Προς το περιεχόμενο

Ελληνικός λαμπάτος



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια συζήτηση που είχα με διάφορους κιθαρίστες φανατικοί των λαμπάτων και μόνο, προέκυψε το θέμα των ελληνικών κατασκευαστών και κατα πόσο θα εμπιστευόσασταν την κατασκευή από μια ελληνική εταιρεία. Γιατί προκύπτουν όλα τα γνωστά θέματα που έχουμε στην Ελλάδα, να τους πιάσουμε κότσο, θα τους τα φάμε καλά, ποιο support χάρη σου κάναμε και στον πουλήσαμε και άλλες τέτοιες ομορφιές.

 

Επίσης μιλάμε για ενισχυτές της τάξεως 1500-3000 που δεν έχουν να ζηλέψουν ακουστικά τίποτα από άλλους όπως Marshall/Elmwood/Cornford κοκ.

 

Η επιλογή μου είναι η πρωτή για το οτιδήποτε, αν μου κάθετε καλά στο αυτί και την πρώτη και τη δευτερη φορά που θα το δοκιμάσω και δεν είναι απλός ενθουσιασμός ή έστω σύνδρομο GAS

 

 

Μιλάμε για κιθάρες ενισχυτών και μόνο όχι hi-fi αλλώστε ξέρουμε ποια εταιρεία βγάζει ασπροπρόσωπη την Ελλάδα στο εξωτερικό πάνω σε hi-fi ενισχυτές. Αλλά ακόμα και από αυτήν θα εμπιστευόσασταν έναν λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι, με το 1/4 των χρημάτων θα έπαιρνα κινέζικο που θα modifιαριζα εγώ.

Πολλά τα λεφτά για κάτι που ήδη θα κυκλοφορεί στην αγορά με άλλη μορφή αλλά κοντινό χαρακτήρα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για κιθάρες ενισχυτών και μόνο όχι hi-fi αλλώστε ξέρουμε ποια εταιρεία βγάζει ασπροπρόσωπη την Ελλάδα στο εξωτερικό πάνω σε hi-fi ενισχυτές. Αλλά ακόμα και από αυτήν θα εμπιστευόσασταν έναν λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας

Εγώ προσωπικά γνωρίζω μόνο δύο εταιρείες λυχνιακών υλοποιήσεων (hi fi και όχι μουσικών) στην Ελλάδα και οι οποίες υφίστανται για χρόνια στην Ελλάδα.

Η μία είναι μονοπρόσωπη και η άλλη (με συνεχή παρουσία και παραγωγή) διατηρείται από δύο αδέλφια.

Έχοντας ιδιαίτερα φιλικές σχέσεις με τα αδέλφια, έχουμε κάνει την κουβέντα αυτή στο παρελθόν καθότι και οι δύο τυγχάνουν μουσικοί (με τον ένα από αυτούς φανατικό της κιθάρας και ο οποίος με βοήθησε πολύ στην κατασκευή του combo μου.) Η ετυμηγορία ήταν εύκολη. Δεν είναι δυνατόν να συναγωνιστείς τα Κινέζικα βιομηχανικά προϊόντα με μία Ελληνική βιοτεχνία η οποία ανεξαρτήτως την δουλειά που θα σου κάνει, δεν παύει να

α) είναι εκ των πραγμάτων πιο ακριβή

β) έχει (δυστυχώς) το μηδαμινό added value του Ελληνικού προϊόντος

γ) έχει αμφίβολη συνεχή παρουσία ως υποστήριξη.

 

Άρα, εάν θέλεις one-off προϊόν, με το κόστος του customised / personalised που συνεπάγεται, είσαι διατεθειμένος να το υποστηρίξεις και μόνος σου σε σειρά ετών, είσαι προετοιμασμένος για την χαμηλή τιμή πιθανής μεταπώλησης (και λογικό), έχουμε πολύ καλούς τεχνικούς με άποψη, ιδέες, γνώσεις και καλό χέρι που μπορούν να φτιάξουν εξαιρετικά προϊόντα.

Αλλιώς

..... με το 1/4 των χρημάτων θα έπαιρνα κινέζικο που θα modifιαριζα εγώ.

Ή θα ζητούσα από τον τεχνικό να το μοντιφάρει αυτός συμφωνα με τα specs μου. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα άκουσα 2 ενισχυτές λαμπάτους, κατασκευής πολύ γνωστού καταστηματάρχη-τεχνικού ηλεκτρικών οργάνων! Άψογοι και οι 2 (ειδικά  ο ένας, αποκλειστικά καθαρός , ήταν το κάτι άλλο!!! Απίστευτος...) . Πολύ καλός ήχος και κατασκευή! Ο άνθρωπος έδειξε ότι ξέρει!! Άρα δεν θα είχαν πρόβλημα να αγοράσω έναν ενισχυτή custom που συν τοις άλλοις θα μπορούσα να κατευθύνω και τον κατασκευαστή να προσεγγίσει τον ήχο που έχω στο μυαλό μου, αν το ζητούμενο ήταν μόνο η ποιότητα!

 

Δεν με ενδιαφέρει ούτε η μεταπώληση.... Με ενδιαφέρει η υποστήριξη και το service όμως! Ο συγκεκριμένος ας πούμε ότι τα παρατάει! Τι κάνουμε μετά? Θα πάρουμε σβάρνα την αγορά να πετύχουμε καλό μάστορα?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου επ΄αυτού είναι ότι κάθε υλοποίηση μας (μαζί με το versioning) πρέπει να είναι καταγεγραμμένη.

 

Οι λυχνιακές υλοποιήσεις δεν είναι rocket science. Εφόσον ο καινούριος τεχνίτης που θα το πάμε, έχει το documentation, από κει και πέρα κάνει πιο εύκολα τη δουλειά του.

Αλλιώς πρέπει να βρει τι ήθελε να πει ο ποιητής, τι απαγγέλει τώρα και τι θελει να τραγουδήσει στο μέλλον.

Και να τονίσω κύριοι, επειδή το έχω δει πολλάκις ως αμφισβήτηση, ότι αυτό πληρώνεται. Και ορθώς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν χαλάσει ο Rivera ή ο Budda ή ο Cornford σου θα τον έστελνες στον ίδιο τον κατασκευαστή να τον επισκευάσει? Ή θα έψαχνες για ένα καλό ηλεκτρονικό?

 

Αυτή η νοοτροπία υπάρχει μόνο στην Ελλάδα, μου φαίνεται. Έξω δεν μπορείται να φανταστείτε τι υποστήριξη υπάρχει σε μικρές εταιρείες που φτιάχνουν ενισχυτές. Και αν τα παρατήσουν ακόμη καλύτερα γιατί αν πρόκειται για καλούς ενισχυτές παίρνουν ταιράστια μεταπωλητική αξία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μηπως (λεμε τωρα )γινεται να αφησετε κανενα ονομα κατασκευαστου στην ελλαδα?? ;D ;D

http://www.myspace.com/emphasis.amps

KAI μέλος του Noiz (ατυχώς όχι πολύ ενεργό) παρακαλώ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν χαλάσει ο Rivera ή ο Budda ή ο Cornford σου θα τον έστελνες στον ίδιο τον κατασκευαστή να τον επισκευάσει? Ή θα έψαχνες για ένα καλό ηλεκτρονικό?

 

Επ' ουδενί. Μη λέμε αστεία. Αλλά θα είχα το documentation να σου φέρω και ξέρεις ότι θα σε βοηθούσε περισσότερο από το να σου λεγα "για κάνε να παίξει το ενισχυτάκι που μου χε φτιάξει πριν 20 χρόνια ο Μπάμπης στα Πετράλωνα".

Θα μου πεις βέβαια ότι και ο Μπάμπης σε κάποιο γνωστό template θα είχε βασιστεί και με την εμπειρία σου θα το χες καταλάβει. Πάσο. Αλλά και πάλι ........

 

ρε παιδια μηπως (λεμε τωρα )γινεται να αφησετε κανενα ονομα κατασκευαστου στην ελλαδα?? ;D ;D

Define κατασκευαστής.....

Και ο Μυστερομάζας, παιδί εξαίρετο και από καλό σπίτι είναι .......  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου