Προς το περιεχόμενο

Χρήση studio monitors ως monitors για πρόβες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, ήθελα να ακούσω κάποια άποψη για την χρήση των Tascam vla5 ως μονιτορς για τις πρόβες που κάνουμε με το συγκρότημα μου. Είναι επιτρεπτό να χρησιμοποιούμε τέτοια μηχανήματα για τις πρόβες ή κατα κάποιο τρόπο τα καταστρέφουμε?

 

Τώρα θα μου πείτε γιατί να το κάνουμε αυτό, αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχουν χρήματα για κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/the_box_pa202a_mixer_bundle_2.htm, αναγκαστικά στρεφόμαστε στη χρήση των tascam.

 

 

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες για πρόβες, εννοεις π.χ. ηλεκτρονική ντραμς+2 κιθάρες+μπασσο+φωνή πάνω στα μόνιτορ μέσα από κονσόλα/κάρτα ηχου σε εντάσεις δωματίου;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα χρειαζόμαστε μόνο για την φωνή. Ουσιαστικά 1 μικρόφωνο θα ακούγεται από εκεί, και ίσως ένα 2ο σε κάποια σημεία. Προφανώς δεν θα παίζουν τσίτα και για πολύ ώρα. Τα υπόλοιπα όργανα (drums, μπασο, 1 κιθάρα, πλήκτρα) βγαίνουν από δικούς τους ενισχυτές.

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι να μην κάνεις limit up με τις φωνές  ;D

 

Eνα limiter θα ήταν χρήσιμο.

 

Από κει και πέρα αν είναι να ανταγωνιστείς άλλους ενισχυτές οργάνων θα δείξει ανάλογα με το πόσο δυνατά θα παίζετε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρόφωνα θα περάσουν από αυτή την κονσόλα

http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm

 

Αρα αυτό που μου λές είναι ότι αν δεν πικάρουν τα μικρόφωνα τότε λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου