες σε βλέπω για τουλάχιστον έναν DiMarzio DP409 στο neck...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω ντε και καλα αυτους...ως παραδειγμα τους εφερα..σιγουρα μπορει να υπαρχουν πολυ καλυτεροι..οσο για το φλο'υ'ντ τωρα που διαβασα και καποια αλλα αρθρα το ξεχασα ηδη :P οποτε με ενα λοκ νατ, κενουριους μαγνητες και (κατα προτιμηση) το συστηματακι αυτο (s-1) ειμαι κομπλε?(μπορει να εχω κολλησει μ αυτο αλλα απ οτι ακουσα στην κιθαρα του φιλου μου σου δινει παραπανω επιλογες να σινδυασεις τον ηχο των μαγνητων) με ενα καλυτερο τρεμολο-γεφυρα δεν θα εχω καμια διαφορα?(μπορει και με αυτο να εχω κολλησει αν και ειναι περισσοτερο πληροφοριακο το θεμα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου