Προς το περιεχόμενο

Βασικές απορίες Κιθάρα-Εφφέ-Ενισχυτής-Ηχείο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους περισσότερους εδω μέσα αυτά που θα ρωτήσω είναι αστεία, δείξτε κατανόηση όμως.

 

Αν τα έχω καταλάβει σωστά τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

  • Συνδέεις την κιθάρα στο όποιο πεταλάκι ή πεταλιέρα. Συνδέεις την πεταλιέρα σε έναν ενισχυτή (μια φέτα ή ένα μικρό κουτί, χωρίς ηχείο). Και τέλος συνδέεις τον ενισχυτή σε ένα ηχείο(cabinet).
     
  • Transistor = ψηφιακό, λάμπα = αναλογικό
     
  • Οι περισσότεροι φτηνοί transistor "ενισχυτές" είναι ουσιαστικά ενισχυτής και ηχείο (2 σε 1).
     
  • Το εφφέ μπορεί να είναι πεταλάκι αναλογικό, πεταλάκι ψηφιακό ή πεταλίερα με διάφορα πάνω (ψηφιακή).
     
  • Ο ενισχυτής μπορεί να είναι αναλογικός λάμπα ή transistor.
     
  • Το ηχείο μπορεί να είναι  λάμπα ή transistor.

 

Αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με  :)

 

 

 

Κατά πόσο επιρεάζει το ηχείο τον τελικό ήχο? Μπορώ δηλαδή να έχω μια metal κιθάρα σε ένα metal εφφε και metal ενισχυτή και να ακούγομαι super, και με το ίδιο ηχείο να χρησιμοποιήσω άλλο εξοπλισμό και να παίξω jazz ή blues ή country?

 

 

Το πρόβλημα:

Μιας και ακούω και παίζω διάφορα είδη πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, ψάχνω για ένα τρόπο να έχω αξιοπρεπείς ήχους στα διάφορα αυτά ειδη ή έστω σε ένα μεγάλο εύρος αυτών. Το να έχω 2-3 διαφορετικά όργανα είναι φυσικά προϋπόθεση.

 

Μπορώ να το πετύχω αυτό με 2-3 διαφορετικές κιθαρες, μία καλή πεταλίερα, έναν "ουδέτερο" ενισχυτή και ένα επίσης "ουδέτερο" ηχείο?

 

Συγνώμη για τις πολλές και χαοτικές ερωτήσεις αλλά έχω χαθεί με όλα αυτά που διαβάζω και δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω 10 διαφορετικά setup εφφε-ενισχυτη-ηχειου ώστε να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Transistor = ψηφιακό, λάμπα = αναλογικό

 

Εδω εισαι λαθος. Και τα τρανζιστορ αναλογικοτατα ειναι.

 

Αφου θες να παιζεις διφορα ειδη χωρις πολλα πολλα, το πιο ευκολο ειναι να παρεις μια καλη πεταλιερα (ψηφιακη), να την ταιριαξεις με εναν καλο ενισχυτη, (ή και οχι), και να την μαθεις ΚΑΛΑ.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

# ransistor = ψηφιακό, λάμπα = αναλογικό

 

Λαθος και τα δυο αναλογικα ειναι

 

# Οι περισσότεροι φτηνοί transistor "ενισχυτές" είναι ουσιαστικά ενισχυτής και ηχείο (2 σε 1).

 

Λαθος η συντριπτικη πλειοψηφια των ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΝ λαμπατων ενισχυτων ειναι επισης 2 σε 1 (combo) με αλλα λογια δεν εχει καμμια σημασια το φορματ (κεφαλη-ξεχωριστη καμπινα ή combo) με την ποιοτητα/αξια ενος ενισχυτη.

 

 

# Το εφφέ μπορεί να είναι πεταλάκι αναλογικό, πεταλάκι ψηφιακό ή πεταλίερα με διάφορα πάνω (ψηφιακή).

 

σωστο

 

 

 

# Ο ενισχυτής μπορεί να είναι αναλογικός (λάμπα) ή transistor.

 

Λαθος & ο τραντζιστορατος ενισχυτης αναλογικος ειναι

 

# Το ηχείο μπορεί να είναι  λάμπα ή transistor.

 

λαθος το ηχειο δεν εχει ουτε...λυχνιες ουτε transistor ,ειναι απλα ενα....κουτι με ενα μεγαφωνο μεσα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Transistor = ψηφιακό, λάμπα = αναλογικό
     
  • Ο ενισχυτής μπορεί να είναι αναλογικός (λάμπα) ή transistor.
     
  • Το ηχείο μπορεί να είναι  λάμπα ή transistor.

 

 

Αναλογικά δουλεύουν και τα τρανσιστορ. Solid-state λέγονται και είναι αναλογικά. Οι ψηφιακοί ενισχυτές είναι αυτοί που κάνουν modelling συνήθως και ουσιαστικά έχουν μια προενίσχυση που είναι το ίδιο πράγμα με μια ψηφιακή πεταλιέρα. Π.χ. οι Vox Valvetronix και οι Tonelab πεταλιέρες μοιράζονται σε μεγάλο βαθμό τα κυκλώματα τους. Απλά οι Valvetronix, ως ενισχυτές combo (το κουτί με τον ενισχυτή και το ηχείο/μεγάφωνο δηλαδή),  έχουν και power stage, τελική ενίσχυση δηλαδή, προκειμένου να ανεβάσουν ρεύμα και να οδηγήσουν το μεγάφωνο.

 

Αυτό που λές για το ηχείο ότι είναι λάμπα η τρανσίστορ δεν το κατάλαβα. Ηχείο είναι ένα ξυλινο κουτί μέσα στο οποίο μπαίνει το μεγάφωνο.

 

EDIT: Γενικά στην θεωρία δεν υπάρχει ψηφιακός ενισχυτής. Η ενίσχυση (είτε προενίσχυση είτε τελική) γίνεται πάντα με αναλογικά κυκλώματα (λάμπες ή solid-state δεν εχει σημασία). Ψηφιακούς ενισχυτές λέμε αυτούς που μέσα τους, σε κάποιο στάδιο γίνεται μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό προκειμένου να γίνει κάποια επεξεργασία. Αυτή η επεξεργασία μπορεί να είναι κάποιο εφέ ή modelling κλπ. Πάντα όμως πρέπει το ψηφιακό αυτό σήμα να μετατραπεί πάλι σε αναλογικό ώστε να περάσει από το τελικό στάδιο (power amp) και να οδηγήσει το μεγάφωνο. Τα οποία και τα δύο είναι εξ'ορισμού αναλογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ δηλαδή να έχω μια metal κιθάρα σε ένα metal εφφε και metal ενισχυτή και να ακούγομαι super, και με το ίδιο ηχείο να χρησιμοποιήσω άλλο εξοπλισμό και να παίξω jazz ή blues ή country?

 

ναι, κατά 90% χοντρικά (για παράδειγμα για μέταλ θες πιθανότατα κλειστή καμπίνα, η οποία δεν είναι κατάλληλη για άλλα είδη, αλλά δεν μιλάμε για τρομερές διαφορές)

 

Μπορώ να το πετύχω αυτό με 2-3 διαφορετικές κιθαρες, μία καλή πεταλίερα, έναν "ουδέτερο" ενισχυτή και ένα επίσης "ουδέτερο" ηχείο?

 

ναι, κατά 99% (δεν θα έχεις τον τέλειο εξοπλισμό για ΚΑΘΕ είδος, αλλα θά βρίσκεσαι πάρα πολύ κοντά στο ζητούμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολλές απορίες οπότε ας τις πάρουμε με τη σειρά:

 

 

  • Συνδέεις την κιθάρα στο όποιο πεταλάκι ή πεταλιέρα. Συνδέεις την πεταλιέρα σε έναν ενισχυτή (μια φέτα ή ένα μικρό κουτί, χωρίς ηχείο). Και τέλος συνδέεις τον ενισχυτή σε ένα ηχείο(cabinet).

 

Ναι. Ο ενισχυτής ουσιαστικά συνδέεται στο μεγάφωνο του ηχείου.

 

  • Transistor = ψηφιακό, λάμπα = αναλογικό

 

Και το transistor είναι αναλογικό μέσο ενίσχυσης σήματος, όπως και η λάμπα.

 

  • Οι περισσότεροι φτηνοί transistor "ενισχυτές" είναι ουσιαστικά ενισχυτής και ηχείο (2 σε 1).

Ναι και λέγεται combo.

 

  • Το εφφέ μπορεί να είναι πεταλάκι αναλογικό, πεταλάκι ψηφιακό ή πεταλίερα με διάφορα πάνω (ψηφιακή).

 

Ναι. Υπάρχουν και αναλογικές πεταλιέρες που ουσιαστικά είναι συνδυασμός πολλών αναλογικών εφέ.

 

  • Ο ενισχυτής μπορεί να είναι αναλογικός (λάμπα) ή transistor.

 

Ο ενισχυτής είναι πάντα αναλογικός (λάμπα ή τρανζίστορ).

Αν είναι modelling ενισχυτής τότε αναγκαστικά το σήμα περνά από ψηφιοποίηση, επεξεργασία και μετά γίνεται αναλογικό σήμα πάλι.

Κάποιοι ενισχυτές έχουν και ενσωματωμένα ψηφιακά εφέ.

 

  • Το ηχείο μπορεί να είναι  λάμπα ή transistor.

 

Το ηχείο (καμπίνα) δεν έχει σχέση με λάμπες ή τρανζίστορ. Είναι ενα κουτί με μεγάφωνο και καλώδια.

 

 

 

Κατά πόσο επιρεάζει το ηχείο τον τελικό ήχο?

 

Το ηχείο (δηλαδή η καμπίνα και το μεγάφωνο) επηρεάζουν τον τελικό ήχο.

To μέγεθος του μεγαφώνου (8, 10 ή 12 ίντσες), ο αριθμός των μεγαφώνων, το αν η καμπίνα είναι κλειστή από πίσω ή ανοιχτή καθώς και η κατασκευή του μεγαφώνου επηρεάζουν αυτό που ακούς.

 

Μπορώ δηλαδή να έχω μια metal κιθάρα σε ένα metal εφφε και metal ενισχυτή και να ακούγομαι super, και με το ίδιο ηχείο να χρησιμοποιήσω άλλο εξοπλισμό και να παίξω jazz ή blues ή country?[/

 

Η εύκολη απάντηση είναι πως όχι δεν μπορείς.

Από την άλλη υπάρχουν οι λύσεις του modelling σε συνδυασμό με καμπίνες ή ηχεία που είναι σχεδιασμένα να αποδίδουν όσο το δυνατόν πιο πιστά αυτό που τους δίνεις. Π.χ. να έχεις ενα Line 6 Pod X3 Live μέσα από το Power engine 60 της Tech 21.

Φαντάζομαι οτι άμα κανείς το ψαξει αρκετά θα μπορέσει να βρει μια καμπίνα που του κάνει αρκετά καλά για πολλά είδη, το θέμα είναι όμως οτι αν έχεις τη δυνατότητα και τα λεφτά να αλλάξεις όλο τον εξοπλισμό εκτός από την καμπίνα τότε το πιο πρακτικό είναι να αλλάξεις και καμπίνα αντι να ταλαιπωρείσαι.

 

Το πρόβλημα:

Μιας και ακούω και παίζω διάφορα είδη πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, ψάχνω για ένα τρόπο να έχω αξιοπρεπείς ήχους στα διάφορα αυτά ειδη ή έστω σε ένα μεγάλο εύρος αυτών. Το να έχω 2-3 διαφορετικά όργανα είναι φυσικά προϋπόθεση.

 

Μπορώ να το πετύχω αυτό με 2-3 διαφορετικές κιθαρες, μία καλή πεταλίερα, έναν "ουδέτερο" ενισχυτή και ένα επίσης "ουδέτερο" ηχείο?

 

Αν σκοπεύεις να παίζεις στο σπίτι ή/και να κάνεις πρόβες στο στούντιο, προτείνω να πας στη λύση του τύπου:

 

αυτόνομο modelling preamp (π.χ. pod) ή μέσω pc κάποιο λογισμικό με interface (π.χ. Line 6 toneport)

 

+

 

entry level monitor ηχεία αυτοενισχυόμενα ή κάποιο ουδέτερο ενισχυτή τύπου Tech 21 power engine

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να το πετύχω αυτό με 2-3 διαφορετικές κιθαρες, μία καλή πεταλίερα, έναν "ουδέτερο" ενισχυτή και ένα επίσης "ουδέτερο" ηχείο?

 

Η προσωπική μου πρόταση είναι να διαλέξεις κάποιο όργανο που σπλιτάρει τους μαγνήτες, ή μια fat strat, ώστε έχοντας μόνο ένα όργανο να αποφύγεις πρόωρο gas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις!

 

 

Αν σκοπεύεις να παίζεις στο σπίτι ή/και να κάνεις πρόβες στο στούντιο, προτείνω να πας στη λύση του τύπου:

 

αυτόνομο modelling preamp (π.χ. pod) ή μέσω pc κάποιο λογισμικό με interface (π.χ. Line 6 toneport)

+

entry level monitor ηχεία αυτοενισχυόμενα ή κάποιο ουδέτερο ενισχυτή τύπου Tech 21 power engine

 

Το "αυτόνομο modelling preamp" πχ το line 6 κάνει παρόμοια δουλεία με μία πεταλιέρα πολυ-εφφέ πχ Boss GT-8? Αν ναι, τι προτείνετε από τα δύο? Το πολυεφφέ μου φαίνεται ότι αφήνει περισσότερα περιθώρια για customization του ήχου ενώ το modelling θα είναι πιο εύχρηστο (πατάς το κουμπί που λέει μετάλλικα και καθάρισες).

 

Το λογισμικό λέω να το αποφύγω, προτιμώ να γυρίζω ποτενσιόμετρα.

 

Το Power Engine είναι πολύ δυνατό (80W). Κάτι πιο διακριτικό? Έναν 40 τρανζιστορ που εχω των παίζω στο 1/10

 

 

Η προσωπική μου πρόταση είναι να διαλέξεις κάποιο όργανο που σπλιτάρει τους μαγνήτες, ή μια fat strat, ώστε έχοντας μόνο ένα όργανο να αποφύγεις πρόωρο gas

 

Ντάξει μωρε 2-3 κιθαρίτσες μόνο (τα πρώτα συμπτώματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορώ να το πετύχω αυτό με 2-3 διαφορετικές κιθαρες, μία καλή πεταλίερα, έναν "ουδέτερο" ενισχυτή και ένα επίσης "ουδέτερο" ηχείο?

 

Aν έχεις τόσο τα σωστά ακούσματα, όσο και την εμπειρία χρήσης των διάφορων μηχανημάτων (από κιθάρες και ενισχυτές και μαγνήτες και μεγάφωνα και πετάλια ή πεταλιέρες), στο τέλος θα εκπλαγείς με το πόσο εύκολα μπορείς να προσεγγίσεις διάφορους ήχους ακόμα και με κονσερβοκούτια για ενισχυτές, κιθάρες-κουπιά και εφέ της behringer.

 

Τα δύσκολα ξεκινάν αν είσαι "purist" και ψάχνεις το 100% αυτών των ήχων καθώς σε μια τέτοια προσέγγιση δεν χωράει το "one size fits all".

Για παράδειγμα δεν μπορείς να πάρεις το 100% του ήχου ενός full σκάφους από την solidbody που χρησιμοποιείς για τις ροκιές, εκεί που το σκάφος στριγγλίζει απ' το feedback μόλις ανέβουν λίγο οι εντάσεις, ούτε μπορείς να παίξεις country το ίδιο πειστικά με μια les paul ή οποία όμως έχει το 100% του ήχου που θα χρειαστείς αν παίξεις π.χ british blues, και καμιά από τις δύο δεν θα σου δώσει το 100% ενός rockabilly ήχου όπως μια Gretsch, ή το 100% ενός surf ήχου όπως μια Jaguar και όλες οι προηγούμενες φυσικά θα υστερούν κατά πολύ μιας superstrat όταν παίζεις heavy metal ή μιας stratocaster όταν παίζεις σκυλάδικα  ;D.

 

Tα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για τους ενισχυτές. Πάντα αν ανήκεις στην κατηγορία που προανέφερα.

 

Προσπάθειες για να συμβιβαστούν διάφορα είδη έχουν γίνει (η PRS και οι hot rodded strats / superstrats αποτελούν παραδείγματα) αλλά και παλι υπάρχουν συμβιβασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αυτόνομο modelling preamp" πχ το line 6 κάνει παρόμοια δουλεία με μία πεταλιέρα πολυ-εφφέ πχ Boss GT-8? Αν ναι, τι προτείνετε από τα δύο? Το πολυεφφέ μου φαίνεται ότι αφήνει περισσότερα περιθώρια για customization του ήχου ενώ το modelling θα είναι πιο εύχρηστο (πατάς το κουμπί που λέει μετάλλικα και καθάρισες).

 

Σχεδόν όλες οι πεταλιέρες πλεον έχουν κάποιο modelling, π.χ. η Boss έχει το COSM. Για το pod μπορώ να σου πω οτι σαν interface είναι σα να δουλεύεις πετάλια και ενισχυτή. Δεν έχω τσεκάρει σε βάθος τις τελευταίες πεταλιέρες της Boss για να κάνω μια σοβαρή σύγκριση.

 

Το Power Engine είναι πολύ δυνατό (80W). Κάτι πιο διακριτικό? Έναν 40 τρανζιστορ που εχω των παίζω στο 1/10

 

Μπορείς να πάρεις ενα ζεύγος αυτοενισχυόμενα monitors (με 5 ή 6 ίντσες woofer). Άλλο ενα πλεονέκτημα είναι οτι θα μπορείς να αξιοποιήσεις και στέρεο εφέ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου