Προς το περιεχόμενο

Σύστημα Αγγελιών 2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα περπατήσεις μόνος σου στο δύσκολο δρόμο της αμφισβήτησης για να αξιολογηθείς σωστά...

 

...αν και εφόσον υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...αν και εφόσον υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης

Μιλάω για ανώτερες δυνάμεις...φιρί φιρί το πάτε να το ξαναρίξω στον Ταοϊσμό... :o :o

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Προσπάθησα να παρακολουθήσω όλη τη συζήτηση από την αρχή, μέχρι που έπεσα στις σκληρές αντιπαραθέσεις των τελευταίων σελίδων και έχασα τη μπάλα. Αποφασισα λοιπόν να καταθέσω και ‘γω καποιες σκέψεις.

Είναι αλήθεια ότι μερικοί από εμάς ειμαστε περισσότερο απαιτητικοί από το site  που μας φιλοξενεί και ίσως γίνεται κατάχρηση της φιλοξενίας αυτής.

Αν μπορούσα να περιγράψω την κατασταση που δημιουργήθηκε με αφορμή τις Αγγελιες, θα το έκανα με τη φράση: Αμοιβαία έλειψη σεβασμού. Ποιο μέλος site απαιτεί αλλαγή κανονισμων ωστε να βολευτεί και ποιο site χαρακτηρίζει «τουρίστα» το μέλος του, ωστε να απαξιώσει την αποψή του, επειδή δεν έχει αρκετά μηνύματα!  Σε ποιο site ο Modulator δίνει  «ΤΟΝ ***** ΤΟΤΕ» στα μέλη που δεν γουστάρει!

Ο σεβασμός όμως, οπως πολυ καλά γνωριζετε, κερδίζεται Κυριοι!

Καταλαβαίνω την αγωνία των διαχειριστών ώστε να γλυτώσουν από τα κακώς κείμενα  της προηγούμενης μορφής. Ομως δεν μπορώ να παραβλέψω και την «αλαζονία της εξουσίας» όπως εκφράζεται από τις φράσεις «αν δεν σ΄αρέσει, σηκω φύγε!». Σε ‘μένα, που τελείωσα το εξατάξιο γυμνάσιο πριν τη μεταπολιτευση, υπάρχει μία ιδιαίτερη ευαισθησία σε τετοιες συμπεριφορές που αποπνέουν το στιλ: «η εξουσία είμαι εγώ» Ή «ποιός εισαι εσύ με τα 2 μηνύματα;» Ποιό είναι τελικά το κριτηριο για να έχει κανείς καταξιωμένη γνώμη στο site αυτό; Το πόσα μηνύματα έχει συνολικά στείλει; Πρέπει δηλαδή κάθε ένας από εμάς να γίνει ένας τύπος Νταλάρα  που να έχει γνώμη(;) και να διασκευάζει ότι καλο και κακό έχει γίνει σ’ αυτό το site; Ετσι θα αποκτήσει οντότητα η γνώμη μου; Θα έχετε δει και σεις απαντήσεις που δοθηκαν μόνο για να δοθούν και χωρίς να λένε τίποτα ουσιαστικό. Νομιζα ότι ο χώρος υπάρχει για όλους εμας που μας συνδέει η αγάπη για τη μουσική ανεξάρτητα σε ποιον ανηκει και βρίσκω φυσιολογικό το να διαφωνούμε. Αν αναρωτιέστε γιατί δεν πρέπει να ανησυχεί ο διαχειριστής, η απάντηση είναι απλή: Οσο και να διαφωνώ, δεν μπορώ να αλλάξω τα πραγματα. Για όσους θα σκεφτουν οτι μιλάω ως τιμητής των πάντων, εχω να πω ότι τις συμπεριφορές αυτές βίωσα προσωπικά στο site αυτό, όταν ρώτησα γιατί διαγράφηκε η αγγελία μου, που δεν είχε τιμή (;), χωρίς να με ενημερώσει κανεις. Χωρίς να με ενημερώσει επίσης γιατι πρέπει να βάζω τιμή και όχι να δέχομαι προσφορές. Χωρίς να έχω επιλογή, σεβάστηκα τους κανόνες. Αυτό όμως δεν σημαινει ότι τους αποδέχτηκα και ευκαιριας δοθείσης, επανέρχομαι. Γιατί δεν νομίζω οτι πείθεται κανείς με επιχειρήματα «αυτοί είναι οι κανόνες, υπάρχουν και αλλά sites».

Αυτό που δεν κατάλαβα (ισως να εξηγείται κάπου και δεν το είδα) είναι, γιατί χρειάζεται διαφορετικό user name για το site των αγγελιών; Πως θα ξέρω ότι ο τύπος που δωσαμε ραντεβου στη Θεσσαλονικη και τελικά δεν ήρθε, είναι ο ίδιος που πουλάει -παράδειγμα- την Strat που μου αρέσει, αυτή τη βδομάδα; Επίσης πώς θα αποφύγω τις συναλλαγές με τον άλλο που ενώ συμφωνήσαμε σε ενα ποσό ήθελε να με πληρώσει σε μαγνήτες!

Ολα τα παραπάνω είναι ΜΟΝΟ κάποιες σκέψεις μου και κατ’ επέκταση ένας μονόλογος και ως εκ τουτου δεν θα συνεχίσω κανένα διάλογο, που μάλλον θα πυροδοτήσει νέες αντιπαραθέσεις και δεν θα ήθελα να χαρακτηρίσει κανείς και ‘μενα «τουριστα» ή «κακοπροαιρετο» ή να μου δωσει «ΤΟΝ ***** ΤΟΤΕ» ή τέλος να με στείλει στον «Ιμπέη».

Θελω να ευχαριστήσω το Noiz που μεσω αυτου γνώρισα καποιους αξιολογους ανθρώπους και έκανα μερικές καλές συναλλαγές.

Θα κλείσω με κάτι που είπε ο μεγάλος Groucho Marx: «Δεν θέλω να είμαι σε μία λέσχη που έχει τετοια μέλη σαν και ‘μενα!»

Ευχαριστω για την προσοχή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ΄ όσον επιλέγεις να δώσεις την άποψη σου προφανώς της γράφεις ώστε να συζητητηθεί. Έχεις παρεξηγήσει την κουβέντα όπου γίνεται και βλέπεις προσβολές εκεί που δεν υπάρχουν.

Ο χαρακτηρισμός τουρίστας σε ένα μέλος έχει το νόημα ότι είσαι λίγο καιρό και δεν βλέπεις πως λειτουργεί ο χώρος αλλά στο να εκφράσεις την άποψη σου πρώτος :)

Χαρακτηριστικό γνώρισμα το μιλάω πρώτα ακούω μετά.

 

Εφ' όσον λοιπόν επέλεξες να περάσεις τις "σκληρές αντιπαραθέσεις" και να μη διαβάσεις τι ειπώθηκε επέτρεψε μου να θεωρώ ότι δεν σέβεσαι τους συνομιλητές σου και απλά καίγεσαι να πεις μια άποψη.

 

Παρακαλώ όλους να δείξουν μια υπομονή πια με τις αγγελίες και το όλο νέο σύστημα.

 

Εδώ αρνούμαστε ότι ζει κόσμος από τις αγγελίες και σε λίγο θα διαβάσω στην Κυριακάτικη εφημερίδα,

 

"Πρόσφατη δημοσκόπηση για το ποια τα σημαντικότερα προβλήματα των Ελλήνων σήμερα, δείχνει σημαντικό ποσοστό σχεδόν ίσο με την εφαρμογή των νέων οικονομικών μέτρων, την αλλαγή εμφάνισης και την έλλειψη αξιολόγησης στο σύστημα αγγελιών σε γνωστό μουσικό φόρουμ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου απαντησω πανω στην δηλωση που εκανα εγω και που σχολιασες.

 

Το noiz ειναι ενα FORUM. Forum για αυτους που συμμετεχουν σε αυτο, γραφωντας και αναπτισωντας το. Καθε μελος, συμβαλει στην αναπτυξη του noiz γραφωντας σε θεματα, καταθετωντας αποριες, λυνωντας αποριες και ουτω καθεξης.

 

Αυτη τη στιγμη, υπαρχουν παμπολλα ατομα που μεσα στο forum εχουν προσφερει βοηθεια σε πολυ κοσμο, ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ, και συνεχιζουν να προσφερουν.

Υπαρχουν και αλλοι που δεν προσφερουν τιποτα, καθως αρεσκονται να διαβαζουν μονο και οχι να συμμετεχουν στην αναπτυξη των συζητησεων. Απολυτα κατανοητο και ΚΑΘΟΛΟΥ κατακριτεο.

Υπαρχουν και αλλοι που αγνοουν το forum και ενδιαφερονται μονο για τις αγγελιες. So be it, ας υπαρχουν και αυτοι.

 

Ερχεται ομως καποιος, ο οποιος δεν εχει προσφερει τιποτα και για τον οποιο ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ αφειλοκερδως ορισμενα ατομα ωστε να μπορει να πουλαει/αγοραζει μεσω αγγελιων, προς προσωπικο του κερδος. Αντι ομως να δεχτει αυτο που του δινεται, μας την λεει και απο πανω, ζητωντας τα ρεστα, χωρις κανενος ειδους επικοδομητικη κριτικη παρα μονο μερικα σεναρια συνομωσιας για γαρνιτουρα.

 

Τοτε ναι, θα λαβει την αντιμετωπιση και την απαντηση που ελαβε!

 

Κανενος η γνωμη σε καποια κουβεντα δεν υποβαθμιστηκε λογω του οτι ειναι "νεος", οτι δεν ειναι "εξουσια". Ολοι εχουν δικαιωμα να εχουν γνωμη πανω στις διαφορες συζητησεις και να την εκφραζουν. Αλαζονικη θα ηταν η εξουσια, αν αλλαζαμε τα παντα και σας λεγαμε take it or leave it.

Αυτο εγινε? Οι 25 σελιδες του thread αυτου και αλλων παρομοιων, οπου ζηταμε feedback και προτασεις, δειχνουν αλαζονικη εξουσια?

 

Δεν ζηταμε προσφορα στο forum ωστε να εχεται δικαιωμα αποψης, για ονομα του θεου. Εσενα πχ, με 5 post, σου φαινεται να υποβαθμιζω την αποψη σου μονο και μονο επειδη εχεις 5 post? I couldn't care less, εξεφρασες πολιτισμενα και εμπεριστατωμενα την αποψη σου, οποτε και ανοιγω αυτο το διαλογο μαζι σου. Αν ομως ερχοσουν με το καλημερα, με υφος "ελα παππου να σου δειξω τα αμπελια σου, και χαρη σου κανω" πιστευεις οτι θα αξιζες την ιδια αντιμετωπιση?

 

Εν ολιγοις, ο σεβασμος που ανεφερες υπαρχει. Καθε νεο μελος, αυτοματως με την εισοδο του στην παρεα μας, απολαμβανει αυτο τον σεβασμο, χωρις να του ζητηθει να τον κερδισει. Του ζητειτε ομως τουλαχιστον να επιδειξει και αυτος τον αντιστοιχο σεβασμο προς αυτους που κοπιαζουν για χαρη του...αν ομως επανειλημενα δεν το κανει, χανει και τον οποιον σεβασμο απολαμβανε...λογικο δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που δεν εχω διαβασει απτην 3η σελιδα και περα...

Προσωπικα το νοιζ μ εχει βοηθησει να πουλησω-αγορασω-ανταλλαξω και το ευχαριστω γι αυτο.Εχω την εντυπωση πως η οποιαδηποτε δυσφορια δεν εγκειται σε αχαριστια η θρασος των για τις αγγελιες ενδιαφερομενων.

Ειναι απλα η αναγκη τους να απολαμβανουν η να συναλλασσονται  οπως το ιδιο το νοιζ τους εμαθε να κανουν.

Το καινουριο συστημα θα το συνηθισουμε και θα μας αρεσει,αυτο ειναι σιγουρο.

Νιωθω όμως οτι καποιοι απ τους συντελεστες του φορουμ προσπαθουν να αποδειξουν οτι το νεο συστημα ειναι πετυχημενο ή οτι θα διορθωθει ή οτι αφου ναι τσαμπα μη γκρινιαζετε...

Δε βρισκω λογο για κατι τετοιο παρα μονο οτι και οι ιδιοι το θεωρουν κατωτερο του προηγουμενου και απλα παινευουν το σπιτι τους και καλα κανουν γιατι είναι και σπιτι μας πλεον..

Τα εν οικω,εν δημω λοιπον..

Διαφωνω με τα εξης:

Aν,λεω αν γιατι δεν ξερω τι θα γινει μ αυτο,

δεν μεταφερθουν οι αξιολογησεις του Τακη που χε 15 θετικες,πραγμα που τον εκανε αξιοπιστο,

δεν ειναι σα να εκμηδενιζει το ιδιο το αγγελιοφορουμ

(γιατι τετοιο ειναι ο,τι κι αν λετε κι ετσι το αγαπησαμε) την αξιοπιστια του?

Τι εννοω?

Αν τωρα τυχουν μαζεμενα λαμογια και μαθευτει οτι υπηρξαν εξαπατησεις δε θα σκεφτει ο αλλος

''Νοιιιζ?μην αγοραζεις απο κει,ειναι παραξενα τα πραματα..χαλασε''

Αρα θα μειωθει ο αριθμος συμμετεχοντων και κατά συνεπεια των ανθρωπων που θα μπορουσαν να πουν 2 κουβεντες σ ένα μονο ποστ και να μαθουμε κατι.

(Πολλοι μπαινουν να πουλησουν κιθαρα,βλεπουν ένα θεμα και ριχνουν μια γνωμη που πολλες φορες είναι θεσπεσια)

Tραβηγμενο σεναριο αλλα όχι απιθανο…

Και πιο απλα όμως,οσοι εμπαιναν μονο για αγγελιες,εριχναν και κανα βλεφαρο στα θεματακι αυτό ηταν θετικο για ολους.

Επειδη λοιπον καποιοι υπεραμυνονται για την ακεραιοτητα του νοιζ ως φορουμ κι όχι χρυσης ευκαιριας,ας σηκωσουμε χερι ποιοι το εμαθαν-ακουσαν γι αυτό από τις αγγελιες και ποιοι απ το πώς βιδωνεις το μανικι σε μια τελε…Εγω παντως απ τις αγγελιες.Μετα μπηκα στο τρυπακι του ποστινγκ..

Ας βαλει καποιος μια ψηφοφορια…

Η αφου είναι μονο φορουμ μην κανετε καθολου σαιτ με αγγελιες.

Απ την άλλη,ασχετα με το ότι είναι τσαμπα,ο Τακης ενιωθε ότι αξιολογουμενος θετικα,απεκτησε μια θεση στο νοιζ,κανοντας τιμιες συναλλαγες και εν τελει το χομπυ του,πραγμα που τωρα το φορουμ του αφαιρει αποτομα,βαναυσα,απανθρωπα,αχαριστα,πετωντας τον στα σκουπιδια…(πλακα ετσι?)

Το ότι είναι τσαμπα δε σημαινει τιποτα για μενα απ τη στιγμη που η αρχικη ιδεα ηταν να προσφερει.

Εκτος αν δεν ηταν αυτή…Πιστευω ότι καποιοι αξιολογοτατοι γράφοντες υπηρετουν την προσφορα παντως.

Εν κατακλειδι,ένα σαιτ συμμετοχικο και δημοσιο οφειλει να σεβεται τα μελη του,ακομα και τους επισκεπτες με όλα τα παρελκομενα τους και τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα τους αφου αυτό το ιδιο εθεσε τον τροπο αποκτησης τους ως τωρα.Ενα από αυτά είναι οι αξιολογησεις που κουβαλαει ο καθενας

γιατι είναι κι αυτές μερος της ιδιαιτεροτητας του κάθε μελους και θεωρω λαθος το να αφαιρεθουν.

Το νοιζ είναι και φορουμ και ειχε αγγελιες.Αν θετε να του αλλαξετε στυλ,καντε το να βγουμε να πουλαμε στη λαικη…(Ελα η καλη στρατοκαστερ του ’59!!!ρι-ισου ρε είναι ρι-ισου!!!)

Απ την άλλη,κουλαρετε μαγκες,νομιζω πως όλα θα στρωσουν και οι νοιζ μαστερς θα κανουν ότι είναι δυνατο για να ικανοποιηθει το λαικο αισθημα.Ας μη γκρινιαζουμε.Το νοιζ ειναι χαρα και διασκεδαση.

 

ΥΓ1:O Tακης είναι φανταστικο προσωπο

ΥΓ2:Εγω ειμαι πραγματικο,ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.13 ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΙΧΑ ΡΕΕΕΕΕ!

(Τις απεκτησα με αιμα,δακρυα και ιδρωτα ιδου και ο λογος του ποστ…προδοθηκα.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Το noiz είναι αρκετά μεγάλη ιστορία για τους ροκάδες της μικρής μας χώρας και οφείλει να εισακούσει τους συμμετέχοντες σε αυτό. Στην τελική, το noiz είναι ο κόσμος του.

Δεν ξέρω όμως αν οι αξιολογήσεις χάθηκαν κατά την "επίθεση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά το νοιζ το παρακολουθώ κανένα χρόνο πριν γραφτώ. Γράφτηκα για αγγελία, και μετά άρχισα και να γράφω. Πρόλαβα και τις αγγελείες τότε που ήταν ακόμα πίνακας στο φόρουμ.

 

Νιωθω όμως οτι καποιοι απ τους συντελεστες του φορουμ προσπαθουν να αποδειξουν οτι το νεο συστημα ειναι πετυχημενο ή οτι θα διορθωθει ή οτι αφου ναι τσαμπα μη γκρινιαζετε...

Δε βρισκω λογο για κατι τετοιο παρα μονο οτι και οι ιδιοι το θεωρουν κατωτερο του προηγουμενου και απλα παινευουν το σπιτι τους και καλα κανουν γιατι είναι και σπιτι μας πλεον..

 

Δεν συμβαίνει αυτό. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα, ο γιαμεθ τρέχει κ δεν προφταίνει και έχει τοποθετηθεί 2 3 φορές, λέγοντας το πως και γιατί έχει κάνει τις επιλογές του και ότι θα προσπαθήσει μετά αν μπορεί να το φέρει όσο πιο βολικό γίνεται για όλους, αλλά ο κόσμος συνεχίζει να γράφει λες και δεν του έδωσε κανείς σημασία.

 

Δε γίνεται ένα φόρουμ να λειτουργεί χωρίς να κάθεται ο κόσμος να διαβάζει τι έχει ήδη γραφτεί. Χάνει ο κόσμος που γράφει τελικά την ελάχιστη ώρα του με το να ασχολείται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμβαίνει αυτό. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα, ο γιαμεθ τρέχει κ δεν προφταίνει και έχει τοποθετηθεί 2 3 φορές, λέγοντας το πως και γιατί έχει κάνει τις επιλογές του και ότι θα προσπαθήσει μετά αν μπορεί να το φέρει όσο πιο βολικό γίνεται για όλους, αλλά ο κόσμος συνεχίζει να γράφει λες και δεν του έδωσε κανείς σημασία.

 

Δε γίνεται ένα φόρουμ να λειτουργεί χωρίς να κάθεται ο κόσμος να διαβάζει τι έχει ήδη γραφτεί. Χάνει ο κόσμος που γράφει τελικά την ελάχιστη ώρα του με το να ασχολείται.

 

Ρε συ Ευη,

1)ΟΛΟΙ πιστευω εκτιμουν το τρεξιμο του γιαμεθ.Εγω τουλαχιστον το εκτιμω γιατι περναω καλα στο νοιζ.

)Αφηστε τον κοσμο να γραφει,διαβαστε τα και καντε ο,τι καλυτερο γινεται στα μετρα του εφικτου και των δυνατοτητων σας.Δεν ειναι αναγκη ν απαντατε.Εργα θελει ο λαος οχι λογια.

Οι ανυπομονοι παντα θα υπαρχουν ας τους αντιμετωπισετε με χαμογελο.(προς το παρον ειναι υποπτο μειδιαμα)

3)Διαφωνω μαζι σου για το οτι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να διαβασουμε 25 σελιδες για να συμμετεχουμε..

Αν ειναι ετσι,ας συμμετεχουν μονο οσοι δεν εχουν τιποτα αλλο να κανουν.Πολλοι εχουμε και δουλειες και υποχρεωσεις.Δηλαδη αν δω ενα θεμα(προσφατα συνεβη)για την οικ. κριση,πρεπει να διαβασω 37 σελιδες για να συμμετεχω?Ε τοτε να φυγω,να παω αλλου...σε σελιδες με ανεκδοτα.Και δε θελω,μαρεσει εδω.Χαλαω τη λειτουργικοτητα του φορουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου