Προς το περιεχόμενο

''Home Studio Recording'' παρακαλω τις υπερπολυτιμες γνωσεις σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα απ ολα καλησπερα σας και καλως επιτελους σας βρηκα.Ειμαι στο forum μπορω να τολμησω να πω περιπου απο της 9 το πρωι και εχω διαβασει απιστευτα πολλα πραγμτα,συγχαρητηρια λοιπον που υπαρχουν τετοιου ειδους sites τα οποια απαρτιζονται απο επαγγελματιες του ειδους και βοηθουν εμας τους φτωχους πλην τιμιους αδαεις στο χωρο αυτο!

 

Διαβασα παρα πολλες θεματικες ενοτητες πανω στο σπιτισιο στουντιο, σε καποια εβγαλα ακρη σε αλλα μπερδευτηκα παραπανω (ισως φταιω κ γω) γι αυτο ανοιξα αλλο ενα θεμα με το home studio για να μου λυθουν καποιες προσωπικες απορειες πρωτου παω και κανω καποια αγορα που δεν θα ωφεληση πουθενα.

 

Λοιπον εχω το εξης θεμα, εχω καποια πραγματακια τα οποια θα παραθεσω παρακατω και θελω να τα εκμεταλευτω για το σκοπο μου,φυσικα χρειαζομαι να ενταξω και αλλα για να πετυχω αυτο που θελω. Ο σκοπος μου λοιπον δεν ειναι καποιος επαγγελματικος αλλα ερασιτεχνικος και τι εννοω εχω τα εξης πραγματα

 

1 PC core2quad 2.66 4gb ram xp windows

2 καρτα ηχου m-audio audiophile 2496

3 ενα midi m-audio keystation 61es

4 drum machine yamaha dd65

5 μια ηλεκτροακουστικη κιθαρα

6 το cubase sx

7 και ηχεια monitor fostex pm0.4

Α!και μελλοντικα ενα μικροφωνο για φωνη

 

Aυτο που θελω λοιπον να πετυχω ειναι να τα συνδεσω καπου ολα μαζι (αν γινετε) ωστε να ακουγονται απο τα ηχεια τα μονιτορ και επισης να μπορω να τα ηχογραφησω ταυτοχρονα

 

Μηπως με κατι τετοιο http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3104&products_id=3762 θα μπορουσα να κανω δουλεια συνδεοντας τα οργανα εκει και μετα την κονσολα στην καρτα...?? ή τι χρειαζετε για να το πετυχω ολο αυτο που μου φαινετε βουνο :P

 

Eυχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να γινω σαφης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν καλώς ήρθες!

 

 

ναι γίνεται να συνδέσεις την κονσόλα στην κάρτα.

 

να φανταστώ θα θες από κάθε όργανο που θα παίζετε μαζί να έχει και το δικό του Mono track στο daw σου σωστά? δηλαδή η κονσόλα μπορεί να έχει 10 Input αλλά τι να το κάνεις αν έχει 1 output το οποίο θα πηγαίνει στο input της κάρτας?

 

θα έχεις όλα τα όργανα μαζί σε ένα track. κάτι που δεν θα θες γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις μίξη.

 

άρα τι σου προτείνω.

 

1) κρατάς την κάρτα σου και jam-άρεις με την μπάντα σου όπως θα κάνατε έτσι κι αλλιώς, με την διαφορά πως θα κάνετε record κάθε όργανο ξεχωριστά (για μένα καλύτερα έτσι δεν είμαι και πολύ υπέρ των Live ηχογραφήσεων)

 

2) παίρνεις μια κάρτα ήχου με πολλά input (όσα όργανα χρησιμοποιείτε ταυτόχρονα δηλαδή - ή ακόμα και παραπάνω σε περίπτωση που θες παραπάνω από ένα Mic για μια κιθάρα) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Η 2η λύση για μένα στην περίπτωση σου είναι η καλύτερη και η λιγότερο κουραστική.

Αν έχεις το budget go for it!!

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

 

Εγκαθιστάς την κάρτα ήχου και το cubase sx στο pc σου.

Συνδέεις το midi keyboard με καλώδιο usb στο pc.

Αγοράζεις μια μικρή κονσόλα και συνδέεις το tapeout στο input της κάρτας και τα ηχεία στο main output (αναφέρεις ότι θες να τα γράφεις όλα ταυτόχρονα. αν θες κάθε κανάλι ξεχωριστά θες άλλη κάρτα ήχου όπως προαναφέρει ο συμφορουμίτης και άλλη κονσόλα).

Αγοράζεις ένα di για συνδέσεις την κιθάρα σου με την κονσόλα (την κιθάρα στο input του di και το output του di στο mic input της κονσόλας).

Τέλος το drum machine το συνδέεις με καρφί στο line input της κονσόλας.

 

Στα έγραψα λίγο "μπακάλικα" αλλά είναι και λίγο περασμένη η ώρα  ;D

Νομίζω όμως ότι είναι αρκετά κατανοητά.

Όσο για την κονσόλα που παραθέτεις, μια χαρά κάνει γι'αυτό που θες.

 

Αυτά.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω είναι ακριβό αλλά στο δείχνω για να καταλάβεις για τι πράμα περίπου μιλάω:

 

http://www.thomann.de/gr/rme_fireface_800.htm

 

 

Αν έχεις και τα λεφτά ακόμα καλύτερα και για σένα  :D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω είναι ακριβό αλλά στο δείχνω για να καταλάβεις για τι πράμα περίπου μιλάω:

 

http://www.thomann.de/gr/rme_fireface_800.htm

 

 

Αν έχεις και τα λεφτά ακόμα καλύτερα και για σένα  :D

 

κυκλοφορεί μια αξιόλογη ΠΟΛΥ-πολυκάναλη tascam με 400ευρα...

και στο πλαίσιο!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι από κάπου ξεκινάμε και εέιδή βλέπω ότι θες να πειραματιστεις για αρχή με φθηνή λύση και για τα λεφτά που θες να δώσεις δεν είναι και άσχημη λύση. Πριν προχωρήσεις όμως να ξέρεις ότι ανά 10-15 € θά έχεις και κάτι καλύτερο με λιγο ποιοτικότερη προενίσχυση τουλάχιστον για να μην ξαναπαίρνεις μετά από 2-3 μήνες το ίδιο προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ ρε παιδια για τις απαντησεις!!!!!!!

 

Το μπατζετ που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι κανα 350 αντε κ λιγο παραπανω, φυσικα και θελω να παρω οσο το δυνατον με αυτα τα λεφτα καλα μηχανηματα γι αυτο και λεω πως αμα ξεπερασω και λιγο παραπανω τα 350 για κατι πολυ καλο δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως δεν θα αγορασω αμεσα καποια αλλα γι αυτο καλυτερα να τα παρω μια και καλη ωστε να μην ψαχνομαι μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ,

 

το υλικό που διαθέτεις είναι υπέραρκετό για να κάνεις μια πρώτης τάξεως ηχογράφηση (και μη βάζεις την ταμπέλα ερασιτεχνικ΄μπροστά.....πολλά διαμάντια που ακούμε και σήμερα γράφτηκαν σε μπομπίνες). Το μικτάκι που προτείνεις είναι εξαιρετικό και είναι ακριβώς το ίδιο που έχω και εγώ στο σπιτικό μου στούντιο. Ποτέ όμως δεν το χρησιμοποιώ για την ηχογράφηση κιθάρας και φωνής ή άλλων οργάνων ταυτόχρονα γιατί είναι δώρο άδωρον εφόσον θέλεις να ηχογραφήσεις ένα κομμάτι με το Cubase (ή οποιοδήποτε άλλο softaware του επιπέδου του). Εκει πας multitrack και επεμβαίνεις όπως γουστάρεις μετά....

 

Αρα το μικτάκι μπορείς να το αξιοποιήσεις πολύ αποτελεσματικά μόνο σε μία after production εφαρμογή και φυσικά για να γράψεις μόνο ένα τζαμαρισμα με φίλου σου στο σπίτι...(το έχω κάνει και το έχουμε ευχαριστηθεί ....)

 

Τα κακόμοιρα τα ευρουλάκια σου βέβαια θα φύγουν....και πρέπει να φύγουν προς την σωστή κατεύθυνση που δεν είναι άλλη απο ενα σούπερ μικροφωνο για φωνή και ένα για την ηχογράφηση της ακουστική (ξέχνα την ηλεκτρο...πλευρά της κιθάρας)...μια φτηνη και ταυτόχρονα ολοκληρωμένη πρόταση του θωμαν (ο αγαπημένος φίλος μας) είναι η παρακάτω

 

http://www.thomann.de/gr/rode_nt1_a_complete_vocal_recording.htm

 

Λοιπόν φίλε μου

Καλές ηχογραφήσεις και καλά παραγωγικά ξενύχτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου