Προς το περιεχόμενο

''Home Studio Recording'' παρακαλω τις υπερπολυτιμες γνωσεις σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) κρατάς την κάρτα σου και jam-άρεις με την μπάντα σου όπως θα κάνατε έτσι κι αλλιώς, με την διαφορά πως θα κάνετε record κάθε όργανο ξεχωριστά (για μένα καλύτερα έτσι δεν είμαι και πολύ υπέρ των Live ηχογραφήσεων)

 

2) παίρνεις μια κάρτα ήχου με πολλά input (όσα όργανα χρησιμοποιείτε ταυτόχρονα δηλαδή - ή ακόμα και παραπάνω σε περίπτωση που θες παραπάνω από ένα Mic για μια κιθάρα) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Η 2η λύση για μένα στην περίπτωση σου είναι η καλύτερη και η λιγότερο κουραστική.

Αν έχεις το budget go for it!!

 

Καλως σας βρηκα! ;D

 

Λοιπον αν λαβουμε υποψιν κατευθειαν την 2η περιπτωση με αυτα εδω θα ειμαι καλυμμενος??: http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30115

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3104&products_id=3762

 

Aπο mic δεν ξερω ποιο και τι αρα προτεινεται κατι εσεις

Θα χρειαστω και καποιο προενισχυτη και di box????

 

Αλλιως στην 1η περιπτωση παιρνω μονο την κοσνολα και τα συνδεω ολα εκει πανω θα χρειαστω επισης και σε αυτην την περιπτωση preamp και di??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ,

 

το υλικό που διαθέτεις είναι υπέραρκετό για να κάνεις μια πρώτης τάξεως ηχογράφηση (και μη βάζεις την ταμπέλα ερασιτεχνικ΄μπροστά.....πολλά διαμάντια που ακούμε και σήμερα γράφτηκαν σε μπομπίνες). Το μικτάκι που προτείνεις είναι εξαιρετικό και είναι ακριβώς το ίδιο που έχω και εγώ στο σπιτικό μου στούντιο. Ποτέ όμως δεν το χρησιμοποιώ για την ηχογράφηση κιθάρας και φωνής ή άλλων οργάνων ταυτόχρονα γιατί είναι δώρο άδωρον εφόσον θέλεις να ηχογραφήσεις ένα κομμάτι με το Cubase (ή οποιοδήποτε άλλο softaware του επιπέδου του). Εκει πας multitrack και επεμβαίνεις όπως γουστάρεις μετά....

 

Αρα το μικτάκι μπορείς να το αξιοποιήσεις πολύ αποτελεσματικά μόνο σε μία after production εφαρμογή και φυσικά για να γράψεις μόνο ένα τζαμαρισμα με φίλου σου στο σπίτι...(το έχω κάνει και το έχουμε ευχαριστηθεί ....)

 

Τα κακόμοιρα τα ευρουλάκια σου βέβαια θα φύγουν....και πρέπει να φύγουν προς την σωστή κατεύθυνση που δεν είναι άλλη απο ενα σούπερ μικροφωνο για φωνή και ένα για την ηχογράφηση της ακουστική (ξέχνα την ηλεκτρο...πλευρά της κιθάρας)...μια φτηνη και ταυτόχρονα ολοκληρωμένη πρόταση του θωμαν (ο αγαπημένος φίλος μας) είναι η παρακάτω

 

http://www.thomann.de/gr/rode_nt1_a_complete_vocal_recording.htm

 

Λοιπόν φίλε μου

Καλές ηχογραφήσεις και καλά παραγωγικά ξενύχτια

 

Τωρα  το ειδα ωραιος φιλε σε ευχαριστω πολυ.

Μια ερωτηση ομως,γιατι να γραφω και την κιθαρα μεσω του μικροφωνου? δεν γινετε κατευθειαν στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω καθαρή εξωτερική ηχογράφηση της ακουστικής κιθάρας υπο πολλές βέβαια προυποθέσεις:

την ακουστική του χώρου (να μην πιάνει το μικρόφωνο το ασθενοφώρο που τρέχει στην γειτονική λεωφόρο ....και άλλες σχετικές ηχοοχλήσεις)

το μικρόφωνο που θα χρησιμοποιήσεις

και φυσικά το ύφος του τραγουδιού

 

Σκοπός της εξωτερικής ηχογράφησης της ακουστικής είναι να πιάσεις όλες τις αρμονικές και τα ηχοχρώματα του οργάνου...που πίστεψέ με όταν τα πιάσεις θα εκπλαγείς με τον όγκο και τη μελωδία που έχει η κιθάρα. Η απευθείας στο PC θα έχει πιο φλάτ αποτέλεσμα...

 

Υπάρχει βέβαια και η λύση της μικτής ηχοχράφησης...και εξηγούμαι...Θα χρειαστείς το μικτάκι με σύνδεση του output της κιθάρας στο μίκτη και συνδυασμό του μικροφώνου της εξωτερικής ηχογράφησης. Βάλε ένταση εισόδου κιθάρας περίπου στο 25% αντε βαριά 30% σε σχέση με αυτή της εισόδου του μικροφώνου...Το αποτέλεσμα είναι πιο έντονο με αρκετό βάθος. Εχω παλαιότερα δοκιμάσει και την ύπαρξη περισσότερων μικροφώνων (κατι φτηνά βέβαια της Behringer) σε διάφορα σημεία του δωματίου και την απευθείας με καλώδιο απο την έξοδο της κιθάρας....(3 μικρόφωνα + απευθείας κιθάρα και όλα αυτά απο το μείκτη στη κάρτα ήχου).... με τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο μικτάκι έβγαλα ένα ήχο που δεν πίστευα ότι προερχόταν απο τη κιθάρα που κρατούσα στα χέρια μου

 

Αν δεν έχεις ηχομονώσει το δωμάτιο μη πανικοβάλεσε...πηγαινε και κάτσε απέναντι απο μια βιβλιοθήκη ή απέναντι απο μια ανοιγμένη ντουλάπα με ρούχα (μη κάτσεις όμως εκεί που φυλάς τα ρούχα του χειμώνα... η ναφθαλίνη σκοτώνει ή/και επιρρεάζει τις φωνητικές χορδές) και στείσε το μικρόφωνο ανάμεσα απο εσένα και τα ρούχα....δοκιμασμένο για να πιάσεις όλες τις αρμονικές χωρίς ιδιαίτερες ανακλάσεις....

 

Πειραματισμός είναι η λέξη κλειδί στην ανεύρεση του ήχου....και τα πολλά μηχανήματα καμιά φορά σε αποπροσανατολίζουν απο το τελικό ζητούμενο που είναι η δημιουργία...Τα μηχανήματα τα αφήνουμε στους επαγγελματίες που θα πάμε όταν γίνουμε διάσημοι δημιουργοί..

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες όλες οι προτάσεις που σου γιναν μεχρι τώρα ,είδικά για το Rode.

Αλλά απο θέμα εξοπλισμού από ότι βλέπω είσαι καλυμένος, με low budget πράγματα αλλά είσαι πλήρης.Αν λοιπόν θέλεις να ηχογραφείς ένα η δυο όργανα τη φορά , δεν χρειάζεται να πάρεις άλλη κάρτα ήχου. Μπορείς να μείνεις με την m-audio. Κονσόλα δεν χρειάζεσαι σε καμια περίπτωση. Τα ηχεία σου μπορείς να τα συνδέσεις από τα line out RCA της κάρτας σου με ένα ανταπτοράκι σε καρφί , τα πλήκτρα σου με USB ή Μιdi και το Drum machine στα RCA Line in της κάρτας σου. Και μένει η κιθάρα και το μικρόφωνο.

Χτυπάς έναν διπλό προενισχυτή μικροφώνου που εξυπηρετει και σαν DI για όργανα και όταν δεν ηχογραφείς το drum machine συνδέεις αυτόν. Αν πάλι τα θες όλα πάνω παίρνεις

κάτι τέτοιο http://www.dv247.com/studio-equipment/art-dps-ii-tube-microphone-preamp--20343

με ενσωματωμένο A to D που βγάζει σε SPDIF και το συνδέεις στο SPDIF in της κάρτας σου και είσαι κομπλέ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία σου μπορείς να τα συνδέσεις από τα line out RCA της κάρτας σου με ένα ανταπτοράκι σε καρφί 

 

τα ηχεια τα εχω συνδεση με rca απο το line out της καρτας στα βυσματα rca που εχουν τα ηχεια.Δεν εχουν υποδοχη καρφι μονο rca και TRS http://image.blog.livedoor.jp/sibireking/imgs/7/2/72fe8104.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα! ;D

 

Λοιπον αν λαβουμε υποψιν κατευθειαν την 2η περιπτωση με αυτα εδω θα ειμαι καλυμμενος??: http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30115

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3104&products_id=3762

 

Aπο mic δεν ξερω ποιο και τι αρα προτεινεται κατι εσεις

Θα χρειαστω και καποιο προενισχυτη και di box????

 

Αλλιως στην 1η περιπτωση παιρνω μονο την κοσνολα και τα συνδεω ολα εκει πανω θα χρειαστω επισης και σε αυτην την περιπτωση preamp και di??

 

preamp έχει και η κάρτα ήχου σου και η κονσόλα σου (αυτό που σε νοιάζει κυρίως είναι να μην βγάζει θόρυβο. αν δεν βγάζει θόρυβο ειδικά όταν ανεβάζεις πολύ το gain είσαι ωραιιιιος)

 

η κάρτα που μου δείχνεις φαίνεται καλή. Στην θέση σου θα προτιμούσα να έκανα 4-5 takes ξεχωριστά με την κάρτα που έχω ήδη και ας έχει ένα Input. γιατί να δώσω λεφτά ενώ έχω κάρτα?

 

θα τα έδινα στο rode nt1 όπως είπαν και τα παιδιά ή στο http://www.thomann.de/gr/shure_sm_7b_studiomikro.htm

που μπορώ να σου εγγυηθώ πως με την πρώτη ευκαιρία σκοπεύω να το πάρω και το περιμένω πως και πως  ;D

 

και αφού εξοικειωθείς με τις ηχογραφήσεις τα jam-αρίσματα κλπ τότε πουλάς την κάρτα που έχεις και παίρνεις μια πολυκάναλη

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα "γεια"¨και απο εμενα!!!

 

ωραιες οι αποψεις που εχουν ακουστει!! η κονσολιτσα θα φανει χρησιμη σε jam-ηχογραφιση, αλλα οντως δεν αξιζει για καποια ποιο σοβαρη δουλεια να τα ηχογραφεις ολα μαζι τουρλου-τουρλου!! παρολα αυτα θα εκπλαγεις οταν περασεις στην φαση της "πατεντας" με το για ποσσες διαγορετικες δουλειες μπορεις να την χρησιμοποιησεις!!! επισεις, για μικροφωνα θα προτεινα τα εξης 2 (ΚΑΙ τα δυο) τα οποια ειναι και πολυ καλα, και κανουν και για αρκετες δουλειες καθως ειναι οικονομικα για την ποιοτητα τους, και αρκετα διαδεδομενα... (μπορεις να πειραματιστεις με αρκετους τροπους εχωντας αυτα τα 2... και ως δυναμικα, εχουν και χαμιλωτερη ευαισθησια, πραμα που βοηθαει στο να "κοβονται" καποιοι εξωτερικοι θορυβοι αφου δεν εχεις καλη ηχομονοση)

 

http://www.thomann.de/gr/shure_sm58.htm

 

http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm

 

(o thomman  τσιμπισε λιγο τις τιμες τελευταια, αλλα μπορεις να τα βρεις και κανενα δεκαρικο κατω αμα ψαξεις και σε αλλα sites... εγω μαζευω λευτα τωρα για να τα παρω αυτα τα 2... ;))

 

μεσα στον προυπολογισμο σου, και αρκετα καλο υλικο!! θα συνεχισεις να το χρεισιμοποιεις (τουλαχιστον τα μικροφωνα, αλλα και τα αλλα πιο εναλαχτικα) οσες αναβαθμισεις και αν κανεις!!!

 

καλη και δημιουργικη δουλεια, ομορφα αποτελεσματα και πολλα ξενυχτια, με ακομα περισσοτερες μπυρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(o thomman  τσιμπισε λιγο τις τιμες τελευταια, αλλα μπορεις να τα βρεις και κανενα δεκαρικο κατω αμα ψαξεις και σε αλλα sites... εγω μαζευω λευτα τωρα για να τα παρω αυτα τα 2... ;))

 

 

ναι όντως και το εγώ το παρατήρησα τι φάση? :(

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για αλλη μια φορα σας ευχαριστω πολυ για τις τοσες λυσεις και απαντησεις,αυτο που θελω να επισημανω για να μην πολυ ξεφευγουμε ειναι οτι αυτο που ζηταω να κανω  με τα παιδια που παιζουμε ειναι απλα να μπορουμε να συνδεσουμε καπου-καπως τα οργανα (κιθαρα,drum machine και οτι αλλο μπορουμε)-μικροφωνο και φυσικα οταν το θελησουμε να τα ηχογραφουμε ωστε να ακουμε και τι κανουμε σε καμια περιπτωση προς το παρον δεν θελουμε κατι εξεζητημενο, αν και μετα απο τοσες λυσεις μου χετε βαλει μπελαδες σε μενα και ποιο πολυ στην τσεπουλα μου,με χετε ξεσηκωσει για τα καλα αλλα δυστηχως δεν μπορω τωρα γι αυτο και παρεθεσα και το μπατζετ που μπορω να διαθεσω(350ε) για να κανουμε συγκεκριμενα πραγματα.Γι αυτο λοιπον  θελω λιγο να ξεκαθαρεισω το τοπιο,τελικα ποια ειναι η καλυτερη λυση αρχικα, με αυτα τα λεφτα ωστε να μπορω να συνδεσω στο pc οργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου