Προς το περιεχόμενο

Funk - Jazz - Rare Groove Compilations


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

 

Is it a bird?

 

Is it a plane?

 

ΟΧΙ! Ειναι ενα νεο ποστ σε αυτο το thread ημερολογιο του odis που εχει πιασει ΑΡΑΧΝΕΣ.

 

Ειναι δυνατον; Can it be done?

 

Υπαρχουν πραγματι απελπισμενοι νοιζαδες που δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν απο το να ακουνε καμμενες φανκοσυλλογες που ανακαλυψα; Μονο ενας τροπος υπαρχει να το μαθουμε...

 

Y.Γ. Εχω προσεξει οτι λογω παλαιοτητας πολλα απο τα youtube link σε προηγουμενα ποστ εχουν σπασει. Αν τυχον καποιος τωρα με το bump θελει πληροφοριες/λινκ για καποιο απο τα προηγουμενα tracks μου λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I'LL NAME THAT TUNE IN ONE

 

Scissor Records Presents: I'll Name That Tune In One

Deepfunk From The Vault

 

R-1526506-1325242010.jpeg

 

Αυτη η -εκ Γερμανιας ορμωμενη- συλλογη υπαρχει στο ραφι μου εδω και καποιο καιρο. Ειχα μαλιστα επιχειρησει να την προσθεσω σε αυτο το thread παλαιοτερα αλλα βρηκα ενα εμποδιο.

 

No info. Η καταραμενη δεν εχει πληροφοριες σχετικα με το τι περιεχει, περαν φυσικα του track listing και μια creepy φωτογραφια του compiler Otto Stump (γνωστος και απο το demeksereiimanamou.org). Ουτε το site της Scissor Records δεν μπορεσα να βρω, ποσο μαλλον θεματολογια για την συλλογη. Frustrating. Ειμαι σιγουρος οτι θα γινει πιο frustrating σε 5 λεπτα απο τωρα που θα ψαχνω τα τραξ στο γιουτιουμπ και δε θα τα βρισκω.

 

Γιατι παιδευομαι? Γιατι η συλλογη (μπραβο Otto παιδι μου) περιεχει μερικα solid tracks. Το φορματ ειναι το κλασσικο διπλο βινυλιο με λιτο sleeve. Που την βρισκετε? Δεν εχω ιδεα. Ο θεος και η ψυχη σας. Τουλαχιστον υπαρχει στο Discogs για οποιον θελει να ριξει ενα ψαξιματακι στα tracks. Αξιζει τον κοπο, το υλικο οσο και αν ειναι ατακτως ειρημενο ειναι σχετικα υψηλου επιπεδου για οσους γουσταρουν old school cheesy funk.

http://www.discogs.com/Various-Scissor-Records-Presents-Ill-Name-That-Tune-In-One-Deepfunk-From-The-Vault/release/1526506

 

Without further ardue, ας ξεθαψουμε μερικα ωραια tracks.

 

Λιγο κλασσικο funk/soul με το πιο κλασσικο opening ever, απο Hodges James Smith & Crawford - Nobody

 

Kαι λιγο κοντα ξυρισμα hammond απο Willie Mitchell - My Babe

 

waka waka waka goes the guitah, pew pew goes the synth με τους The Last Word (το γιουτιομπι εχει λαθος ονομα) - Keep on Bumping Before You Give Out of Gas

 

Συνεχεια σε παρομοιο πνευμα sans τους τραγουδιαρηδες με Bad Medicine - Tresspasser

 

Και κλεισιμο με World Wonders - Flip a Coin

 

 

R-1526506-1325242019.jpeg

R-1526506-1325242010.jpeg.a616dd95bf53dd8d64c9c167660d9aec.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν εχω YouTube στο γραφειο και δεν μπορω να δω/ακουσω κανενα απο τα βιντεακια.

Μου κανει εντυπωση ομως πως το tracklist περιλαμβανει Fredie King και AC Reed, καθαρα μπλουζιστες και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 6 χρόνια αργότερα...

Ωραίο θέμα! Από πολύ μικρή ηλικία κάτι με τραβούσε να αναζητώ και να ακούω tracks που δεν είναι δημοφιλή. Μικρός άκουγα hip-hop μουσική και λόγω αυτής έκανα στροφή προς jazz και funk.

Αν θέλεις να προτείνω και εγώ κάποιoυς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου