Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΛΑΜΠΑΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ 30-50W MAX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κεφαλής 30-50w max. Επιπλεόν για καμπινά (αν μπορείτε να προτείνετε).

 

Θα ήθελα να έχει ευέλικτο ήχο.Παίζω κατα βάση rock '70 '80.Αλλα καμιά φορά θα ήθελα και το γκάζι του.Έτσι για να σπάω την μονοτονία.

 

Μου αρέσει και η στρογγυλάδα απο τις 6L6/5881 τύπου λάμπες αλλα και τον Βρετανικό ήχο (harsh/rock) των E34L/34EL τύπου τελικές.

 

Δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάσω ενισχυτές ζωντανά.Οπότε αρκούμε σε βιντεάκια του youtube.Τα οποία δεν ξέρω αν μπορώ να τα πάρω σαν αντικειμενικά λόγο του κομπρεσαρίσματος της ποιότητας του ήχου.

 

Ο προυπολογισμός να είναι στα 2.5-3 χιλιάρικα μαζί με την καμπίνα.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

ΥΓ: Τα wat τα θέλω μέχρι 50 πολύ γιατι τα 100 τα θεωρώ υπερβολικά.Ακόμα και τα 50 είναι too much to handle και δεν θα μπορώ να τα δώσω όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τεραστιο το budget σου ειδικα για τους σημερινους καιρους.Επισης ειναι πολλα τα λεφτα για να τα δωσεις με μονο μετρο συγκρισης τα αυτια μας και το αθλιο compression του youtube.

Θα θελες να μας πεις λιγο περισσοτερο σχετικα με το τι εξοπλισμο επαιζες μεχρι τωρα ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα , έπεζα με μια carvin dc400 καρφί σε έναν carvin mts 3200 combo 100w λαμπάτο(απεβίωσε). Προτότυπο ε; Γενικά δέν είχα στην κατοχή μου μηχανήματα.Αλλα έχω ακούσει και παίξει με αρκετά φίλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο μπάτζετ φίλε μου κάνεις ουσιαστικά ό,τι θέλεις

 

Εγώ για τα 50watt προτείνω αυτό:

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_rectoverb_top.htm

 

Για τα 30watt από την άλλη θα πρότεινα κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/marshall_jtm45_2245.htm

 

Ωστόσο μια εξαιρετική λύση που τα κάνει όλα και συμφέρει είναι και αυτή στα 40watt:

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_xl_head.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορείς επίσης να μας δώσεις το γεναιόδωρο budget να το επενδύσουμε εμέις για σένα .χεχε.

 

Πάντως θα συμφωνήσω με το φίλο Φάνη παραπάνω ότι τα χρήματα που διαθέτεις είναι υπερ-αρκετά για αγορά λαμπάτου-καμπινας. Για combo δε θα σε ενδιέφερε κάτι?

 

π.χ Koch TWINTONE,ή Studiotone?

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_twintone_ii_combo.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι ηδη χρηστης-κατοχος carvin και ειμαι σιγουρος οτι εισαι πολυ ικανοποιημενος με τα προιοντα της εταιριας γιατι δεν κοιτας προς τα Carvin VL (ενισχυτες του Vai); Ειναι μεν 100 watt αλλα εχουν επιλογη να δουλευουν στα  50 ;) Πιστευω θα σε ικανοποιησουν. Μπορεις να δεις ειτε το πιο παλιο με 2 καναλια ειτε το καινουργιο με 3 καναλια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα , έπεζα με μια carvin dc400 καρφί σε έναν carvin mts 3200 combo 100w λαμπάτο(απεβίωσε). Προτότυπο ε; Γενικά δέν είχα στην κατοχή μου μηχανήματα.Αλλα έχω ακούσει και παίξει με αρκετά φίλων.

 

Αν δεν εκτροχιάζω πολύ την κουβέντα, πες μας μια άποψη για τον MTS...

 

...επίσης, τί εννοείς με το "απεβίωσε";

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους.Εν συντομία γιατι ειμαι και στην δουλειά :)

@Earendil  Ο mts έχει πολύ ωραία καθαρά , έχει πολύ ωραίο σκάσιμο και έχει μια ωραία στρογγυλάδα ο ήχος.Για το drive channel θα έλεγα συμαθητικό.Για ροκ καταστάσεις αλλα όχι για παραπάνω.Εγω έχω τον combo.Το κακό του είναι οτι ο ήχος του "χάνεται" σε μπάντα μέσα.Ειδικά αν παίζεις με 2ο γκαζιάρη κιθαρίστα χάθηκε.Δεν υπάρχει απλά.Επιπλέον απο ένα σημείο και μετα όταν το crankarεις το drive ακούγεται σαν τενεκές.Σημείωση δεν το έχω δοκιμάσει με attenuator.

 

Όσο για το απεβιωσε. Έχει κάποιο πρόβλημα με 2 σλοτς της προενισχυσης.Δεν "δέχεται" τις λάμπες.Δεχεται μόνο τις μάνας του , άλλαξα λάμπες προχθές και πάλι , στα σλοτς ν1 ν2 δεν τις δεχεται τις καινούργιες.Εκεί παίζει ακόμα με τις μανίσιες.

 

@VinnieT Δε με ενδιαφέρει ο legacy. Κάτι δεν μου κάνει.Αν και διαφορετικές τελικές μου θυμίζει τον mts αρκετα.

 

@vavel80 με ενδιαφέρει μόνο κεφαλή.

 

@Costas-Grinder Θα τσεκάρω τις προτάσεις σου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό του είναι οτι ο ήχος του "χάνεται" σε μπάντα μέσα.Ειδικά αν παίζεις με 2ο γκαζιάρη κιθαρίστα χάθηκε.Δεν υπάρχει απλά.

 

100άρης λαμπάτος?  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω στα 50w.Αλλα δε χάνεται απο θέμα έντασης.Χάνεται ο ήχος του.Η χροιά του.Χάνεται στην "μίξη".Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου