Προς το περιεχόμενο

Peavey Valve King 112 vs Kustom Defender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αν κ έψαξα στο φόρουμ δεν βρήκα αναφορές για τον PEAVEY VALVE KING 112 http://www.dv247.com/guitars/peavey-valve-king-112-guitar-amp-combo--37606

 

Για τον http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm  έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ αλλά σε σχέση με τον peavey τι λέτε κ εσείς?Ο ενισχυτής είναι για έναν μαθητή μου 15 χρονών που πρόσφατα αγόρασε μία hagstrom http://guitare.playback.fr/hagstrom-ultra_swede_cosmic_black_burst-16421.html

 

Ο λογική μου λέει πως μιας κ ο kustom έχει λιγότερα μπιχλιμπίδια θα έχει καλύτερο ήχο απ τον peavey των δύο καναλιών.Απ την άλλη σκέφτομαι πως με τα δύο κανάλια ο Peavey θα του δώσει κ τα βρόμικα μιας κ εφέ δεν πρόκειται να πάρει άμεσα.Ποια είναι η γνώμη σας?Είναι τόση η διαφορά τους ώστε να απαρνηθεί τα παραπάνω χαρακτηριστικά του peavey?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν σχέση μεταξύ τους οι παραπάνω, ίσως με τον peavey classic 30 θα χωρούσε

σύγκριση. Ο valveking είναι απλά μια πρόταση με αρκετά specs για τα λεφτά του αλλά

στην υλοποίηση μάλλον τα χαλάει... περίμενε λίγο να τον θάψουν και όσοι τον έχουν

ακούσει :D.

Aυτή τη στιγμή πάντως υπάρχει και ένας defender στις αγγελιες με 320 ευρώ όπως επίσης

και μια tonelab st με 120, εγώ τουλάχιστον με αυτό το budget προς τα εκεί θα πήγαινα.

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32643

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32076

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον ο συνφορουμίτης δεν έψαξε καλά. Σχετικά θέματα υπάρχουν από κάτω σαν λινκς. Περισσότερα υπάρχουν στην αναλυτική αναζήτηση που βγαίνει αν κάνει κάποιος κλικ στον μεγεθυντικό φακούλη πάνω δεξιά. Ο Defender είναι ένας πολύ καλός και με ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες δυνατότητες και design ενισχυτής, ενώ ο συγκεκριμένος Valve King βρίσκεται κάτω από τόνους χώμα εκ του συχνότατου, αδιάλειπτου και σχεδόν καθολικού θαψίματος, το οποίο ίσως υπάρχει μια πιθανότητα στα 5 εκατομμύρια να μην ασπαστεί σαν άποψη όταν κάνει αυτό που οφείλει, δηλαδή να τους ακούσει και τους δυο ο ίδιος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τον http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm  έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ αλλά σε σχέση με τον peavey τι λέτε κ εσείς?Ο ενισχυτής είναι για έναν μαθητή μου 15 χρονών που πρόσφατα αγόρασε μία hagstrom http://guitare.playback.fr/hagstrom-ultra_swede_cosmic_black_burst-16421.html

 

 

Ο defender είναι μία χαρά αξιοπρεπής ενισχυτής και τα 50watt του αρκετα για να βγάλουν πρόβα.

Με ένα πεταλάκι επιπλέον για gain θα είναι οκ...

επίσης σε συνδιασμό με τη swede θα βγάζει μια χαρά γλυκό bluesy ήχο....

 

άλλωστε υπάρχει ο defender στον Κουρμπη στα εξαρχεια ... οπότε εύκολα τον ακούτε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε bloody_sunday ξέρω για το κουμπάκι με τον μεγεθυντικό φακό αλλά τ αποτελέσματα που μου έβγαλε ήταν για τον 212 κ όχι για τον 112 που ρωτάω.ΑΝ δεις κ εσύ στ από κάτω θέματα οι τίτλοι αναφέρουν τον 212 εκτός από το πρώτο που μάλλον μου διέφυγε.Τώρα για να τους ακούσουμε είναι δύσκολο εως αδύνατον μιας κ μένουμε επαρχεία.

Φίλε bihlas87 έχω δει τις αγγελίες κ δεν θα ρωτούσα καθόλου για το ποιος είναι καλύτερος με τέτοια τιμή αλλά θέλει καινούριο...

Οπότε καταλήγουμε στον kastom με outsider τον BLACKHEART HANDSOME DEVIL λόγο χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον ο συνφορουμίτης δεν έψαξε καλά. Σχετικά θέματα υπάρχουν από κάτω σαν λινκς. Περισσότερα υπάρχουν στην αναλυτική αναζήτηση που βγαίνει αν κάνει κάποιος κλικ στον μεγεθυντικό φακούλη πάνω δεξιά. Ο Defender είναι ένας πολύ καλός και με ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες δυνατότητες και design ενισχυτής, ενώ ο συγκεκριμένος Valve King βρίσκεται κάτω από τόνους χώμα εκ του συχνότατου, αδιάλειπτου και σχεδόν καθολικού θαψίματος, το οποίο ίσως υπάρχει μια πιθανότητα στα 5 εκατομμύρια να μην ασπαστεί σαν άποψη όταν κάνει αυτό που οφείλει, δηλαδή να τους ακούσει και τους δυο ο ίδιος.

παραθέτω αυτούσια τα λόγια του Superfunk και επαυξάνω έχοντας τον PV VK212

Κοιτα αυτος ο ενισχυτης ειναι σχεδιασμενος πανω στα αχναρια του Pro & Twin Reverb.

Αρα θα τον κρινουμε με βαση αυτους τους ενισχυτες.

Επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου καμμια 20αρια τετοιοι ενισχυτες &

εχοντας παιξει προσφατα & με τα δυο μοντελλα (τον 50αρη & τον 100αρη) μπορω να σου πω οτι πραγματικα εντυπωσιαστηκα απο τον ζεστο & δυναμικο ΚΑΘΑΡΟ ηχο τους (για αυτο αλλωστε αγοραζεις εναν τετοιο ενισχυτη).

Ο 100αρης ειδικα σκοτωνε (δεν μπουκωνε με τιποτα ακομα και σχεδον τερματισμενος) αν θες βρωμα προενισχυσης κοιτα αλλου (η παρε πεταλακια) μια και το βρωμικο καναλι του ειναι (οπως και στο 90% ολων των ενισχυτων που κυκλοφορουν κατα την ταπεινη μου γνωμη :lol: ) για τα μπαζα.

Βεβαια και οι δυο ενισχυτες με μια αλλαγη μεγαφωνων (π.χ ενα η δυο Eminence Legend που κανουν 50 ευρω) θα ακουγονται ακομα καλυτερα.

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ανάγνωση όσων έχω γράψει φανερώνει πως μιλάω για τον 50ρη 1x12 και όχι για τον 100ρη 2x12, κι αυτό, όπως ΕΠΙΣΗΣ σημειώνεται, γιατί δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά τον δεύτερο αλλά μόνο τον πρώτο. Ο 100ρης μαθαίνω από αξιόπιστα άτομα όπως ο Williamsats και ο SF πως είναι η μέρα με τη νύχτα απ΄τον μικρό του αδερφό, το οποίο επειδή έχω εμπιστοσύνη στο κριτήριο και στα αυτιά τους το λαμβάνω υπόψη, αν και δεν πολυκαταλαβαίνω πώς θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό σε δυο μοντέλα της ίδιας σειρά ενισχυτών όταν το ένα είναι, κατά τη γνώμη μου, μια συμφορά.

 

Εννοείται βέβαια πως δεν γράφω μ*&%κίες παραπληροφορώντας απλά και μόνο για να περάσει η ώρα μου στο φόρουμ, μιας κι έχω διαπιστώσει πως πολλοί άλλοι είχαν κατά καιρούς την ίδια άποψη με μένα, η οποία όταν είναι διαμορφωμένη φυσικά δεν επηρεάζεται από το τι θα έλεγε πχ. ο φίλος μου ο SF ή οποιοσδήποτε άλλος. ΚαπίΣ?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ανάγνωση όσων έχω γράψει φανερώνει πως μιλάω για τον 50ρη 1x12 και όχι για τον 100ρη 2x12, κι αυτό, όπως ΕΠΙΣΗΣ σημειώνεται, γιατί δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά τον δεύτερο αλλά μόνο τον πρώτο.

ΝΑι το κατάλαβα αυτό κ σ ευχαριστώ για την γνώμη σου.

Για την αναζήτηση λέω εγώ που μου έγραψες να χρησιμοποιείσω.Οπως βλέπεις κ εσύ στα σχετικά θέματα από κάτω όλα μιλάνε για τον 212 κ όχι για τον 112 που θέλω εγώ.Γι αυτό κ δημιούργησα καινούριο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να φανεί πως ίσως σας "μαλώνω", κ. Τάκη. Θέλετε γνώμες και αν υπάρχει κόσμος που τις έχει, καλείται να τις παραθέσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ανάγνωση όσων έχω γράψει φανερώνει πως μιλάω για τον 50ρη 1x12 και όχι για τον 100ρη 2x12, κι αυτό, όπως ΕΠΙΣΗΣ σημειώνεται, γιατί δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά τον δεύτερο αλλά μόνο τον πρώτο. Ο 100ρης μαθαίνω από αξιόπιστα άτομα όπως ο Williamsats και ο SF πως είναι η μέρα με τη νύχτα απ΄τον μικρό του αδερφό, το οποίο επειδή έχω εμπιστοσύνη στο κριτήριο και στα αυτιά τους το λαμβάνω υπόψη, αν και δεν πολυκαταλαβαίνω πώς θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό σε δυο μοντέλα της ίδιας σειρά ενισχυτών όταν το ένα είναι, κατά τη γνώμη μου, μια συμφορά.

 

Εννοείται βέβαια πως δεν γράφω μ*&%κίες παραπληροφορώντας απλά και μόνο για να περάσει η ώρα μου στο φόρουμ, μιας κι έχω διαπιστώσει πως πολλοί άλλοι είχαν κατά καιρούς την ίδια άποψη με μένα, η οποία όταν είναι διαμορφωμένη φυσικά δεν επηρεάζεται από το τι θα έλεγε πχ. ο φίλος μου ο SF ή οποιοσδήποτε άλλος. ΚαπίΣ?

Nομιζω οτι ΕΓΩ ειπα ΠΑΛΙ απλα τη γνωμη μου.....

Σεβομενος ΟΛΟΥΣ...

Τα συμπερασματα δικα σας....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου