Προς το περιεχόμενο

Pedals problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπίζω πλέον ένα γενικό πρόβλημα με τα πεταλάκια μου.

Όποτε συνδέω στον ενισχυτή το καλώδιο με το πεταλάκι, ξεκινάει αμέσως ένα βουητό, το οποίο "καταστρέφει" τον ήχο της κιθάρας.

 

Το θέμα είναι ότι το παρατηρώ μόνο όταν βάζω πεταλάκια και μάλιστα διαφορετικά (fuzz, delay, echo).

Δοκίμασα πάνω σε 2 ενισχυτές, με διαφορετικά καλώδια, με διαφορετικές κιθάρες (που δεν παίζει κανένα ρόλο, καθώς μόνο το πεταλάκι συνδεδεμένο στον ενισχυτή αρκεί, ώστε να αρχίσει ο θόρυβος αμέσως).Στο fuzz ειδικά είναι εκνευριστικά ενοχλητικός σε βαθμό που δεν ακούγεται κιθάρα, παρά μόνο ένα βουητό.

 

Στο delay ακούγονται άκυρα παράσιτα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούσω τον ήχο που θέλω.

Τα πεταλάκια το δοκίμασα τόσο με μπαταρία, αλλά και εξωτερική τροφοδοσία, παρόλαυτα το κακό παραμένει.

Τι μπορεί να έχει συμβεί?Υπάρχει περίπτωση να έχουν πάθει κάτι τα πεταλάκια (από ηλεκτρικής φύσεως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Φαντάζομαι να δοκίμασες και διαφορετικά καλώδια έτσι;

 

Μήπως τα πεταλάκια είναι ας πούμε "φθηνιάρικα";

 

Η κιθάρα καρφί, δεν ακούγεται καθόλου ούτε σε υψηλές εντάσεις, ούτε σε high gain να παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα παρα μόνο με τα πετάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα απολύτως κανένα.Ακόμα και σε full volume, κρύσταλο.

 

Τα πεταλάκια είναι ιδιαίτερα ακριβά (Holy Grail, Boss DD7 κ.α.)

Μου κάνει τρελή εντύπωση.Δηλαδή πάθαν όλα κάτι ομαδικώς?

 

Τα ίδια καλώδια τα έχω εδώ και ~1 χρόνο και δεν είναι κακής ποιότητας.Όλα ήταν καλά πριν από μερικούς μήνες.Τώρα ξεκίνησαν δηλαδή όλα ξαφνικά?

 

Πήγα πρόσφατα αγόρασα κι'άλλο καλώδιο, αλλά τα ίδια και με αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το τροφοδοτικό που έβαλες (όταν το έβαλες) ποιό τροφοδοτικό ήτανε ?

Εργοστασιακό ή κανένα του εμπορίου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να λύσεις το πρόβλημα, μόνο διαφορική διάγνωση, όπως στην Ιατρική.

 

1) Βάλε ΜΟΝΟ ένα πεταλάκι, με τροφοδοτικό

2) Το ίδιο με μπαταρία

3) Με άλλο καλώδιο κιθάρας

4) Με άλλο καλώδιο προς τον ενισχυτή

5) Με άλλη ΚΙΘΑΡΑ

6) Σε άλλο ενισχυτή

 

Όλους τους συνδιασμούς δηλαδή.

 

Συνεχίζει να κάνει θόρυβο? Σε ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις του ενισχυτή?

 

Αν κάποια στιγμή λύσεις το πρόβλημα στο ένα πετάλι, προχωράς με επόμενο μόνο του, ή σε συνδιασμό.

 

Επίσης, όλα αυτά συμβαίνουν σε ΕΝΑΝ χώρο? Με την ΙΔΙΑ πρίζα στον ενισχυτή?

 

Ελπίζω να είναι κατανοητή η διαδικασία... εύχομαι καλή τύχη πάντως, γνωρίζω καλά πόσο εκνευριστικά είναι αυτά τα προβλήματα.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα fuzz και θελω να ρωτησω: Ποιο ακριβως fuzz ειναι και ποια η θεση του στην αλυσιδα; Ορισμενα fuzz κυκλωματα ειναι πολυ ιδιοτροπα οσον αφορα το impedance που "βλεπουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ εγω εχω το Holy Grail και γενικα ειναι πετάλι που απο τη φυση του (ειδικα στα Hall αλλα ακομα πιο πολυ στη θεση Flerb ) εχει την ταση "ακουγεται" πολυ... να προσθετει δλδ αυτο το βουητο που αναφερεις ..και γι αυτο προτεινεται να το βαζεις στην λούπα ..  τωρα δεν ξερω αν ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεις...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά νομίζω πως μετά τα 5-6 πετάλια καλό είναι να έχεις ένα Noise gate... Σου βγάζει θόρυβο όταν είναι κλειστά τα πετάλια? Γιατί αν είναι έτσι κατά 70% είναι το τροφοδοτικό...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου