Προς το περιεχόμενο

Artwork εξωφύλλου CD (από diy ως vasipap)


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

M' αρέσει που συμφωνείς κι όλας...Σε αυτή τη ζωή, ότι πληρώσεις πέρνεις. Δεν το δίνεις καλύτερα και στην ανηψιά σου των 10 χρόνων και πάρτης 2 γλυφιτζούρια....πιο φτηνά θα σου έρθει...

Με αυτή τη λογική και τη τελική μίξη να τη κάνει ο περιπτεράς που έχει ένα καλό laptop...

Ε, εντάξει δεν είπαμε να του κάνει artwork ο DiSilvio ;D

Για μία πρώτη δουλειά μπορείς να αρκεστείς σε ένα απλά καλό artwork.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για μία πρώτη δουλειά μπορείς να αρκεστείς σε ένα απλά καλό artwork.

Θα αρκεστείς και σε μία απλά καλούτσικη μίξη, μια απλά καλούτσικη σύνθεση...?

Μην ξεχνάς ότι για να σε διαλέξει κάποιος να σε ακούσει, μέσα στους πολλούς (μα πάρα πολλούς...), πρώτα από όλα, θα πρέπει να τον τραβήξει το εξώφυλλό σου...εάν τα καταφέρεις με 100 ευρώ, στείλε μου και μένα τον γραφίστα plz...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' αρέσει που συμφωνείς κι όλας...Σε αυτή τη ζωή, ότι πληρώσεις πέρνεις. Δεν το δίνεις καλύτερα και στην ανηψιά σου των 10 χρόνων και πάρτης 2 γλυφιτζούρια....πιο φτηνά θα σου έρθει...

Με αυτή τη λογική και τη τελική μίξη να τη κάνει ο περιπτεράς που έχει ένα καλό laptop...

 

Marathon εξαρτάται τι θες. Μην παρεξηγείς. Δεν θέλουν όλοι εξώφυλλο πληρωμένο 1000 ευρω απο "professional". Και δεν θεωρουν όλοι ωραία τα εξώφυλλα τα επαγγελματικά, τίγκα στην φάτσα και τιποτα άλλο, ουτε θεωρουν όλοι ότι αξίζει το εξώφυλλο της μαντονα που απλα την δειχνει και κοστισε ποσα χιλιάρικα. Ειναι θέμα γουστου αυτο, δεν ειναι "οτι πληρώνεις παίρνεις" σε καμία περίπτωση. Και οταν λέω φίλο εννοώ άτομο προφανώς που να ασχολείται και να ξέρει. Δεν αξίζουν σε ποιότητα μονο οι εταιρείες και οι πολυεθνικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρκεστείς και σε μία απλά καλούτσικη μίξη, μια απλά καλούτσικη σύνθεση...?

Μην ξεχνάς ότι για να σε διαλέξει κάποιος να σε ακούσει, μέσα στους πολλούς (μα πάρα πολλούς...), πρώτα από όλα, θα πρέπει να τον τραβήξει το εξώφυλλό σου...εάν τα καταφέρεις με 100 ευρώ, στείλε μου και μένα τον γραφίστα plz...

 

Θα σου στειλω οποτε θες με pm. Τα ισοπεδώνεις εντελώς, δεν μιλησε κανεις για μίξη! αλλά ΝΑΙ , μπορεις να κάνεις και ποιοτική μίξη σε φίλο που ξέρει ή σε εκολαπτόμενο ηχολήπτη. Μην επαναλαμβάνομαι αλλά τις μίξεις του εμπορίου εν ελλάδι τις θεωρώ πανμέτριες με εξαίρεση Αλκίνοο Ιωαννίδη και κάποιες άλλες. Μην τα πηγαίνεις όλα με την τιμή επιτέλους. Μα επιτέλους δείξτε μου εξώφυλλα από δίσκους εμπορίου που αξίζουν και δεν μπορούν να φτιαχτούν ακόμα και από απλούς semipro του 200 ευρώ το όλο artwork? Υπαρχουν τρελοί freelancers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οταν λέω φίλο εννοώ άτομο προφανώς που να ασχολείται και να ξέρει. Δεν αξίζουν σε ποιότητα μονο οι εταιρείες και οι πολυεθνικές.

Δεν παρεξηγώ ούτε ισοπεδώνω, αλλά εάν αρχίσεις τις εκπτώσεις...γιατί να μην τις κάνεις και στα υπόλοιπα? Μίξεις, mastering, σύνθεση...όλα σχετικά είναι...

Δεν έχει καμμία σχέση με πολυεθνικές και εταιρίες...μόνο με νοοτροπίες και προσωπικό γούστο. Θα επιμείνω πάντως ότι σε αυτή τη ζωή, ότι πληρώνεις, πέρνεις, ακόμα και εάν ό φίλος σου ασχολείται και ξέρει. Μην ξεχνάς ότι ζεί από αυτό εάν ασχολείται και ξέρει ;)

 

Υπαρχουν τρελοί freelancers.

Βεβαίως, αλλά (συνήθως) δεν δουλεύουν σε Corel και ούτε πέρνουν 200 ευρώ ;D

 

και δεν μπορούν να φτιαχτούν ακόμα και από απλούς semipro του 200 ευρώ το όλο artwork

Ας πάρουμε την απλή περίπτωση που έχει το εξώφυλλο μία μόνο, σωστή φωτογράφηση. Ένας καλός φωτογράφος πέρνει 200 ευρώ νομίζεις? Θα σου θυμίζω κάτι που λέω πάντα...η τεχνολογία (το ότι μας έδωσε σε όλους ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές), δεν μας έκανε και όλους φωτογράφους, απλά "αδελφές και παλληκάρια, γίναμε μαλλιά-κουβάρια" ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα επιτέλους δείξτε μου εξώφυλλα από δίσκους εμπορίου που αξίζουν και δεν μπορούν να φτιαχτούν ακόμα και από απλούς semipro του 200 ευρώ το όλο artwork?

Iδού και ένα από τα αγαπημένα μου που δεν γίνεται με 200 ευρώ... ;D

523426985_b8b0b91069.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν τα καταφέρεις με 100 ευρώ, στείλε μου και μένα τον γραφίστα plz...

Έχω τη γυναίκα μου ;D

 

Ναι μαζί με την μήτρα είναι η τιμή. Στην arcadia παλιά είχαμε βγάλει cd σε 1.000 αντιτυπα και ήταν 1000 ευρω τα παντα όλα έτοιμα σπίτι σου. Τα 2.000 αντιτυπα πηγαιναν 1500 αν θυμαμαι καλα και γενικώς όσο ανεβαινει τοσο μικραίνει.

Πω πω, έπεσαν οι τιμές. Κάποτε μου ζητούσαν 250000δρχ μόνο για μήτρα.

Λες να το ξανασκεφτώ με τα νέα δεδομένα?

 

ότι πληρώνεις, πέρνεις

Σίγουρα και επειδή τη σήμερον ημέρα, πρώτα θα ακούσουμε και μετά θα δούμε, καλύτερα να επενδυθούν τα χρήματα σε μία καλή μίξη παρά σε ένα εξώφυλλο και "μπούκλετ", γνώμη μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη γυναίκα μου ;D

Τυχερός....και τζαμπατζής!!! ;D ;D

 

Σίγουρα και επειδή τη σήμερον ημέρα, πρώτα θα ακούσουμε και μετά θα δούμε

Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πώ. Εάν μπείς σε μία σελίδα με 100 εξώφυλλα άγνωστων μουσικών, θα ακούσεις πρώτα αυτούς που το εξώφυλλό τους θα σου τραβήξει το μάτι

 

καλύτερα να επενδυθούν τα χρήματα σε μία καλή μίξη παρά σε ένα εξώφυλλο και "μπούκλετ"

Σε αυτό συμφωνώ, γιατί η διακίνηση-ακρόαση γίνεται πιά ψηφιακά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πώ. Εάν μπείς σε μία σελίδα με 100 εξώφυλλα άγνωστων μουσικών, θα ακούσεις πρώτα αυτούς που το εξώφυλλό τους θα σου τραβήξει το μάτι

Ναι ΟΚ σωστός, απλά το είπα για 'μένα που βάζω on-line radio τύπου jango.com κλπ και που και που βάζουν κομμάτια απο καινούργιους καλλιτέχνες. Εκεί δε βλέπω, απλά ακούω και αν μου αρέσει θα "σηκώσω" το παράθυρο να δω και το artwork και τον καλλιτέχνη και όλα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πώ. Εάν μπείς σε μία σελίδα με 100 εξώφυλλα άγνωστων μουσικών, θα ακούσεις πρώτα αυτούς που το εξώφυλλό τους θα σου τραβήξει το μάτι

 

 

Βασικά σε αυτό διαφωνώ μιας και έκανα το πείραμα τις προάλλες και έψαχνα σε μια δυο σελίδες με ΠΟΛΛΟΥΣ καλλιτέχνες. Στην μια περίπτωση πήγα εντελώς στην τύχη και πάταγα όπου έβρισκα και στην άλλη πήγα με το όνομα δηλαδή ποιας μπάντας το όνομα μου κίνησε το ενδιαφέρον (βγάλε άκρη ένα πράμα...)

Το artwork αν και το θεωρώ σημαντικό συν να είναι καλό, ποτέ δεν το θεώρησα βασικό κριτήριο για επιλογή ενός δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου