Προς το περιεχόμενο

μισοτελειωμένη μπαταριά και καλύτερος (?) ήχος στα πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση πώς το πεταλακι που έχω για distortion δουλεύει καλύτερα με μπαταριά και μάλιστα όταν αυτή είναι μισό άδεια. Δηλαδή όταν η μπαταριά είναι σε μια φάση λίγο πριν τελειώσει, ο ήχος καθαρίζει από ανεπιθύμητη βρόμα ..και μένη καθαρό distortion (αν μπορεί να ειπωθεί αυτό) καθώς και το sustain μεγαλώνει πάρα πολύ(?) … είναι το boss ds1 και τα σπάει μόνο με μισοτελειωμένη μπαταριά(?) αρχικά, μια είχα καλό ήχο και μια δεν είχα για ανεξήγητο λόγο αφού γράφω της ρυθμίσεις στα πετάλια και ενισχυτή λεπτομερώς τώρα συνειδητοποίησα αυτό με την μπαταριά, πως σας φαίνετε? Στέκει? Λέω μλκες? Τι να πω δεν ξέρω…  :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To εχω παθει κ εγω με το digitech death metal. το εβαζα στο στουντιο κ οταν ειχε τελειωμενη μπαταρια(σχεδον) το λαμπακι ουτε που φαινοταν, δεν αναβε καν οταν πατουσα για distortion κ ο ηχος απιστευτος!!! αλλα οταν εφτανε στα τελειως τελειωματα κολλουσε κ εκοβε τον ηχο ωσπου τα φτυνε καποια στιγμη κ πουφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι αλλαζει ο ηχος απο τις τελειωμενες μπαταριες ισχυει.

Απλα αλλοι αρεσκονται, αλλοι οχι.

 

Σιγουρα προκαλει περισσοτερο κλιπαρισμα σε πεταλια τυπου OD/Dist.

 

Αντιθετα, η ψηλοτερη ταση (καποια 9βολτα παιρνουν ανετα 18 βολτ) ανεβαζει το headroom.

 

και παλι περι ορεξεως...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει στο bad monkey μου, έχω την εντύπωση πως με μισογεμάτη μπαταρία βγάζει πιο smooth overdrive!

 

Για αυτούς που χρησιμοποιούν τροφοδοτικό υπάρχει καμιά λύση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που χρησιμοποιούν τροφοδοτικό υπάρχει καμιά λύση???

 

ναι, μια μικρη μοντα στο πεταλι.

Ουσιαστικα μια αντισταση στην παροχη των 9V.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που χρησιμοποιούν τροφοδοτικό υπάρχει καμιά λύση???

 

Αυτο η στα πιο φτηνα αυτο εχουν καποιες εξοδους που σου επιτρεπουν να ρυθμισεις το voltage πιο χαμηλα απο τα 9V. Αυτα ειχα προχειρα στο κεφαλι μου, πιθανοτατα να υπαρχουν και αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνετε και με επαναφορτιζόμενες 9V μπαταρίες, με τη διαφορά οτι το έχεις ακόμα και αν είναι πλήρως φορτισμένες, καθώς οι επαναφορτιζόμενες είναι πιο αδύναμες ούτως ή άλλως.

Το κακό είναι οτι πρέπει να έχεις άλλη μία stand by γιατί δεν κρατάνε πάνω απο 5-6 ώρες λειτουργίας (θέση ΟΝ).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το χω παθει με το distortion μου, εβαλα μια ξεληγωμενη μπαταρια και δεν το χα καταλαβει και νομιζα πως χαλασε γιατι ο ηχος που εβγαζε ηταν λες και ξερνουσε τις νοτες! ;D

Αλλα γενικα ισχυει οντως οτι σε μερικα πεταλια ειναι καλο να βαζουμε κανονικες απλες μπαταριες και οχι αλκαλικες και σουπερ ντουπερ!Οπως και στο fuzz face που νομιζω το αναφερει στο geofex? ???

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου